Kız İsteme Esnasında Gerilimi Azaltma Yolları

Kız isteme nin Türk kültüründeki yeri bambaşkadır. Siz sevdiniz, anlaştınız o da sizi sevdi, evleneceksiniz… Her şey tamam ancak ailelerin de onayını almadan olmaz. Hem ailenin bunca yıldır yetiştirip emek verdiği kızını onların da rızasının olduğu bir şekilde evlendirmesi hem de kızın onayının da bir kez daha alınıyor olması adetlerimizin inceliklerini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

1280x720-QfC

Kız isteme merasimi hem kız tarafı hem de erkek tarafı için gerilim dolu süreçlerden biridir. Ancak daha çok erkek tarafı heyecanlanacaktır diye tahmin ediyoruz. Ne de olsa bir babanın en kıymetlisini almaya gidiliyor, hem de deplasmanda! Bu işler öyle kolay olmasa gerek…

İşte bu gerilimi azaltmanın birkaç yolu var. Gelin hep beraber inceleyelim:

1. Kız isteme merasimlerinde genellikle büyükler konuşacaktır. Ailelerin en yaşlı/sayılan/sevilen üyelerinin karşı karşıya geldiği bu törende çeşitli gerginliklerin yaşanması kaçınılmazdır. Bunların en başında bir tarafın edeceği uygunsuz laflara diğer tarafın karşılık vermesi gelir. Bu gibi durumlara karşı hem kız hem de erkek tarafı merasim başlamadan önce kendi aralarında bu konuyu konuşmalı ve böyle bir durumda alttan almanın gerekliliği vurgulanmalıdır. Böyle bir durumda iki taraf da tedbirli olursa ortada sorun kalmayacaktır.

kiz-isteme

2. Bu merasimde yer alacak diğer önemli konulardan biri de tarihlerin kararlaştırılmasıdır. Tarihlerle birlikte diğer bazı şartlar da konuşulmaya başlanacaktır. Burada önemli olansa evlilik aşamasındaki genç bireylerin kendi planlarına uygun şekilde hareket edeceklerini kesin bir dille belirtmeleridir. Bunu o anda ya da daha önceden ailelerinize bildirebilirsiniz.

3. Gelin ve damat adayı da şüphesiz ki bu günde çok gergin olacaktır ancak ailelerin birbirleriyle daha çabuk kaynaşmasını sağlama görevi de bizzat kendilerine düşmektedir.Her iki taraf da birbirinin ailesini az çok tanıdığından ortak konuları açarak daha samimi bir ortam yaratabilirler. Genellikle yaşanan şehrin havasından suyundan başlayan bir muhabbet olacaktır. Farklı konu bulmak için çok da çaba sarf etmenize gerek yok.

kiz-isteme2

4. Kız isteme merasimlerinde çiçek ve çikolata olmazsa olmazdır. Biraz pahalıya mal olmasının dışında elde etme kısmında hiç bir zorluğu bulunmayan çiçek-çikolata ikilisinde cömert davranmayı unutmamalısınız. İlle de en pahalısından olacak diye bir şey yok ancak ince detaylarla süslenmiş, zarif bir çiçek ve kaliteli bir çikolata hem evleneceğiniz kadına hem de ailesine verdiğiniz değeri göstermektedir

cicek

5. Son tavsiyemiz de gelin adaylarına gelsin. Kahve de kız isteme merasimlerinin baş tacıdır. Tuzu fazla abartmazsanız hem damadın neşesi çok kaçmayacak hem de istediğiniz samimi ortam kendiliğinden gülüşmeler eşliğinde gelecektir.

damat-kahvesi-kiz-isteme-tuzlu-kahve

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!