Kız İsteme Hediyesi Seçmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Hayatınızın en mutlu günü yaklaşıyor. Sevgiliniz ile bir yastığa baş koymayı kararlaştırdınız. Ancak bunu tam anlamıyla gerçekleştirmek için henüz önünüzde atlatmanız gereken pek çok sınav bulunur. Bu sınavları atlatmanız, ileride huzurlu bir yuva kurmanıza olanak sağlayacak, anlamına gelir. Bahsedilen sınavlardan ilki; kız isteme merasimidir. Bugün her iki aile içinde oldukça önem arz eder. Çünkü karşılıklı olarak birbirini tanımaya çalışan aileler için diğer tarafın nasıl insanlar oldukları mühimdir. Bunu ilk gün anlamak biraz zor olsa da ilk izlenim her zaman akılda kalacağından ve ön yargıların oluşmasına yol açacağından, kız isteme gecesi, özellikle damat tarafı açısında, önemli bir sınav diyebiliriz.

SAM_6619

Kız İsteme Hediyesi Alınır Mı?

İlk izlenimlerin olumlu olması adına, yapılması gereken bazı gelenekler bulunmaktadır. Erkek tarafı kız isteme çikolatası ve çiçeği almalıdır. Bu iki hediye olmazsa olmazlar arasındadır. Ancak bunların dışında hediye alma işi tamamen sizin maddi gücünüze ve kız tarafının bu hediyeyi nasıl algılayacağına bağlıdır. Eğer maddi gücünüz el veriyorsa hediye almak uygun olabilir. Tabii, karşı taraf bu konuya olumlu bakıyorsa! Bazı aileler çikolata ve çiçeğin yanında gelen hediyelerden oldukça memnun kalırken bazı aileler de buna olumsuz bakmaktadırlar. Getirilen hediyeler geline ve kız tarafına verilen değeri simgelediğinden, genellikle olumlu karşılanır. Fakat az da olsa bazı aileler bu durumu hoş karşılamazlar. Bunu anlamanın en iyi yolu; damadın geline bunu sorması olacaktır. Eğer hediyeyi geline değil de aileye alacaksanız, kız isteme hediyesinin ayrıntılarını sevgilinizle konuşarak kararlaştırmanız, ondan fikir almanız çok daha iyi olacaktır. Maddi durumunuz elverdiği ve karşı taraf bir beklentide olduğu halde herhangi bir hediye almamanız durumu, kız tarafı tarafından hoş karşılanmayacak, kızlarına pek de değer verilmediği kanısına kapılacaklardır. Unutmayınız, kız tarafı naz tarafı olduğundan sizi istedikleri kadar oyalayabilirler. İsterseniz işinizi şansa bırakmayın ve hediye için alışverişe çıkın.

22062015022234

Kız İsteme Hediyesi Ne Olabilir?

Çikolata ve çiçeğin dışında, kız isteme hediyesi olarak, almanız gereken seçenekler oldukça fazladır. Öncelikle geline mi yoksa ailesine mi hediye alacaksınız, ona karar vermeniz gerekmektedir. Yöre yöre değişiklik göstermesine karşın, genellikle geline hediye almak daha çok tercih edilir. Çünkü gelinin ebeveynine alınan kız isteme hediyesi “diğer aile fertlerine neden alınmadı” sorusunu beraberinde getirebilmektedir. Bu soru da daha ilk günden, ön yargıya ve bazı sorunlara sebebiyet verebilir.

Eğer gelinin ailesine kız isteme hediyesi alacaksanız; seccade, başörtüsü, salon için süs eşyası, süslü mutfak eşyaları (Türk kahvesi fincan takımı, süslü masa örtüleri, şık bir bardak takımı, gümüş tepsi vb), güzel bir yağlı boya tablo hatta üzeri yazılı yaş pasta, özel baskılı tabak-fincan takımı gibi şeyler seçebilirsiniz. Aslında bu konuda sizi en iyi yönlendirecek kişi gelindir. Onunla koordineli bir şekilde bu alışverişin üstesinden gelebilirsiniz. Fakat sadece geline hediye almayı düşüyorsanız, ya gelinin hoşlandığı, özel tercihlerinden birini alacaksınız ya da yeni bir yuva kuracağından bir ev eşyası tercih edeceksiniz. Kız isteme hediyesi olarak, yeni bir ev kurulma aşamasında olduğundan ve genel kabul göreceğinden, çoğunlukla mutfak eşyası tercih edilmektedir. Kız isteme hediyesi seçerken mümkün olduğunca kaliteli ve beğenileceğinden emin olduğunuz eşyayı seçmeye özen gösterilmeli, iş şansa bırakılmamalıdır. Genel kabul gören mutfak eşyaları arasında; gümüş tepsiler, gümüş çay takımları, gümüş cezve takımıyla birlikte Türk kahvesi fincan takımı, süslü masa örtüsü ve peçetelerinden oluşan masa örtüsü takımını sayabiliriz.

2015-masa-ortusu-modelleri-25

Heyecan dolu, stresli ama bir o kadar da zevkli olan bu günlerinizde şansın ve huzurun yanınızda olması dileği ile Allah mutluluğunuzu daim etsin. Kolay gelsin.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!