Kız İsteme Çikolatası Püf Noktaları

Kız İsteme Çikolatası Nasıl Seçilir? Kaliteli Çikolata Nasıl Seçilir? Kız İsteme Çikolatası Nasıl Süslenmelidir? Kız İsteme Çikolatası Hangi Kaba Konulmalıdır? Tüm bu soruların cevapları burada!

nisan1

Sevdiğinize evlenme teklif ettiniz. Ne kadar stresli bir süreçti değil mi? Neyse ki cevabı “evet” oldu. Ama stres bununla bitmedi. Evlenme süreci henüz yeni başlıyor. Sevdiğiniz ile evlenmeye karar verdiniz ama aileler bu durum için ne diyecek? Evliliğin ilk aşaması olan “kız isteme” çok önemli. Kız isteme gününde giydiğiniz kıyafetten, oturuşunuza, konuşmanızdan getirdiğiniz hediyelere kadar her şeye dikkat edilecektir. Kız isteme çikolatası bu aşamada oldukça önem arz eder. Çünkü kız isteme çikolatası; sizin evlilik kurumuna ve sevdiğinize verdiğiniz değeri simgelemektedir. Ne kadar iyi olursa o kadar çok değer verdiğiniz ve bu evliliği istediğiniz anlamına gelmektedir. Yani işin özeti; kız isteme çikolatası; sizin aileye karşı bir nevi imajınız, ilk izleniminiz olacak diyebiliriz.

telkari-tepside-kiz-isteme-cikolatasi-2015

Bu aşamada sizlerin stres olmadan, gönül rahatlığı ile kız isteme çikolatası alabilmeniz için bilmeniz gereken iki ana unsur bulunmaktadır. Bunlardan biri çikolatanın neye konacağıyla süslemesi, diğeri de çikolatanın kalitesidir.

Kız İsteme Çikolatası Nasıl Seçilir?

Öncelikle çikolatanın kaliteli olması gerekmektedir. Kaliteli çikolata daha lezzetli olacağından, yiyenlerin damak zevklerine hitap edecek ve çikolatalar ağızlarında erirken hoş dakikalar geçirmiş olacaklardır. Bu fiziksel etki, ruh hallerini de etkileyeceğinden, tatlı yiyip tatlı konuşulmuş olunacaktır.

Kız isteme çikolatası seçmeye giderken, tıka basa doymuş ya da çok aç olarak gitmeyiniz. Tok iken ağzınızda başka aromalar olabilir, açken de ilk tattığınızı, açlıktan, hemen beğenebilirsiniz. Çikolatanın görüntüsü parlak, düz ve pürüzsüz olmalı, üzerinde leke ya da renk geçişleri olmamalıdır. Renk geçişleri varsa, fazla sıcakta bırakılmış demektir. Bu da hem görsel olarak hem de lezzet olarak iyi olmadığı anlamına gelir.

Kız isteme çikolatası seçiminde, görsel olarak tatmin olduysanız, şimdi de sıra kokuya geldi demektir. Size sunulan çikolatanın paketi açıldığı anda burnunuza buram buram çikolata kokusu gelmelidir. Kız isteme zamanında, paketi açan kız tarafı da tıpkı sizin gibi o güzel kokuyu alacaktır. Böylece daha çikolatayı tatmadan, yüzlerde hafif gülümseyen bir ifade olmaya başlayacaktır.

Çikolatanın tadına bakmadan önce bilmeniz gereken birkaç detay daha bulunmaktadır. Bunlardan biri; kaliteli çikolata sadece kakao yağı ile yapılır. Ek olarak bitkisel yağ içermemelidir. Kakao yağı vücut sıcaklığı ile hemen eridiğinden, elinize aldığınızda erimesi gayet normaldir ve bu durum, istenilen bir şeydir. Trans yağlar, koruyucular, mısır şurubu, soya proteinleri, yapay tatlandırıcılar, stabilizerler, monosodyum glutamat-msg gibi içerikleri olan çikolataların zararlı olabilme ihtimalleri bulunmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında; el yapımı çikolatalar %60-70 oranında kakao içerdiğinden, hazırlara nazaran daha çok tavsiye edilmektedir. Kullanılan yağlar ve kakao oranı nedeni ile el yapımı çikolataların raf ömrü 1,5 ay iken, endüstriyel çikolataların raf ömrü 9-12 ay arası olmaktadır. Bilmeniz gereken bir diğer özellik de; alacağınız çikolata türüne göre değişmektedir. Sütlü çikolata; koyu olmayan parlak kahverengi, beyaz çikolata; parlak fildişi, bitter çikolata ise kırmızıya çalan koyu kahverengi olmalıdır.

Şimdi de kız isteme çikolatası tatma işlemine geçelim. Çikolatayı ısırdığınızda çıkan ses önem teşkil eder. Bitter çikolata sesi diğer çeşitteki çikolatalara göre daha sert bir sese sahip olmalıdır. Kırıldığında dağılmaması da kaliteli olduğu anlamına gelir. Çikolatayı ısırdığınızda hemen çiğneyip yutmayın. Önce çikolatayı diliniz ile damağınıza değdirin ve dilinizin her bölgesine yaymaya çalışın. Dilin her bölgesi farklı bir tadı algıladığından, çikolatanın tüm aromalarını algılamış olacaksınız. Tadın ağızda 30-45 dakika kadar kalması ile aldığınız hazzın yüksekliği, lezzetin tatmin edici olması, yağ kokusunun gelmemesi gibi kriterleri geçen çikolatayı gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz.

Kız İsteme Çikolatası Neye konulmalıdır? Nasıl süslenmelidir?

Lezzeti kadar sunumun da ön planda olacağı, kız isteme çikolatası için seçenekler oldukça fazladır. Klasik olarak gümüş tepsi ve gondola konulabilen çikolatalar için son zamanlarda değişik tasarımlar da söz konusu. Örneğin; incilerle süslenmiş, saten kumaş kaplı kutu ve sepetler, deri kutular, gümüş şekillerle süslenmiş, beyaz ve geniş porselen tabaklar, gelin ve damadın resimlerinin basılı olduğu porselen tabaklar, dev bir şarap kadehi şeklinde, camdan bardakları sayabiliriz. Genel olarak çikolata dolu kapların üzeri, istenilen renkte tül ile kaplanıp, kurdele ile şık bir şekilde bağlanmaktadır. Tüm bu seçenekler gittiğiniz pastaneye göre değişiklik göstermektedir. Ancak eğer sürpriz olmayacaksa, ne tür bir kaba konulmasına karar verirken geline sormanız gerekmektedir. Çünkü kız isteme çikolatası, resmi işlemlere ilk adımı temsil ettiğinden önemli olacak ve gelin bu kabı saklamak isteyecektir. Genellikle, salondaki orta sehpa ya da yemek masasının üzerine konulan bu kaplar, şık ve gelinin zevkine göre olmalıdır.

Çok ayrıntı olmasına karşın, oldukça zevkli ve lezzetli bir alışveriş sizi bekliyor. Kolay gelsin.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!