Kız İsteme Sırasında Damadın Yaptığı 11 Şey

Damat için en zor anlardan biri olan kız isteme esnasında damadın maruz kaldığı, mecbur olduğu 11 durum listeleniyor.

Kız isteme ile görücüye çıkan damadın gerginliği hareketlerine, konuşmasına, jest ve mimiklerine yansıyor. Bu durumda kız isteme esnasındaki damat tripleri farklı maddelerle listede yerini almaktan kaçamıyor. Uzaktan hoş gelen davulun sesi, kız istemedekiler için yıllarca konuşulacak bir kahkaha malzemesi yaratırken, damat için azabın karşılığı oluyor. İşte o anlar:

1- Halının Desenlerini Ezberlemek

Eminim damat namzetleri o halıyı ömür boyunca hatırlıyor. Her ilmeği emek emek döşenmiş o halıyı dokuyun deseniz gıkını çıkarmadan örnek çıkartırlar. O mazlum, utangaç, başı yerden kalkmaz halden sonrasında eser kalmıyor ayrı mesele… Ancak bir erkeğin en savunmasız olduğu an işte kesinlikle o an. Ne de güzel bir halı değil mi damatçım, pek de güzel halı… Sayabildin mi kaç ilmekmiş?

giphy

2- “Çok Efendiyim Bana Kızı Verin” Duruşu

“Çok efendiyim kızı bana verin” duruşunun birinci kuralı dik oturmak. Damatlar arasındaki gizli bir anlaşmaya dayanan bu kurallar zincirinde iki numara ise bu sözleşmeden kimseye bahsetmemek… Yoksa bunca yıldır aynı duruş, oturuş olmazdı, olamazdı, gizli kalamazdı. Oklava yutarak hazırlanılan dik oturma müsabakasının galibi ise bu esnada kollarını önde bağlayan, ayaklarını sandalyenin arkasında kavuşturanlar. Dizler elbette bitişik. Kız isteme damat pozları arasında kült olan bu oturuşu takdir etmemek elde mi?

giphy-1

3- Parmaklarını Saymak

Bir elde en fazla kaç parmak olabilir veya iki elin parmak sayısı 30 saniye arayla değişebilir mi? Yok efendim, damatları ikna edemedik… Sayıyorlar. Stres azaltmak, anın gerginliğini unutmak, dinliyormuş gibi yapmak için sürekli o parmaklarla oynanıyor, tek tek sayılıyor, dört işlemin türevleri 10 parmak üzerinde gerçekleştiriliyor. Oğlumuz an itibarıyla matematik profesörü…

giphy-2

4- Tuzlu Kahve İçmek

Kız isteme damat kahvesi olmadan olmaz. Tuzlu, karabiberli, pul biberli gibi çeşitleri bulunan damat kahvelerinin favori ürünü tuzlu olanlar. Kıza olan aşkını ispat etmek için kahveyi bitirmesi tavsiye edilen damadın sıradaki durağı acil servis oluyor. Aşk için neler yapılmaz ki… Ruşen amcanın oğlu Sedat içmiş o kahveyi… Mazhar oğlum fondip, hadi anneciğim.

giphy-3

5- Anne Babaya Asla Anlatılamayan Mesleğini Tüm Sülaleye Anlatmaya Çalışmak

Dünyanın en zor sorusudur, “Oğlumuz ne iş yapıyor?” Günlerce evde çalıştırılan anne baba o an kilitlenir ve zaten tam anlayamadıkları mesleği anlatmaktan vazgeçerler, nihayetinde söz damada verilir. Ajansta metin yazarı, grafiker , sosyal medya uzmanı ise bir nebze anlaşılır peki ya Seo’cuysa? Daha kötüsü var, arkadaşımız Adwords uzmanı… Google’de reklamlar çıkıyor diye başlıyorsun ya, ama o işlem o beyinlerde tanımlı değil. İstersen gitmeden bir sunum hazırla, tabletten anlatıver. Müstakbel ailen tarafından reddedilmenin eşiğindesin damatçım, yol yakınken “Ümraniye’de overlok atölyem var” diyerek soruyu pas mı geçsen acaba?

source

6- Geline 10 Kat Yabancı Gibi Davranmak Zorunda Kalmak

Sevdiceğin karşında, gözleriniz seyriyor, kirpikler uyuşuyor öyle bir çekim var aranızda. Ancak baba radarına girilmiş durumda, kız istemede yapılacak 3 faullü hareketten biri “kızınızla çok sevişiyoruz efendim” demek. Demeyiniz. Uzaktan seviniz, seviliniz efendim. Yarın eşiniz olabilir, bir ömrü bir yastıkta geçirebilirsiniz ancak bugün el sıkışarak mesafeyi korumak zorundasınız. Bu zor günler de geçer, unutma damat her kışın bir baharı var.

source-1

7- Kötü Esprilere Gülmek Zorunda Kalmak

Bacanağın kötü esprileri her kız isteme töreninin olmazsa olmazıdır. Kayınpederin ve damadın gerginliğini almak için yapılan bu espriler kimi zaman el şakalarına bile dönüşebilir. Yüzük takılacaksa o makas bir türlü kesmez, dünyanın en kötü şakaları olan kelime esprileri güncellenir. Korkma damat, bunlar en zor günlerin. Bugün gülmezsen yarın ağlarsın, gül, dişleri görelim…

giphy-4

8- Ayağa Ya Büyük Ya Da Küçük Gelen O Terliğe Yapışmak

Kapıdan içeri girilir girilmez ayağa verilen o terlik bilir damadın durumunu. Kıvrılan parmaklar, felce beş kalmış ayaklar, el ile beraber tek tek sayılan uzuvlar… Terliğin içinde ayak dans ediyor adeta, durduramıyoruz. Damadın gerginliği terliğe yapışması ile son buluyor, o an biri o terliği alsa çıplak kalacak kendisi, öyle bir tutunma. Ayaklara giren kramplar, çekilen kaslar, ayağın her damarını o an hissediyorsun değil mi damat bey?

giphy-5

9- Kaskatı Oturulan Onca Saatin Ardından Hareket Eetmek

Ayaklardaki o felç zamanla tüm bünyeye sirayet ediyor. Eller, kollar, boyun, omuzlar. Giderken el sıkışmak için kolu kaldırmak vinç yardımıyla mümkün oluyor. Saatlerce hareketsiz kalan damat nesli robota evrilmek için geri sayıyor. Mekanik hareketler damat cinsinde sıklıkla görülürken, sürekli başla onaylamaktan boyun çevresinde kireçlenmeye de rastlanabiliyor. Yüz ve vücut kaslarının gerginlikten istemsiz hareketlerde bulunması normal, paniğe gerek görülmüyor. Yine de yarın bir masaja mı gitseniz?

giphy-6

10- Terlemek… Ama O Nasıl Bir Terlemek…

Bacakların altına leğen koymak en iyisi olacak galiba. “Damat bey napıyorsunuz?” dememek için kendini zor tutan kayınvalide karşıda oturuyor. İnsanın çenesinin tam ortası da terler mi demeyin, terler. O gün vücudun her hücresi dışarı nem atmak için sözleşmiştir. Eriyen damat o akşam 2 kilo vermeyi garanti ederken, cepte bir mendil bulundurulması önerilir. Avuç içleri, ayak altı, bel kısmı, göbek üstü, alın hatta saç dipleri bile su fışkırtıyor. Vücudunun %70’inin su olduğuna ikna oldun mu evladım?

giphy-7

11- Onlarca El Öpmek

El öpmede otomatikleşmek için ilk yer kız isteme. Bunun daha nişanı, nikahı, düğünü var… İnsan zamanla duyarsızlaşıyor elbette ancak ilkler hep zordur damat, öpeceksin. Önce çeneye sonra alna değen o ellerin hepsi mürüvvet kokuyor evladım, birazcık sabır. Onlarca elden sonra ufak bir baş dönmesi görülebilir, kafayı süreli indirip kaldırmak zor kabul.  Korkma vertigo geçer. Bel ağrılarında da artış yaşanabilir elbette. Yine de ona değmez mi?

giphy-8

Kız isteme hediyeleri hazır, çiçekler çikolatalar tamam kıyafetler on numara yalnız o da ne? Damat bey eksik. Biraz fazla mı korkuttuk acaba gözünü? Korkmayın efendim, bu 11 madde er ya da geç başınızdan geçecek. Emin olun mutluluğa attığınız bu ilk adım gerginlik kadar gülümseme ile de anlatılıyor. Aşk için Ferhat dağları delmiş, bizim damat kız istemiş çok mu? Allah’ın emri, peygamberin kavli ile başlayan cümle size de dünyanın en uzun cümlesi gibi gelmiyor mu? Her erkeğin bitmeyen askerlik anılarına bir de kız isteme eklenirken, çekilen çilenin karşılığı kayınpederin “gençler anlaşmış” ile başlayan cümlesi ile alınıyor. En azından evden çıkana kadar çok fazla sevinmemende fayda var damat efendi, mütevazı ve mutaassıp damat namzeti rolünü bir saat daha sürdürmen mühim. İnsanları ilk günden pişman etme kızı verdiklerine, bunun daha nişanı var. Elbette kız istemenin ilk kuralı, kızı aldıktan hemen sonra kayınvalide ve kayınpedere anneciğim, babacığım demek oluyor. Onlar muradına ererken bize mutluluklar dilemek düşüyor. Bir çilenin daha sonuna geldik…

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!