Nikah Davetiyesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Toplum önünde eşinizi ilan ettiğiniz en özel gününüz olan düğününüzü davetlilerinize ilan etmek için  nikah davetiyesi nasıl hazırlanmalıdır? işte size ipuçları…

NİKAH DAVETİYESİ NASIL HAZIRLANMALIDIR?

Düğün gününüz geldi çattı. Artık misafirlerinize bu özel gün için  çağrı yapacağınız nikah davetiyesi seçim zamanı geldi. Ama nasıl bir nikah davetiyesi olacak? İçeriğinde neleri barındıracak? Nasıl bir tasarımı olacak? İşte tüm bu sorularınıza bu yazımızda cevap bulmaya çalışacağız.

Nikah davetiyesi konuklarınıza gelin damat ve organizasyonunuz ile ilgili ilk izlenimi veren belge olacaktır. Bir davetliniz nikah davetiyenizi alıp açtığında sizin nasıl bir organizasyon hayal ettiğiniz ile ilgili fikir sahibi olmalıdır. Öyleyse nikah davetiyenizin tasarımını yaptırırken öncelikle nasıl bir nikah planladığınıza göre hareket edin. Kır düğünü konseptiyle bir nikah planlıyorsanız başka, evlendirme dairesine davet ise başka tür tasarımlar olmasına dikkat etmelisiniz.

Nikah davetiyesi konusunda ikinci dikkat edilmesi gereken ise dili ve verdiği iletişim mesajlarıdır. Çiftler deli, dolu cıvıl cıvıl veya ağır başlı ciddi oturaklı kimseler olabilir. Buna göre kendilerini yansıtan davetiyelerinde davetlilere kullanılacak dil farklılaşmaktadır. Yani nikah davetiyesi “işte tam da Ayşe’nin nikah davetiyesi böyle olmalıydı” demelidir.

Peki düğün veya nikah davetiyesi hangi bilgileri barındırmalıdır?? Ona değinelim. Nikah Davetiyesinin olmazsa olmazları şöyle sıralanabilir.

-Kimler Evleniyor?

-Evlenenlerin aileleri kimler? (Herkes sizi isim olarak tanımayabilir ailenizin de davetlilerini düşünmelisiniz)

-Tören adres olarak nerede / Saat kaçta / Hangi salon veya mekanda olacak

-Tören Yerinin Tarifi (Çok bilindik bir yer değilse)

-LCV gerekiyor mu? Gerekiyorsa iletişim bilgileri

-Kıyafet isteği var mı, varsa nasıl?

Düğününüzü duyuracağınız ve ilan edeceğiniz belge düğün davetiyesidir. Düğün Davetiyesi seçerken zorlu bir süreç olan dikkat edilmesi gereken ince detaylar var. Tarzınızı, düğün temanızı ve stilinizi yansıtacak olan düğün davetiyeleri için kullanılmak üzere birçok malzeme bulunuyor. Hazır seçeneklerden seçim yapabilirsiniz veya tamamen kendinize ait bir fikri de tasarıma dönüştürebilirsiniz. Eğer kararsız kalıyorsanız mevsime göre renk ve yazı tipi seçimi yapabilirsiniz. Davetiye gönderilecek kişilerin listesini erkenden hazır etmenizde fayda var. Gelip gelmeyeceklerini haberdar etmeleri de oldukça önemli. Bu düğününüzün tüm oturma sistemini bozacak demektir. Düğünle ilgili her organizasyonda olduğu gibi, davetiye konusunda da erken hareket etmek faydalı olacaktır.

Düğün Davetiyelerini Belirlemeden Önce Mutlaka Davetli Listesi Hazırlayın

Eşlerin en çok tartıştığı konulardan biri de kaç adet düğün davetiyesi olacağıdır. Bu tartışmanın önüne geçmek için düğününüze gelecek davetlilerin tam listesini yapın ve davetiye seçimine geçmeden önce büyük bir tartışmayı ortadan kaldırın.

Temanızı Unutmayın!

Konuklar için düğünle ilgili ön bilgiyi oluşturacak olan düğün davetiyeleridir. Temanıza uygun bir seçim yapmanız gerekiyor. Tarihi temada bir düğün için üzerinde gündelik fotoğraflarınız bulunan bir davetiye iyi bir fikir olmayacaktır. Renkler, tonlar, fotoğraflar ve yazı tipleri hepsi düğün temanıza dikkat çekecek şekilde olmalıdır. Kır düğünü için açık renkler seçebilir, kapalı bir salon düğünü içinse daha fazla desenli ve işlemeli davetiyeleri seçebilirsiniz. Aslında düğün davetiyesini moda gibi düşünmenizde hiçbir sakınca yok.

Düğün Davetiyeleri ile Düğün Konseptiniz Uyumlu Olsun

Planladığınız düğün ile düğün davetiyeleri konsepti uyumlu olmalı. Sade bir düğün tercih edecekseniz gösterişli bir düğün davetiyenizin olması davetlilerdeki beklentiyi yüksek tutabilir. Görkemli bir düğün düşünüyorsanız büyük ebatlı, altın varaklı, şık ve gösterişli bir davetiye modeli düğün ile uyum sağlayacaktır. Beyaz tonların ağırlıkta olduğu, sade ve amaca yönelik bir davetiye, klasik bir düğün olacağının habercisi olabilir. Son zamanlarda moda olan kır düğünü konseptli bir düğün düşünüyorsanız; çiçekli, böcekli, doğa temalı, rengarenk bir davetiye bu düğünü yansıtan en uygun davetiye stili olacaktır.

Nikâh ve Düğün Farkı

Eğer düğün ve nikâhınız farklı yerlerde olacaksa davetliler de bölünecek demektir. Davetlileri bölüp de, davetiyeleri bölmemek olmaz. Bu detayı atlarsanız düğününüze masası olmayan birçok insan gelebilir. Bunu engellemek için yalnızca nikâha davetli olanların listesini çıkarıp onlara ayrı bilgi içeren davetiyeler göndermeniz en kolay çözüm olacaktır.

Rakamlara Çok Bağlı Kalmayın

Onca telaşın içinde saydığınız davetlilerde azalma veya çoğalma olması çok doğal. Bu nedenle her zaman biraz daha fazla sipariş etmenizde fayda var. Son anda akıllara gelen bir yakına davetiyesiz haber vermek hoş karşılanmayacaktır. Hata payınızı mutlaka aklınızda tutun.

Davetiye Gönderim Zamanı

Davetiyeyi ne zaman göndereceğiniz oldukça önemli. İşi son haftalara bırakmayın, LVC’ler veya postada yaşanan aksaklıklar yüzünden düğüne katılacak kişi sayıları son günlerde belli olacak bu da gereksiz yere strese girmenize neden olacaktır. Özellikle başka şehirlerden gelecek olan katılımcıları daha da erkene almanızda fayda var.

Düğün Davetiyesinde Önemli Bilgilere Yer Vermeyi Unutmayın

Davetiyenizde düğünle ilgili ayrıntılara yer vermeniz gerekir. Ancak bunu yaparken mektup gibi değil daha net ve kısa bilgiler halinde yapmalısınız. Öncelikle gelin ve damadın ismi, düğün tarihi, yeri ve saati mutlaka yer almalı. Bunların yanı sıra; yemekli mi yoksa kokteyl tarzı mı olacağı yazmalı ya da rezervasyon gerekiyorsa bir irtibat numarasının olması gerekir.

Bunların haricinde, fiyat da davetiye seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Seçtiğiniz davetiyede, boyutundan yazı puntosuna kadar her şey fiyatı etkiler. Ayrıca düğün davetiyeleri üzerine davetlinin ismini yazmayı unutmayın. Bu hem güzel bir nezaket olacaktır hem de davetiyeniniz saklanması açısından önemli bir detay.Ufacık ayrıntılardan büyük organizasyonlara kadar her şey dahil, tam bir paket olan düğün hazırlıklarının en önemli ayaklarından biri de şüphesiz düğün davetiyeleri seçim sürecidir. Son yıllarda farklı tarz ve çeşitleri ile göz dolduran davetiyeler sayesinde her konsept için uygun bir stil bulmanız mümkün. Ne istediğini bilen gelin ve damatlar için davetiye seçimi son derece eğlenceli ve kolay olacaktır.

Eğlenceli Düğün Davetiyeleri İle Konuklarınızı Neşelendirin

Düğün davetiyeleri arasında son dönemin en moda akımı kuşkusuz karikatürize karakterlerin kullanıldığı eğlenceli davetiyeler. Sizi ve eşinizi temsil eden iki sevimli karikatürün birbirine sarıldığı, bisiklete bindiği veya ellerinde balonlar ile resmedildiği bu davetiyeler ile aşkınızın naifliğini açıkça ortaya koymanız mümkün olacaktır. Bu şekilde düğüne davet etmek istediğiniz konukların da içini daha düğüne gelmeden ısıtacaksınız.

Şayet istediğiniz bu tip bir davetiye ise, özellikle eşiniz ile aranızda anlam taşıyan bir olayın veya nesnenin ilüstrasyon halini kullanarak davetiyenizi çok daha anlamlı bir hale getirebilirsiniz. Böylece aşkınızı kutsadığınız bu önemli günün hatırası, bütün sevdiklerinizin ve akrabalarınızın zihninde ve evinde unutulmayacak bir yer edinecektir.

Davetiyenizde Nostaljik Ve Modern Dokunuşları Bir Araya Getirin

Davetiyelerin modern yorumları dikkat çekici olsa da, klasik ve nostaljik düğün davetiyeleri de hala ilgiyi üzerine çekmeye devam ediyor. Geçmişten izler taşıyan sade ve şık davetiyeler birçok gelin ve damadın tercihleri arasında yer almayı sürdürüyor.

Retro akımının da etkisi ile klasik davetiyelere modern dokunuşlar yapılarak tasarlanan davetiyeler de en az diğerleri kadar rağbet görüyor. Beyaz, hafif pırıltıları olan hatıra kartı biçiminde tasarlanmış davetiyeniz ile düğününüzü taçlandırmaya ne dersiniz? Büyüsünü aşkınızdan ve yaşayacağınız o özel günden alacak olan bu tasarım, eski günlerin romantizmini bugüne taşıyan hoş bir alternatif olabilir. Ayrıca retro akımına meraklı biri iseniz, aile yadigarı davetiyelerden birini kendi davetiyenizin tasarımı için kullanmak da yaratıcı bir fikir olabilir.

Küçük Dokunuşlar İle Davetiyenin Şıklığını Arttırabilirsiniz

Hayatınızın en önemli günü için elbette her şeyin kusursuz gitmesini istiyorsunuz. Bu nedenle yapacağınız her şeyi dikkatle incelemeli ve kalbinizin sesine kulak vererek karar vermelisiniz.

Davetiye seçimi sırasında da küçük ayrıntılara dikkat ederek harikalar yaratmanız mümkün. Ufak dokunuşlarla davetiyenizde arzu ettiğiniz şıklığı yakalayabilirsiniz. Örneğin, modası hiç geçmeyen dantelli bir davetiye tercih edebilirsiniz. Tek bir bakışta dahi dikkat çekmeyi başaran dantel dokulu davetiye seçenekleri; romantik ve şık bir düğün planlayan gelin ve damatlar için adeta biçilmiş kaftan. Eskitilmiş saman kağıt üzerine yazılmış bir davetiyeyi dantel dokulu bir şerit ile sararak konuklara sunabilirsiniz. Böylelikle sade şıklığı temsil eden etkileyici bir davetiye elde edebilirsiniz. Dilerseniz bu ayrıntıyı başka tasarımlar üzerinde de uygulamanız / uygulatmanız mümkün. Davetiyeye eklenecek pırıltılar ve aşkınızı anlatacak bir metin sayesinde davetiyeniz de düğününüz kadar unutulmaz olabilir.

Yaratıcı Ve İlginç Davetiye Seçenekleri

Düğün davetiyeleri tasarım konusunda sınır tanımıyor. Yaratıcı fikirler ile renklenen davetiyeler günümüzde birçok farklı mecradan elde edilebiliyor. Bunun için size lazım olan yalnızca özgür bir ruh ve geniş bir vizyon.

İlginç ve kimsenin daha önce görmediği bir davetiye hayal ediyorsanız önünüzde birçok seçenek bulunuyor. Örneğin, takvimli bir davetiye tercih edebilirsiniz. Davetiyenize bir karikatür ekletmek de ilginç seçeneklerden bir diğeri. Bu şekilde eğlenceli ve farklı yanınızı konuklarınıza göstermeniz mümkün.

Yaratıcı fikirlerden bir diğeri ise gelin ve damat biçiminde tasarlanan davetiyeler. Gelini temsilen bir gelinliğin, damadı temsilen ise damatlığın kullanıldığı bu tasarımlar da oldukça farklı ve şık düğün davetiyeleri arasındaki yerini alıyor. Ayrıca üç boyutlu bir davetiye de sizi herkesten ayıracak başka bir tercih. Hem çocuk ruhunuzu temsil edecek, hem de aşkınızın eğlencesini ortaya koyacak bu fikir ile düğün davetiyenizi güzelleştirmeniz hiç de zor değil.

Davetiye Metniniz İle Aşkınızı Ortaya Koyun

Düğün davetiyeleri şekil itibari ile olduğu kadar içerik açısından da önem taşıyor. Aşkınızı duyuracağınız, bunu paylaşmak için düğününüze çağıracağınız insanların düğün ile ilgili ilk izlenimi davetiyenin ta kendisi oluyor ve bu da davetiye üzerine yazılacak metnin içeriğine dikkat etmenizi gerektiriyor.

Bilinen biçimlerden ilki kuşkusuz birkaç kısa dizenin yer aldığı davetiyeler. Bu dizeler için sevdiğiniz sözlerin kullanabileceğiniz gibi kaleminize güveniyorsanız, aşkınızı ifade edecek cümleleri kendiniz de yazabilirsiniz.

Eğer süslü cümlelerden fazla hoşlanmıyorsanız, yalnızca düğünü duyurduğunuz ve sevdiklerinizi davet ettiğinizi belirten bir metine de yer vermeniz mümkün. Bu seçim tamamen düğünün ana temasına ve sizin tercihlerinize kalmış.

Davetiye seçimi konusunda farklı opsiyonları mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu konuda yardım alabileceğiniz bütün kaynaklara başvurmak işinizi kolaylaştıracaktır. Düğün stresini ikiye katlamak yerine, işleri kolaylaştırmayı deneyin. Gerek internet üzerinden gerekse bire bir olarak görüşebileceğiniz birçok farklı mecra bulunuyor. Seçenekleri iyice değerlendirdikten sonra içinize en çok sinecek davetiyeyi seçin.

Unutmayın; düğün günü sizin ve aşkınızın en unutulmaz hatırası olarak akıllara kazınacak. Doğru davetiye seçimi, düğünün diğer bütün ayrıntılarında olduğu gibi bu hatıra için büyük önem taşıyor. Güzel bir davetiye seçimi sayesinde, aşkınızın yeminini gerçekleştireceğiniz o özel günü çok daha keyifli ve huzurlu geçirebilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!