Nişan Alışverişi İçin Ortalama Fiyatlar

Evlilik yolundaki çiftler için nişan alışverişi hem heyecanlı, hem ilginç bir aktivitedir. Bu geleneği sürdürürken ortalama fiyatları bilmek de önemlidir.

IMG_5445

Evlilik yolundaki en önemli duraklardan birisi, bilindiği gibi nişan ve nişanlılık sürecidir. Çiftler nişan sürecinde birbirlerini daha yakından tanıyorlar ve hayatlarını planlarlarken daha ciddi adımlar atıyorlar. Bu süreçte, birtakım gelenekler de heyecan içinde yaşatılıyor. Bu geleneklerden biri de, kuşkusuz kinişan alışverişi oluyor. Peki nişan alışverişinde neler alınıyor, ne kadar para harcanıyor?

Öncelikle çiftler, günlük kullanımlarında hangi tip ürünlere ihtiyaç duyuyorlar ve hangi markaları kullanıyorlarsa, nişan alışverişi sırasında da bu tarz ürünleri almalılar. Çünkü sırf ucuz ya da uygun olsun diye kullanılmayacak ürünlerin satın alınması, bu geleneğin anlamını ortadan kaldırır. Damat ve gelin adayının bütçelerini zorlamadan, uygun ve kaliteli ürünler alınarak nişan bohçası tamamlanabilir. Bu bohçaya temel olarak birtakım kıyafetler ve kozmetik ürünleri de konabilir.

Pijama Setleri ve Gecelik

Nişan alışverişlerinde ilk akla gelen ihtiyaçlar genellikle pijama setleri olur. Bu noktada bazı markalar da ön plana çıkar. Daha çok üçlü ya da beşli olarak satılan pijama setlerinde ister saten, ister pamuklu kumaşlar tercih edilebilir. Uygun bir pijama seti için 150 – 250 TL civarında bir harcama yapılabilir.

Çorap ve İç Çamaşırları

Daha çok damatlığın altına giyilmesi için alınan çorap ve iç çamaşırları, aşağı yukarı 50 TL gibi bir miktara elde edilebilir. Elbette ki kaliteli ve güzel markalardan seçim yapıldığında bu fiyat daha da yükselebilir.

Bornoz, Terlik ve Kişisel Bakım Ürünleri

En pahalı kalemlerden birisini bu harcama oluşturuyor. Çünkü damadın tıraş setleri, gelinin kişisel bakım ürünleri, parfümler, kremler, losyonlar, ev terlikleri, havlu ve bornozlar bu harcamaların içinde yer alıyorlar. Bu nedenle, nişan alışverişi kapsamında alınan bu ürünlere neredeyse 500 TL gibi bir masraf edilebilir.

Elbiseler, Saat ve Ayakkabılar

Gelin ve damat nişan alışverişi yaparlarken düğünde giyilecek damatlık, ayakkabı ve takılacak olan saat, kravat gibi aksesuarları da alabilirler. Kalite ve markaya göre değişkenlik gösteren bu ürünlerde, çift için toplam harcama 1000 TL’yi geçebilir.

Sonuç olarak hem gelin için, hem damat için yapılan nişan alışverişi toplamda 2000 TL ve üzerinde olabilir. Alınan ürünler ve markalar değiştikçe, bu fiyatlar da azalıp artabilir.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!