Türk toplum yapısında, geleneklere göre kız evi naz evidir ve evlilik hazırlıkları sürecinde büyük sorumluluk erkek tarafına düşmektedir. Masrafların çoğu erkek tarafının karşılaması gerekenler listesindedir. Kız tarafının yapması gerekenler sınırlıdır. Gelin görün ki modern toplum yapısında işler artık pek de eskisi gibi yürümüyor. Bir kere her şeyden önce çoğu çift, kendi ihtiyaçlarını büyük ölçüde kendileri karşılamaya çalışıyor. Çalışan kadın ve erkekler evlilik hazırlıkları sürecinde olabildiğince masrafları aralarında bölüşerek birlikte halletme yoluna gidiyorlar. Gelinler detaylarla uğraşırken temel gereklilikler erkekler tarafından ayarlanıyor. Tüm bunları bir kenara bırakırsak eğer, gelenekler çerçevesinde kız tarafının yapması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

– Kız isteme sonrasında bir söz kesme merasimi yapılır ve misafirlere ikramlar sunulur. Bunlar genellikle börekler, çörekler, kekler, zeytinyağlılardan oluşan bir menüdür. Kız tarafı kız isteme günü için bu menüyü hazırlar.

– Nişan bohçası hazırlığı her iki taraf için de geçerlidir. Kız tarafı, erkek için nişan bohçası hazırlar. Bu bohçanın içine konulacaklar için Nişan Bohçası ve İçeriği  yazımızı inceleyebilirsiniz.

– Nişan, kız tarafının sorumluluğundadır. Mekanın tutulması, davetiyeler ve davetlilere yapılacak ikramlar kız tarafının yapması gerekenler listesindedir.

– Nişanda damadın takacağı yüzüğü de kız tarafı almalıdır.

– Gelinliği damat tarafının alması gerektiği gibi damatlığı da gelin tarafı almalıdır.

– Ev kurulurken büyük sorumluluk damat tarafı üzerindedir ama kız tarafının da yapması gereken birçok şey vardır. Öncelikle herkes tarafından bilindiği üzere yatak odası takımı kız tarafının  alması gereken eşyaların başında gelir. Mutfak araç gereçleri, elektrik süpürgesi, banyo eşyaları, perdeler, fırın, çamaşır ve bulaşık makinesi ile ütü, kız tarafına aittir.

– Kız tarafının bir de çeyiz sandığı sorumluluğu vardır. Aslında kız tarafının alması gerekenler de çeyiz sandığı içeriğinin birer parçasıdır. Nevresim takımları, bornoz ve havlu takımları, örtüler, eğer kullanılacaksa işlemeler, oyalar, lif, patik vs. gibi eşyalar çeyiz sandığının içeriğini oluşturur.

Kız tarafının yapması gerekenler ailelerin bulundukları gelenek yapısına göre değişiklik gösterebilir. Genel ölçüde kabul gören liste ise bu şekildedir.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!