Kız İsteme Görevi Üstlenen Aile Büyüğünün İsteme Merasimi Sırasında Kuracağı Konuyla Alakasız 11 Cümle

Kız isteme görevi günümüzde yavaşça terk edilen bir geleneğin parçası olmasına rağmen halen pek çok babanın, amcanın, dayının ya da mahalle ihtiyarının gururla üstleneceği sosyal bir etkinliktir. Her ne kadar bu “kutsal” görevi üstlenen belirli bir yaşın üzerindeki şahıslar kendilerini onurlandırılmış hissetseler de, kız istemenin oldukça stresli bir görev olduğu da aşikar. İşte kız isteme görevi esnasında bu şanssız(?) şahısların ağızlarından dökülen 11 trajikomik cümle…

1- Oğlumuz Askerliğini Yaptı. Ya Kızımız?

Nasıl yani? Üzerindeki baskının bir kısmını karşı tarafa yansıtmak isteyen aile büyüğümüz çok yanlış bir zaman seçer ve hiç de unisex olmayan bir kriteri karşı tarafa yönlendirir. Ama oldu mu ki şimdi böyle? Ya bir de karşı taraftan gayri-ihtiyari “Evet” cevabı gelse? Geceyi anında bitirme nedeni. Asıl sorulması gereken, iş kız isteme merasimine gelene kadar niçin damat aday adayının iş, askerlik vb. durumları sorgulanmaz? Biraz umursamazlık gibi gelmiyor mu?

2-  Damat Kahvesinde Ustalaşmış Kızımız… (Damat Adayını Göstererek)

Damat adayımızın yüzünde bir “Müdür ne yaptın!..” ifadesi… Kız tarafında hoşnutsuz kıpırdanmalar… Gelin adayını ilk günden nasıl kaybederim temalı çalışmaya hoş geldiniz. Kız isteme görevi zorlu bir süreç, biliyoruz. Ancak yine de biraz daha dikkatli olmakta fayda yok mu? Gelin adayının daha önce pek çok sonu evliliğe varabilecek ciddi ilişkisi olduğunu vurgulamak bir yana -ki bu yeterince korkunç- kız tarafına da sanki daha önce defalarca kez hatun kişiyi evlendirmeye çalışmışlar yaftası vurmak değil de nedir bu? Hiç yakıştıramadık aile büyüğü. Otur, sıfır!

3- Aramızda Cenabet Yok Değil Mi? Eheheheh (Kız İsteme Duası Esnasında)

Hayır, bu espri falan değil. Yapma. Sakın bi daha yapma. İnsan şurada oturan genç adama bu kadar mı düşman olur? Bu yaşından sonra troll olup ne yapacaksın? Kırk yıllık sıva ustalarına taş çıkaracak bu hamle ile kız isteme görevi  başarısızlıkla sonuçlanmasın da ne olsun? Elbette, iki kişi evlendiğinde aileler de evlenmiş olmuyor ama, insan yine de düşünmüyor değil tabi… Aile büyüğü, yılların sorumsuzluğunu tek seferde yapmış olmanın rahatlığıyla kız tarafından bir yumruk yiyebilir.

4- Oralet Yok Muydu?

Kız istemeye gittiğini bir an için unutmuş, kahvehanedeki politik tartışmalarının yakıtı kıvamındaki oralete duyulan özlem ile ne söylediğini kendi de fark etmemiş bir aile büyüğü sorusu. Amca kahvehane mi orası? Kız istemeye gitmişsin, kahve ve su, çok şanslıysan bir de lokum verecekler. Bu görevde tek başınasın. Her vurucu cümlenin sonunda “Yürü be!” diye tezahürat edecek mahalle gençleri yok, boğazın bir saniye bile kurumasın diye anında boşları alıp, tazeleyen kahraman kahveci çoktan evine gitmiş… Sen adeta bir yalnız asker gibi, tüm imkansızlıklara rağmen bu kızı alacaksın, başka yolu yok! Bence biri damat adayına sonucun pek de parlak gözükmediğini söylese iyi olur.

5- Fener De Bu Sene Çok Kötü Değil Mi Dünür?

Bu kadar da rahat olunmaz ki… Adam daha kızı vermemiş, ne ara dünür oldu? Konu futbola nereden geldi? Aile büyüğü damat adayını böyle rezil etmeyi nereden öğrendi? Esasen, ciddi bir görüşmenin ortasında konuyu bir an için de olsa dağıtıp önemsiz bir mevzuya kısa bir giriş yapmak iletişim becerileri açısından oldukça sağlıklıdır. Ancak avantajı dezavantaja çeviren bir aile büyüğümüz varken bunu nasıl kanıtlayabiliriz, hiçbir fikrimiz yok. Şu gencecik çocukların bu gece çektiği çile hayatlarından 10 sene götürecek gibi.

6- Emlak Balonu Bu Sene Kesin Patlar, Bence Kirada Oturmak En İyisi.

“Dünürüm sana söylüyorum, gelinim sen anla. Bizim oğlanın evi yok, bizim de alacak gücümüz yok, niyetimiz hiç yok. Şimdiden kira fikrine alış kızım.” demenin çetrefilli bir yolu. Yol çetrefilli ancak ima kabak gibi ortada. Pek tabi, gelin adayı “Zorluklar da sevdaya dahil mi?” diye sorup, kendi cevaplayabilir. Ancak herkesin bir pembe havuzlu villa hayali olmasın mıydı? Bu kadar hesapçı olmak yakıştı mı sana, Ey Aile Büyüğü!

7- Biz Müslümcüyüz.

Her ortamnda tavrını belli etmek elbette güzeldir. Güzeldir de, yeri mi, zamanı mı şimdi? Hem biz derken? Damat adayı acaba aynı zevki paylaşıyor mu? Ömrünü Glenn Miller, Joe Coltrane dinleyerek geçirmiş, jazz müziğe gönül vermiş bu kardeşimize yapılan ayıp değil de nedir? Damat adayı bu geceden sonra kendini yüksek ihtimalle jiletleyeceği için, her şey mümkün, öte yandan. Siz hiç tuzlu kahve   shotlamak nedir bilir misiniz? İşin en korkunç yanı da, damat adayının bu noktada olabildiğince düzgün biri olduğunu ispatlamak için ağzını açmadan ve büyük bir gerginlik içinde oturmaya devam etmesidir. Başka yerde olsa neler yapardı kim bilir…

8- Bizim Oğlan Da Evlenince Çapkınlığı Bırakır Tabi…

Şimdi ne dedin ki sen? Komik geldi bir an için biliyorum ama bu espriyi yapacak gün diye bunu mu seçtin yani? Damat adayının -tekrar aday adayı olmaya aday- bugün için aldığı yeni takım elbisesini kullanılmaz hale getirecek kadar ter döktürdün adama. Durduk yere abazan damgası yediğine mi yansın, kayınpedere rezil olduğuna mı yansın… “Amca bence biz evlenmeyelim, yalnız kalayım, öleyim ben.” diyerek kalksa yeridir şu cümleden sonra. Hem, “bizim oğlan da” derken? Bu eski zaman çapkınlıklarının itirafı mı yoksa? Bak yenge ters ters bakmaya başladı bile, söyleyeyim.

9- Eskiden Görücü Usulü Vardı Tabi, Şimdilerde Bize Gerek Kalmadı, Her Şeyi Kendileri Hallediyorlar.

Eminim kast edilen şey bambaşkadır. Yine de, “her şey” biraz geniş bir tabir değil mi? Her anlamda, fazla geniş olmadı mı sanki? Ortam birden soğudu gibi sanki? Hem kızımız, hem oğlumuz halı desenleri üzerinde sanat tarihi tezi veriyor gibiler. İç fesatlığıysa, herkesin mi içi fesat? Dünür adayımızın gözleri kocaman, sevgili zevcesi bir hayret nidasıyla elini ağzına kapatmış… Yenge perişan. Bu geceyi atlatırsanız kurban kesecek gibi bir hali var.

10- Oğlumuza Ne Doktorlar, Ne Mühendisler İstedik De, Vermediler…

Bak iki etti… Tamam, oğlumuzun kız arkadaş bakımından renkli bir geçmişi olabilir hatta bazıları evliliğe kadar ilerlemiş de olabilir. Ama bunu vurgulamanın sırası mı? Hem ya hanım kızımız da doktorsa, kendini kötü hissetmez mi? Hadi diyelim ki kalifiye biri değil, o zaman kendini hepten kötünün iyisi olarak görmez mi? Hangi kadın bu cümleden sonra sırıtabilir? Ortamı yumuşattığına emin misin, sevgili, biricik, baş tacı aile büyüğü? Kız İsteme Görevi: Görev Başarısız.

Ve final…

11- En Az Üç Çocuk Yapmak Gerek Şimdilerde.

Eminim mantıklı bir gerekçen vardır, eminim politik bir tartışmaya girmek, biraz daha güvenli bölgende hissetmek istemişsindir, ancak insan lafının nereye gideceğini hiç mi düşünmez? Potansiyel gelinimiz kendini kuluçka makinesi gibi hissetmez mi? Çok zamansız konuşmalar bunlar. Bu gecenin sonunda dünür adayı kızı verirse ya sevgiye saygıdan ya da şoktandır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!