Kız İsteme Sırasında Gelin Adaylarının Yaşadığı 11 Unutulmaz An

Evlilik yolunda gelin adayı için en heyecanlı aşamalardan biri olan kız isteme töreninde en sık yaşanan durumları sizin için bir araya getirdik.

Kız isteme sırasında ne yaşanırsa yaşansın, sonuç genellikle bellidir. Yine de bu durum, olayın heyecanını hiç azaltmaz. İşte genellikle kız isteme sırasında yaşanan ve yıllarca unutulmayan durumlar.

1.Evi Temizleme Hedefiyle Başlayıp Mimarla Evi Yenilemeye Varan Misafir Hazırlığı

Kız isteme sırasında kız evinde genellikle yeni bir mobilya takımı, eşya ya da en azından yeni boyanmış duvarlar göze çarpar. Çünkü kız annesi, temizlik ve ikram planlaması yapmaya başladığında “en iyi halimizle görünelim” der ve çoğu zaman işler kontrolden çıkar.

Temizlik konusunda ise yeterli diye bir kavram olmaz. Damadın halasının evde toz görüp işi bozması gelin adayının kabusu olur. Evde sillinmedik köşe, yıkanmadık halı kalmaz. Yeterli zaman varsa kolay temizlenen, yeni bir eve taşınmak fikri bile mantıklı gelir.

giphy

2.Kız Evine Mahalleyle Birlikte Gelen Erkek Tarafı

Kapı zilinin çaldığı an heyecandan tüm ev halkı bir an ne yapacağını, nereye kaçacağını bilemez. Kimi kapıya koşar, kimi yastıkları düzeltir. Evde tam bir kaos yaşanır. Kapının önünde elinde çiçek çikolatayla bekleyen damat ailesi, bu itişip kakışmayı hissedebilir.

Kapı açıldığında en görülmek istenmeyen an, beklenenden çok daha fazla misafirle karşılaşmaktır. Damat ailesinin adeti, mahallenin imamının bile kız istemeye gelmesi olabilir. Gelin adayı bunu önceden sormadıysa yapacak tek şey, komşulardan sandalye istemeye başlamaktır.

giphy-1

3.Damat Adayının Kayınpeder ve Kayınvalide Karşısındaki Utangaç Tavırları

İki taraf da birbirini tanımadığı için yay gibi gerilen yüz kaslarıyla, heyecan içinde ezbere sohbetler yapılmaya çalışılır. Aynı sorular sorulur, kimseyi atlamamaya dikkat edilir. Havaların nasıl olduğuna ve  oraya gelirken yaşananlara mutlaka değinilir. Ama olmazsa olmaz sohbet, damadın ne iş yaptığı ile ilgilidir. İşin nasıl sunulduğu önemlidir. Bilinmeyen bir iş türüyse yüzlerde hemen tedirginlik belirir. Konu anlaşılmaya çalışılır. Damat için her iki durumda da en zorlu an, bu andır.

Flört sırasında adeta bir şahin olan damat adayı, kız isteme sırasında tüm ilgi üzerinde olduğu için ürkek bir serçeye dönüşebilir. Gelin adayı, mutfaktan damat adayının haline bakıp tereddütler yaşamamalı ve bunun geçici bir durum olduğunu bilmelidir.

source

4.Patavatsız Akrabaların Buz Gibi Şakaları

Kız isteme sırasında yaptığı gaflarla ortamda buz gibi bir hava estiren, sorulmaması gereken sorulardan ve konulardan sohbet açmaya yeltenen birileri mutlaka bulunur. Bu akrabaların en zor olan türleri, kendilerinin çok iyi hatip, çok esprili ya da ortamı yönetme konusunda yetenekli olduğunu düşünenlerdir. Kendi yaptıkları espriye uzun uzun tek başına attıkları kahkahadan tanıyabilirsiniz.

Bu akraba tipinin yanı sıra ailenin yaşlıları da, kıdemlerinin onlara verdiği umursamazlık hakkı nedeniyle zor durumda bırakan benzetmeler ve cevaplar verebilir. Böyle bir tehlike seziyorsanız, onlarla herkesten fazla ilgilenmeniz gerekir.

source-1

5.Salonda “Stüdyoda gerginlik” Alt Yazısının Belirlemesi

“Taraftarlığımdan ya da siyasi fikirlerimden asla ödün vermem” düsturuyla yaşayanlar, kız isteme sırasında en tehlikeli kişilerdir. Orada bulunması kaçınılmaz ise, mümkün olduğu kadar dikkatini başka konulara çekmeye çalışın. Gerçi karşı tarafın kendi fikirlerine uygunluğunu merak ettiği için, sorularını çoktan hazırlanmıştır. Konuyu ısrarla istediği noktaya getirmeye çalışır. Ama siz yine de önlemeyi deneyin.

giphy-26

6.O Büyük An: “Allah’ın Emri…”

Sohbetler toparlanır ve konuya malum cümleyle girilir. Erkek tarafından ailenin büyüğü kızı isteme konuşmasını yapar. Bu an, ne kadar çabuk gelirse iki taraf için de o kadar az yorucu olur. İkramın başlaması ve ortamın gevşemesi için isteme anının gelmesi dört gözle beklenir. Ama saniyeler bile çok yavaş geçer. Bu sabırsızlıkta gereksiz konuşan ve lafı uzatanlar, bakışlarla susturulmaya çalışılır.

Damadın babasının daha önce lafları hazırlamasına rağmen genellikle bir yerlerde sorun yaşar. Girdiği konudan çıkamaz ya da tane tane konuşmak adına etraftakilere yavaşlığıyla fenalık geçirtir. Bu durumlarda malum cümlenin söylenmesiyle herkesin içinden bir “Oh be!” sesi yükselir.

giphy-3

7.Karar Anı ve Gözlerin Geline Çevrilmesi

Kızın babasının demokratik kişiliğinin altını çizerek kızının fikrini almak istemesi, tüm kafaların geline çevrilmesine neden olur. Zaten yeterince stres altında olan gelinin en zor anı bu andır. İçinden geçen cevaplar ile dışarı yansıyanlar arasında en çok fark olan an, bu andır. “Sizce ne yapmalıyım? Tamam, evlenmem risk olabilir. Ama yaşım da geçiyor sonuçta.” gibi cevaplar gelinden beklenen cevaplar değildir.

Çok hevesli görünmeden ama soruyu da ortada bırakmadan bir cevap vermek gerekir. Bu cevap, o heyecanla bulunamadığı için genellikle tebessüm ve baş sallama şeklinde verilir.

giphy-4

8.”Kız Evi Naz Evi” Deyimini Fazla Benimsemek

Gelin adayının ailesinin ağır görünmek için kız isteme sırasında nazlı tavırları, gelin adayı için gerginliği doruk noktasına çıkarır. Özellikle kız babasının girdiği havalar, isteksiz, kararsız görünme çabası yürekleri ağza getirebilir. Babanın dudak bükmesi, uzaklara bakması aslında yıllar boyunca beklediği nazlanma anlarıdır. Hemen panik yapmayın.

Yine de rolüne kendini çok kaptıran bir gelin babasının, bu coşkuyla kızı vermeyi ertelemesi mümkün olabilir. Bu nedenle gelinin, misafirler gelmeden önce babasıyla bu konuyu iyice netleştirmesi gerekir.

giphy-8

9.Tuzlu Kahve İçen Damadın Yüz İfadesi

Bir tür sabır testi olarak yapılan tuzlu kahve servisi, aslında sadece damadın midesini test eder. Yine de eğlenceli bir gelenek olduğu için kız isteme sırasında bir vazgeçilmeze dönüştü ve her damat tuzlu kahvenin tadını öğrendi. Damadın tuzlu kahveyi içtikten sonra kızarıp bozarması istenmez. Yüz ifadesinin şekilden şekle girmesi, misafirleri ve gelinin mutfakta izleyen arkadaşlarını eğlendirir. Ama hiç mimik yapmayan bir damat, gelin için çok daha kaygı verici olmalıdır.

Ayrıca hiper tansiyon hastası bir damada tuzlu bir kahve içirmek gerçekten asla unutulamayacak kötü bir an yaratabilir. Bu nedenle, kahve konusunda damadın fikri önceden alınmalı ya da en azından bilgi sahibi olunmalıdır.

giphy-5

10.Geceyi Fotoğrafla Ölümsüzleştirme

Fotoğraflara “stresten yeni çıktık” ifadesi yansır. Farklı kombinasyonlarla bir arada poz verilir. Salondaki perdenin önü, en popüler poz verme bölgesidir. Kanepede yan yana ev terlikleriyle çekilen fotoğrafa da albümlerde sık sık rastlanır.

Gelin ve damat, aile pozlarını verdikten sonra kaşla göz arasında yan yana romantik pozlar vermeyi ihmal etmez. Damat ailesinin getirdiği çiçek de bu fotoğraflarda genellikle  başrolde yer alır.  Yan yana yüzüklü ellerin fotoğrafı hiç vakit kaybetmeden sosyal medyada paylaşılır.

giphy-6

11.Karşılıklı Olarak “Teyze ve Amca”yı Bırakıp “Anne-Baba” Diye Hitap Etme

Aileler, ilk saniyeden “öp babanın elini” diyerek hitap konusunu netleştirir. Yine de gelin ve damat için böyle hitap etmek çok kolay olmaz. Bir süre hitap kullanmaya gerek kalmadan siz diyerek hitap etmeye çalışırlar. Karşı tarafın ailesine ilk “anne” ya da “baba” şeklinde hitap etme anı unutulmayan anların arasına girer.

giphy-7

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!