Kız İsteme Geleneği ve Bilinmesi Gerekenler

Kız isteme , İnsan hayatında bir kez evlenir değil mi? Bu sebeptendir ki her şeyin iyi, çok iyi hatta mükemmel olmasını ister. E gençler karar verdiyse büyüklere de bu hayırlı işi nihayetlendirmek kalır.

a(164)

Niyetler netlerinde damat adayının annesi, gelin adayının evine şöyle bir önden gider ve gelinin annesi ile görüşür. Bu görüşme küçümsenmemeli asıl ilk ve can alıcı adım budur. Oğlunun kararını gelinin annesine açıklar ve gelinin annesi de kızının kararını damat annesine iletir. İstemeye gidilecek gün hanımlar arasında kararlaştırılır. Bu görüşme aynı zamanda o büyük gün öncesi sıcak bir ortamın sağlanması açısından da oldukça önemlidir. Kız isteme geleceği neyi gerektiriyorsa iki taraf da hazırlığına başlar.

Kıs İsteme  , Damat Evinde Hazırlıklar

Birkaç gün öncesinden gelin ile kumluya gidilir ve söz yüzükleri alınır. Damada şık ve kaliteli bir takım elbise ile ayakkabı alınır. Tıraşını olur. Mutlaka gümüş işlemeli tepside olmak suretiyle çikolata ve gelin hanıma takdim etmek için gül buketi hazırlanır. Aile fertleri o büyük gün için kıyafetlerini bir gün öncesinden hazırlar ve o gün giyinir. Artık gitmeye hazırdırlar. Peki gelin evin de neler oluyor?

Kıs İsteme  , Gelin Evinde Hazırlıklar:

Gelin hanım herkesten heyecanlıdır. Günler öncesinden o gün ne giyeceğine, saç stiline, makyajına kadar en ince detayı düşünür. O gün gelip çattığında gelin hanım kuaföre gider saçlarını ve makyajını yaptırır. Evine gelip elbisesini giyer. Diğer tarafından mutfakta kahve fincanları ve o mükemmel kokusuyla Türk Kahvesi hazır bekletilir. Saat yaklaşıyor.

Kapı çalar. Tabi bazı yöresel geleneklerde gelin kapıyı açmaz her zaman. Bu halk dilinde gelinin evlenmeye çok hevesli olduğu anlamına gelir. Misafirler buyur edilir içeriye ve büyükler hal hatır sohbetinden sonra kız isteme merasimine geçer. Damat babası, gelin babasından kızını ister ve kız verilir. Gelin kahveleri hazırlar, kayınpederine, kayınvalidesine ve eşlik edenlere ikram eder. Damadın kahvesi tuzludur, ayrıcalıklıdır. İçmesi beklenir aksi durumda kızı gönülden sevmediği düşünülecektir. Damat bir gayret içer bitirir. Kız isteme geleneği adım adım gerçekleşirken gelin hanım ve damat beyin babalar tarafından ayağa kalkmaları ve yan yana gelmeleri iletilir. Söz yüzükleri gümüş tepsi içerisinde yanında makas ile getirilip kurdeleyi kesecek kişiye makasla takdim edilir. Hatta çoğu zaman makas kesmiyor esprisi de yapılır ve damat babası gümüş tepsiye bir miktar para bırakır. Bu durum her zaman tatlı gülüşmelere yol açar. Söz yüzükleri kesilmeden önce kurdeleyi kesecek olan kişi küçük bir konuşmayla duygularını dile getirir. Kurdele kesilir ve gelin hanım, damat beyin getirdiği o enfes çikolatayı konuklara ikram eder. Taraflar mutlu bir şekil de bir süre daha muhabbet ettikten sonra damat babası bize müsade der ve kız evinden ayrılırlar. Bir sonra ki adım olan nişan için tarih belirlemek üzere hanımlar aralarında konuşur ve anlaşırlar. Böylelikle kız isteme geleneği yerine getirilmiş olur.

Mutluluk yeri geldiğin de iki tüzüğün parmaklarınızdan geçip aslında kalbinizin birbirine kenetlenmesidir. Yüzükler aşkın sembolüdür. Önemli olan mutluluğu hep taptaze, ilk gün ki gibi korumaktır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!