Kız İsteme Hakkında A dan Z ye Her Şey

Yüzyıllardır süregelen geleneklerimize göre, birlikte bir ömür geçirmeyi seçen çiftlerin ilişkilerini aile büyüklerinin gözünde ciddileştirebilmeleri için kız isteme seremonisinin gerçekleşmesi gerekir. Damat adayları olarak modern çağda neyse ki artık yemek tenceresine tekme atmak zorunda değilsiniz ama yine de atlamamanız gereken ve yazılı olmayan kurallar olduğunu bilmenizde fayda var.

Kız isteme geleneğinin içeriği yöreden yöreye farklılık gösterse de yıllardır aynı şekilde uygulanan bazı ritüelleri vardır. Ama her şeyden önce o günkü kıyafetinizin uyumu, kusursuz olması kız tarafında bırakacağınız intiba açısından çok önemli.

Kız isteme deyince akla ilk gelen çiçek ve çikolatadır. İşte bu yüzden alacağınız çikolata ve tepsisi sizden sonra üstünde en çok konuşulacak konulardan biridir emin olun. O nedenle hem tepsinin hem de çikolatanın sunumuna ve lezzetine özen gösterin ki damaklardaki hoş tat imajınızı güçlendirsin. Genelde gümüş tepsi ya da gondol tercih edilir ama bizim tavsiyemiz biraz da özgün olması yönünde olacaktır. Yaratıcılığınızı konuşturun. Buna gelin hanımın da ilgi ve merakları eklenince ortaya harika kompozisyonlar çıkabilir. Örneğin hazırlatacağınız çikolata için şık bir dekorasyon mağazasından el yapımı ahşap bir kutu alıp içine kendi el yazınızla güzel bir not ekleyebilirsiniz.

sisko-chocolate-melbourne4

Aynı şekilde çiçek için de özenli olun. Gül alacaksanız eğer tek sayı olmasına (eskiler çift sayının ugursuzluk getirdiğini söyler) özen gösterin. Tercihiniz gülden yana olmayacaksa “masumiyetin sembolü” orkide iyi bir alternatif olabilir.

kiz-isteme11

Çiçek ve çikolatayla yükünüz hafiflemiyor maalesef. Evlilik güzel ama kız isteme meşakkatli iş. Gelin bohçası da hazırlamanız gerekiyor. Bohçanın içine; sabahlık, gecelik,çorap, iç çamaşırı, mendil, havlu, terlik, tarak, ayna ve kozmetik malzemeleri gibi hediyelikler konulabilir. Aynı zaman da kız tarafı da sizin için benzer hediyeliklerle dolu bir valiz hazırlayabilir.

boh_a

Kız isteme ritüellerinden en revaçta olan “kahveye tuz koyma” geleneği maalesef hala devam etmekte. Kız tarafı için “çok eğlenceli” ama damat adayı içinse bir o kadar “tuzlu” olan bu gelenek aslında damat adayının kız ailesi karşısında ilk sınavıdır.

Tuzlu kahveyi hiç sesini çıkarmadan içen damat, kızlarını da evlililikleri boyunca mutlu edecektir. Yalnız hazırlıklı olun ve hatta acımasız versiyonları olduğunu da unutmayın. Kahvenin içeriği gelin hanımın ve akrabalarının merhametine ya da hayal gücüne de bağlı olarak farklılık gösterebilir.

dsc00293

Kahveler içildikten sonra erkek tarafından hatırı sayılan bir aile büyüğü, kısaca geliş niyetlerini bildirdikten sonra “Allah’ın emri Peygamberin kavli ile kızınızı oğlumuza istiyoruz” der. Aksi bir durum olmadıkça kızın babası onaylar ve kız isteme merasiminin stresi büyük ölçüde atılmış olur. Özel bir tepsiye yerleştirilmiş olan yüzükler, kırmızı kurdele ve makas gelir. Tepsiyi genellikle kızın varsa kız kardeşi ya da kız kuzeni taşır. Kız isteme konuşmasını yapan aile büyüğü, yüzükleri birbirine bağlayan kurdeleyi keserek gelin ve damat adayının yüzüklerini takar.

engagement

Bazen kahveler bu bölümden sonra ikram edilse de bu konuda net bir kural yoktur. Ortama göre hareket etmek en doğrusu olacaktır.

El öpme safhasına geçildiğinde yaş ve statü hiyerarşisine dikkat etmelisiniz. Artık rahatlayıp sohbet kısmına geçebilirsiniz.Genellikle ailelerin önceden tanışıyor olması bugünün gerginliğini azaltan bir faktördür. Ancak taraflar birbirini yeni tanıyorsa, konuşmaları ile ortamı ısıtacağını düşündüğünüz bir yakınınızı götürmenizde hiçbir sakınca olmayacaktır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!