Kusursuz Söz Elbisesi Nasıl Seçilmelidir?

“Söz elbisesi seçerken neye dikkat etmelisiniz? Söz elbisesi nasıl olmalıdır?” gibi soruların cevapları ve farklı tüyoların bulunduğu bu yazıyı kaçırmayınız.

Sevdiğiniz kişi ile evlilik yoluna girmeye karar verdiniz. Ve ilk adım olarak da tabii ki “kız isteme” yani “söz gecesi” gerçekleşecek. Her ne kadar düğün gibi kalabalık, uzun süren ön hazırlık dönemi olmasa da söz günü oldukça önemli. Çünkü genellikle ailelerin ilk defa tanıştığı, damat ve gelinin alıcı gözle incelendiği bir gündür. Bugünde ilk izlenimlerin olumlu olmasını her iki taraf da istemektedir. İsteme merasimi genellikle kız evinde olmaktadır. Gelinin kıyafeti, hizmeti, oturup kalkması ve konuşması gibi pek çok davranışı erkek tarafınca gözlemlenecektir. Bu yüzden, ilk intibada söz elbisesi büyük oranda önem teşkil etmektedir. Söz elbisesini seçerken pek çok şeye dikkat etmeli ve itinalı davranılmalıdır.

2016-pudra-rengi-abiye-modelleri-9

Elbisenizi seçilirken, öncelikle giyeceğiniz ortamı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Genelde isteme, kız evinde olur ve isteme yapıldıktan sonra yüzükleri takmak ya da eğlenmek için dışarıda bir restorana, bir eğlence mekânına gidilir. Bir diğer seçenek; tüm gecenin kız tarafının evinde geçirilmesi ve son seçenek de hiç gelin evine gidilmeden, isteme ve yüzük takma merasimlerinin dış mekânda yapılmasıdır. Tüm bunları göz önünde tutarak söz elbisesi seçeneklerini beraber değerlendirelim.

  • ·Tüm Mekânlar İçin Geçerli Kurallar

Günlük hayatınızda ister spor giyinin ister klasik, ister gösterişli giyinin ister sade; söz gecesinde abartısız, derin dekoltesiz ve şık bir söz elbisesi seçmeniz uygun olacaktır. Söz gecesi sizin düğün geceniz olmadığından ve aileye karşı olumlu bir imaj sergilemek adına abartılı giyim seçilmemelidir. Nasıl olsa düğün gecesi, istediğiniz tarzda ve abartıda gelinlik giyeceksiniz. Pantolon yerine elbise ya da etek seçilmelidir. Pantolon ne kadar klasik de seçilse spor bir hava yaratacaktır.

Kilonuz ya da fiziksel durumunuz müsaitse söz gecesi, açık tonlar seçmelisiniz. Beyaz, buz mavisi, bej, fildişi ve benzeri renkler. Çünkü bu gece evliliğe ilk adımı atıyorsunuz. Gelin saflığı ve temizliği ifade ettiğinden, siz de beyaz ya da açık tonlarda bir renk seçerek bunu temsil edebilirsiniz. Eğer açık renkleri uygun görmezseniz, gecenin başrolü size ait olacağından göze çarpan renkler seçmelisiniz. Örneğin parlament mavisi, kırmızı, pastel yeşili gibi. Siyah bu gece için pek uygun değildir. Sonuçta bu mutlu bir gece. Siz de başrolde olduğunuza göre kendini saklama çabanız varmış imajı yaratmamalısınız. Söz elbisesi enine çizgili olmamalıdır. Enine çizgiler her zaman daha kilolu gösterir. Tercihiniz elbise de olsa etek, bluz de olsa düz renkler daha şık ve asil duracaktır.

Evde de olsanız mutlaka ayakkabı giymelisiniz. Temiz, kıyafetinize uygun bir ayakkabı olmalı. Dışarıdaki kutlamalar için kıyafete uygun bir çanta almayı da unutmamalısınız. Ful makyajlı olmalısınız. Ama tekrar hatırlatalım, abartıdan uzak olmalıdır. Makyaj, yüz hatlarınızın güzelliklerini ön plana çıkartmalıdır.

  • ·Evde Yapılan İstemede Söz Elbisesi Nasıl Olmalıdır?

Evde yapılan isteme merasimlerinde, söz elbisesi, gelinin saflığını ve temizliğini ifade etmelidir. Gelin gece boyunca hizmet etmek, el öpmek gibi şeyler için sürekli ayağa kalkıp oturacağından öncelikle etek boyuna karar vermelidir. Oturup kalkma sırasında açılmayan ya da rahatça kontrol edebileceği bir etek boyu seçilmelidir. Genellikle diz seviyesinden yukarıda seçilmemelidir. Diz seviyesinden yukarıda olursa, mini etek olarak değerlendirileceğinden ve hareket esnasında rahat olmayacağından söz gecesi uzun ya da diz altı boyunda etekler / elbiseler seçilmelidir. Yüzük takma merasimi evde olacaksa düz renkli uzun elbiseler de tercih edilebilir. Üst dekolte olarak da abartı olmadan tercihlerde bulunmalısınız. Omuzlardan biri açık, az bir sırt dekolte, boyunda sıfır yakalı olup omuzları açık bir model seçilebilir.

 

  • ·Dış Yapılan İstemede Söz Elbisesi Nasıl Olmalıdır?

Eğer evde isteme olduktan sonra yüzükler dış bir mekânda takılacaksa ya da eğlence için dışarı çıkılacaksa iki ayrı elbise giyilebilir. Yalnız makyajınızı iki elbiseye de uygun tonlarda yapmalısınız. Söz elbisesi değiştirmek, 5 dakikanızı alacağından, dışarı çıkmadan hemen önce üzerinizi değiştirebilirsiniz. Tüm organizasyon dışarıda olacaksa ya da evden sonra dışarıya çıkılacaksa tek bir söz elbisesi de tercih edebilirsiniz. Hem dışarıda hem de evde giymek için uzun elbiseler ya da kalem etekler daha uygun olacaktır. Kalçalarınız büyükse kalem etek, bacaklarınız kalınsa kloş etek daha da kilolu göstereceğinden, tercih edilmemelidir. Çantanızı ve ayakkabınızı elbisenize uygun renklerde ya da tamamlayan renklerde almayı unutmayınız. Tamamlayan derken; tozpembe bir elbise altına gümüş rengi, beyaz bir elbise altına bakır tonlarda ayakkabı gibi diyebiliriz. Topuk her zaman daha klasik ve kadınsı gösterdiğinden, mümkün olduğunca topuklu ayakkabı giymeye çalışın. Bu kadar şık ve bakımlı olmayı babet ile tamamlamamanız daha iyi olacaktır. Çanta olarak da çok büyük bir çanta tercih etmemelisiniz. Küçük çantalar daha şık duracaktır.

Hem evde hem de dışarıda giyebileceğiniz söz elbisesi tercihlerinden, artık kendinize uygun olanın en iyisini, gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz. Şans ve güzelliğin üzerinizde olması dileği ile…

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!