Kız İsteme Sohbetleri ve İncelikleri

İki gönül bir oldu, birbirinizi sevdiniz, anlaştınız, teklifler edildi, ailelere konu açıldı. Büyük bir heyecanla, erkek tarafı çiçeği çikolatasıyla kız evinin kapısına dayandı. Dayandı ama bir kızı bin kişi ister bir kişi alır. İstemesini bilmek lazım.

Aileler arası, karşılıklı iletişimdeki uygunsuz bir söz, diğer tarafın vereceği bir cevapla tatsızlaşmaya neden olabilir. Kız isteme sohbetleri boyunca iletişimi tadında tutmak için alabileceğimiz tedbirleri şöyle bir gözden geçirelim.

Kız İsteme Öncesi 

1. İstemeye gitmeden önce aile bireylerinden karşılıklı bir kaç kişinin tanışması, kaynaşma ve sohbet açısından her iki tarafa da büyük kolaylık sağlayacaktır.

2. Eğer daha önceden aile bireylerinden karşılıklı hiç tanışma olmadan istemeye gidilecekse hoşbeş hâl hatır sormadan sonra bir sessizlik olur. Biri ”havalarda yavaş yavaş düzeliyor” gibi anlamsız bir şey söyler ve daha derin bir sessizlik olur. İşte böyle durumların panzehiri özellikle erkek tarafında olması tavsiye edilen neşeli ve konuşkan bir akrabadır. Sohbet kısır döngüye girdiğinde ortamı ısıtan birinin olmasında fayda var.

Muhtemel Soru ve Cevaplar

3. Kız isteme sohbetleri sırasında şüphesiz en önemli rol ”efendim gelelim sebeb-i ziyaretimize, bugün burada hayırlı bir iş için bulunuyoruz,” cümlesiyle en uygun yerde giriş yapacak kişiye düşmektedir. Bu kişi, ailenin yol yordam bilen, en görmüş geçirmiş büyüğü olmalıdır.

4.Kız tarafının cevabı olumlu olması taktirde söz, nişan ve bunların ne şekilde ne zaman yapılacağı kararlaştırılır. Evlilik aşamasındaki çiftin bu konularla ilgili önceden bir planı, isteği var ise o anda yada önceden ailelerine bildirir. Ailelerin kendi geleneklerine uygun özel istekleri var ise belirtir.

5.Damat adayına sorulması muhtemel soruların cevapları önceden çalışılmış olmalıdır. Örneğin; ”Nerede tanıştınız? Nasıl tanıştınız? Ne kadar zamandır görüşüyorsunuz?” gibi. Babanın bildiği ile damat adayının söyleyeceği aynı olmalıdır. Bu soruların cevabı ters düşerse, suratlar düşebilir.

6. Damat adayının bir diğer dikkat etmesi gereken soru ”Ne işle meşgulsünüz evladım” dır. Kariyerinin zirvesinde, mükemmel bir işte çalışıyor dahi olsanız, ortamın sessizleştiği, bütün gözlerin size çevrildiği o anda, ne diyeceğinizi bilemeyebilirsiniz.

7. Damat ve gelin adaylarının kız isteme sohbetleri sırasında fazla dahli yoktur, bir şey sorulmadan konuşmaları pek uygun görülmez. Onların bu esnada daha çok, bakışma, gülüşme, baş ile işaretleşme şeklinde devam eden bir diyaloğu vardır. Fakat damat adayı deplasmanda ve çok seyircili bir sahada tek başına gibi kalacağından, gelin adayının kahveye kattığı tuz veya vicdana göre baharat oranında insaflı olması müstakbel eşine destek verecektir.

8. Gelelim kız isteme ritüelinin olmazsa olmazı çiçek çikolata kombinasyonuna. Erkek tarafı bu konuda imkanı ölçüsünde olabildiğince bonkör davranmalıdır. Şık ve kaliteli bir seçim yapılmadığı takdirde, sohbetler erkek tarafının arkasından yapılmaya devam edilecektir ve damadın ömür boyu peşinden gelecek bir konudur. Kimse solmuş bir demet kasımpatı, üç boynu bükük kırmızı güle yada bir kutu bayat çikolataya tav olmaz. İnce işler itina ister. Müstakbel eşinizi düşünerek şık bir seçim yapmak uygun olacaktır.

9. Sözün özü; Bugün bir şekilde bitecek, gülümsemeniz ömür boyu kalacaktır. Kız isteme sohbetleri ise geriye dönüp hatırladığınızda hoş bir anı olacaktır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!