Neden Peygamberin Kavli Denir?

Hayatınızın en heyecanlı anında duyacağınız söz Allah’ın emri Peygamberin kavli ile olacak. Peki neden hiç düşündünüz mü?
Kız isteme, evlenme üzerine olan geleneklerimiz arasında en yaygın olanıdır. Söz, nişan, düğün, bohça veya çeyiz adetleri bölgeden bölgeye hatta şehirden şehre bile farklılık gösterirken kız isteme geleneği genel anlamda her yerde aynıdır. Erkek tarafı çiçeğini, çikolatasını alır kız evine gider, kahveler yapılır yeterince havalardan ve çocukların ne çabuk büyüdüğünden bahsedildikten sonra erkek tarafının en büyük erkeği sözü alır ve kız isteme töreni resmen başlamış olur. Gece boyunca bütün gergin bekleyiş o ana odaklanmıştır. Hem kız tarafı hem de erkek tarafı için oldukça zor bir andır kız isteme anı. Sözü alan aile büyüğü genzini temizler ve kız tarafının aile büyüğüne hitaben “Allah’ın emri peygamberin kavli ile kızınızı oğlumuza istiyoruz” der.

turk-kahvesi-kiz-isteme

Bu girizgah her zaman aynıdır bunun yörelere ya da ailelere göre değişmiyor olmasının sebebi sözün içerdiği dini anlamdan dolayıdır. “Çocuklar birbirlerini görüp beğenmişler biz de Allah’ın emri peygamberin kavli ile” gibi farklı girişler ile değiştirilebilir ama özünde hep kalıp kullanılarak kız isteme gerçekleştirilir. Bölgeye, şehre göre değişen adetlerin yanında bu kalıp her zaman aynı kalmıştır.Bu kalıbın kız istemede kullanılma sebebi ise evliliğin kutsallığına ve dini açıdan önemine vurgu yapmaktır. Allah’ın emrinden kasıt, Allah evlenmeyi buyurmuştur, çiftler birbirlerine helal olmak için nikahlanmak zorundadırlar, nikah yapmak farzdır.Peygamber’in kavlinden amaç ise Peygamber efendimizin sözüne vurgu yapmaktır. Peygamber’in kavli, Peygamber’in sözü anlamına gelmektedir ki bu da Peygamber efendimizin hadisi anlamındadır. Peygamber efendimiz “Evlenmeye gücü yetip de evlenmeyen benden (benim ümmetimden) değildir.” demiştir.

istanbulcikolata_140716713366

Hayatınızda yeni bir sayfa açarken, yeni mutluluklara ve daha büyük bir yelken açarken manevi açıdan oldukça önem arz eden değerleri korumak esastır. Hem aile büyüklerinin hem de dinimizin gereklilikleri için mühim bir konu olan evliliğin ilk adımı sayılabilecek kız isteme esnasında da bu geleneği devam ettirmek oldukça önemlidir. Kız isteme esnasında tarafların bu geleneği yerine getirmesinde ki ilk amaç adet yerini bulsundan daha fazlasıdır. Evlilik kurumunun dinen önemini vurgulamak ve atılmakta olan adımın hayırlara vesile olmasının arzu edilmesinden dolayı bu Allah’ın emri peygamberin kavli söz öbeği kullanılır. Tüm aileler çocuklarının hayırlı bir evlilik yapmasını gönülden arzu ederler ve bunun için evliliğe atılan ilk adımdan itibaren Allah’ın rızasını almak isterler bu nedendendir ki kız isteme geleneği hep aynı kalmıştır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!