Nikah Şekeri Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Düğün sonrasında, hatta yıllar sonrasında bile misafirlerinize fotoğraftan sonra bırakabileceğiniz en özel anılardır nikah şekerleri. Bu yüzden de nikah şekeri seçimi işi, çiftlerin en zorlandıkları konular arasındadır. Düğün öncesi sizi nasıl bir hazırlık sürecinin beklediğini iyi bildiğimizden bu işi biz üstlenelim istedik. Bu kez biraz da nikah şekeri seçmenin püf noktalarından bahsedelim.

Hatıranızı Unutulmaz Kılacak Bir Nikah Şekeri Hediye Edin

Nikah şekeri seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk kural: kalıcı modellere yönelmek olmalı. Yüzlerce modelle karşılaşacağınız bu süreçte öncelikle yıllar sonra bile saklanabilecek modelleri tercih etmeye özen gösterin. Tabii ki misafirlerinizin karşısına yaratıcı bir şekerle çıkmak isteyebilirsiniz. Ancak bir köşeye atılan nikah şekerleriniz olsun istemiyorsanız, mutlaka her zaman saklanabilecek bir nikah şekeri modeli tercih etmenizde fayda var. Özellikle butik pastalardan nikah kurabiyesine merakı olanlara önerimiz, kurabiyenin yanında farklı bir nikah şekeri daha dağıtmanız. Çünkü nikah sonrası kurabiye canavarları dayanamayıp güzelim kurabiyeleri saklamak yerine hüpletebilir. Onların adına size biz seslenelim “Sevgili nikah sahibi, yazık ama kurabiye canavarlarına”… Onları bu ikilemde bırakmayın deriz.

Düğün Konseptiyle Uyumlu Olun

Nikah şekeri modelinize karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de şekerinizin düğün konsepti ile uyumlu olmasına özen göstermek. Bu konuda düğün temanız için belirlediğiniz renkten bile yardım alabilirsiniz. Eğer gösterişli bir düğün konseptiniz varsa yine ışıltılı bir nikah şekeri, samimi düğünler içinse daha eğlenceli nikah şekeri modellerine yönelebilirsiniz. Örneğin; mekan süslemesi mor-beyaz renkte yapılacak, masa sandalyeler, gelin-damat yolu, balonları mor aksesuarlarla süslenecek olsun. Bu durumda seçeceğiniz nikah şekerinin en azından detaylarında mor gizlenmiş olmalı. Düğün veya nikah konsepti ile ahenk içinde şekerler kimin hoşuna gitmez ki… Ayrıca özellikle kır düğünlerinde gelinlerin sıklıkla tercih ettiği çiçek taçlar da burada belirleyici olabilir. Saçlarınızın arasına özenle yerleştirdiğiniz, elinize aldığınız ve damat beyin ceket cebine koyduğunuz çiçekler ile uyumunuza bir de nikah şekerini ekleyebilirsiniz. Beyaz çiçekler ise beyaz renkte nikah şekerleri, bahar esintilerini andıran çeşitlilikte ise renk renk bonibonlarla doldurulmuş nikah şekerleri size yardımcı olacaktır.

Kendi Nikah Şekerinizi Tasarlamaya Ne Dersiniz?

Yüzlerce model arasında boğuşmak yerine kendi nikah şekerinizi kendiniz de tasarlarım derseniz evde nikah şekeri yapımı tam size göre. Hem bu sayede hiç kimsenin sahip olamayacağı, özgün bir şekere sahip olabilirsiniz. Ancak bu konuda da dikkatli olmanız gereken bir şey var. Düğün öncesinde sizi yeterince büyük bir telaş beklerken nikah şekerlerinizin yapımı için zaman bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun için de aylar öncesinden karar verip şekerlerinizi hazırlamaya başlamanız gerekiyor. Hatta daha kısa sürede nikah şekeri yapımını bitirmek istiyorsanız arkadaşlarınızı toplayıp birkaç gün içerisinde bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Burada en önemlisi, görev paylaşımı yapmanız. Düğün veya nikah öncesi o kadar çok konuşulacak şey var ki… Konuşurken çalışma performansını azaltmayacak enerji dolu arkadaşlarınızın bu konuda size çok desteği olacaktır. Tabi nişanlınızı da bu eğlenceli koşuşturmacaya dahil etmeyi unutmayın. Siz arkadaşlarınızla hazırlık yaparken, nişanlınız da nikah şekerleri üzerine yapıştırılacak etiketleri tasarlayabilir. İnternette o kadar çok şablon var ki… Bu hazır şablonları kullanmak istemezseniz, kendi seçtiğiniz bir figürden veya kendi fotoğraflarınızdan vs. yararlanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken iki şey var; ilki Word’de bir etiket dosyası açmak ve tasarımınızı her etiket kutucuğuna yapıştırıp kaydetmek. İkincisi profesyonel çıktı hizmeti veren bir kırtasiye ya da fotokopi merkezine giderek tek yüzeyi yapışkan etiket kağıdına çıktı almak. Bundan sonrası kolay, oluşturduğunuz nikah şekerlerinin üzerine, tasarladığınız ve çıktısını aldığınız etiketleri keserek yapıştırmak. İşte şekerleriniz hazır.

Yöresel Nikah Şekerleri ile Misafirlerinizi Mutlu Edin

Nikah töreninize katılacak misafirleriniz gezmeyi seven ve farklı konseptlere meraklı iseler, yöresel nikah şekerleri de hazırlayabilirsiniz. Örneğin; Ege ve Akdeniz bölgelerinde defne yaprağı, zeytinyağı, turunçgiller fazlaca ulaşılabilir kaynaklar. Zeytinyağı ve defne ile yapılan yeşil sabun namı diğer harlı sabun veya defne sabununu küçük dikdörtgenler halinde kesip, üzerine küçük bir defne yaprağı koyduktan sonra, streç film ile kaplayabilirsiniz. Üzerine de tasarladığınız etiketi yapıştırınca ve kalın bir ip yardımıyla fiyonk şeklinde bağlayınca nikah şekeri sunuma hazır demektir. Turunç reçelini her Akdenizli bilir. Turuncu konseptli nikahlar için, küçük kavanozlara üç-dört tane turunç reçeli koyup, sonrasında kapağına beyaz-turuncu çiçekler yapıştırıp, üzerine etiketinizi yapıştırarak nikah şekerlerinizi oluşturabilirsiniz. Yeni fikirleri de sizden yorumlarınızda bekliyoruz. Bakalım farklı yörelerden neler çıkacak.

Ada veya Deniz Kenarı Memleket Çiftlerine Özel

Küçük tıpalı cam şişeler veya kavanozlara sahilden toplayacağınız kumları veya deniz kabuklarını koyarak çeşitli şekillerde nikah şekeri tasarlayabilirsiniz. Küçük bir kağıda nikahınıza özel bir not yazıp rulo şeklinde içerisine kum doldurduğunuz şişeye yerleştirebilirsiniz. Ya da kavanozun içerisine mavi sim koyup üzerine deniz kabukları yapıştırarak süsleyebilirsiniz. Bunun yanında, renkli sıvı görünümlü yapışkan maddelerden de yararlanabilirsiniz. Deniz görünümü elde etmede birebir bu renkli yapışkanların üzerine bir de deniz kabuğu yerleştirdiğinizde deniz kabuğu nikah şekeri tamamdır.

Dantelden Vazgeçemeyenler İçin

Ananelerimizin, babaannelerimizin hatta belki de annelerimizin el emeği göz nuru diyerek ilmek ilmek işlediği danteller sizin için hala değerini koruyorsa, dantelli nikah şekeri tam size göre… Korkmayın, tabii ki size haydi örgü öğrenin demeyeceğiz. Bunun için hazır ve maliyet olarak bir hayli uygun malzemeler mevcut. Çay tabaklarının, tepsilerin vb. altına koymak için satılan dantel kağıt altlıklardan yararlanabilirsiniz. Kağıt olduğundan karton kutu gibi sert zeminlere yapıştırılarak kullanılması daha sağlam olacaktır. Şişe veya kavanozlarda kullanımı nispeten daha zor olabilir ve kullanım ömrünü azaltabilir. Nikah davetiyelerinde son yıllarda sık kullanılan dantel figürlerin nikah şekerinde de kullanımı eskiye özlemi aklımıza getirmiyor değil.

Ekolojik Denge Benim İçin Önemli Diyorsanız

Çeşitli kuruluşların teşvikiyle başlayan bu nikah şekeri furyası da son yıllarda göz dolduruyor. Nikâh töreninizde misafirlerinize fidan nikah şekeri dağıtarak siz de doğaya katkıda bulunabilirsiniz. Kim bilir yıllar sonra hiç bilmediğiniz yerlerde kaç tane dikili ağacınız olacaktır. Bunun haricinde yine ‘nikah tohumu’ adı altında nikah şekerleri de mevcut. Genelde kağıt hamurundan yapılan küçük topların içine gizlenen tohumlardan oluşuyor. Bu kağıt toplarına ‘Bu tohumu evinizin en güzel köşesine dikin, aşkımız evinizde de yeşersin’ gibi küçük bir notu iple iliştirerek nikah sonrasında dağıtabilirsiniz.

ib_api_p_2060531

Misafirlerinizi de Düşünün

Nikah şekeri seçimi sırasında yapılan en sık hatalardan biri de davetli sayısını hesaplayamamak oluyor. Bu gibi durumlarda ise düğün sonunda bazı misafirler eve elleri boş dönebiliyor. Eğer bu duruma düşmek istemiyorsanız seçiminizi belirleyen bütçe hesaplamasını doğru yapabilmek için davetli sayısını bir kez daha gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Özellikle çocukların birkaç tane alma isteğini göz önünde bulundurarak sayıyı hesaplayabilirsiniz ya da çocukların sevebileceği onlara özel farklı alternatif nikah şekerleri de dağıtabilirsiniz.

Nikah şekerinizi seçerken veya tasarlarken kolaylıklar, nikahınızda mutluluklar… Nasıl bir nikah şekeri seçtiğinizi merak etmiyor değiliz. Yorum bırakarak bizimle zevkinize uygun nikah şekeri modelini paylaşabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!