Nişan Nedir? Nişan Alışverişi Kimlerle Yapılır?

Birbirini seven iki insanın hayatlarını birleştirmeye karar verdikten sonra Türk örf ve adetlerine göre bazı uygulamaları da gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bunlar söz, nişan ve takibinde gelen düğün organizasyonlarıdır.

ib_api_p_1776647

Size ilk önce genel olarak nişandan bahsetmek istiyoruz. Nişan evlilik öncesi gerçekleştirilen bir ilk adımdır. Hayatlarını birleştirmeye karar veren kişilerin söz-nişan ve düğün olarak mutlu sona giden basamakları örf ve adetlere uygun olarak gerçekleştirmesi beklenir. Organizasyonun büyüklüğü tamamen kişilerin kendi isteklerine, bütçe yeterliliklerine ve aile büyüklerinin sözlerine dayanır.

Söz; kız tarafına ziyarete gidilip, kızın istenmesi sonucu iki taraf arasında gerçekleşen bir uygulamadır. Hem kız hem de erkek tarafı birbirine bir ömür boyu beraber olacaklarına dair söz verirler. Söz kesimi gerçekleşmesiyle kişiler arasındaki ilişki, topluma karşıda bir ciddiyete bürünür.

Nişan; evliliğin bir adım öncesinde gerçekleşen, sözden sonra olan bir adettir. Kimi çiftler hem söz hem de nişanı bir arada yapmaktadırlar. Bu durum tamamen kişilerin isteğine göre değişmektedir. Nişan sonrasında düğün hazırlıkları kaldığı yerden, son hızla devam etmektedir. Nişan ve söz yüzülerinin takılacağı el sağ eldir.

Nişan kıyafetleri nereden alınır? Nişan bohçası nasıl hazırlanır? Nişan alışverişi kimlerle yapılır? Yanıtlarınız hazır.

ib_api_p_1728511

Eğer nişanınızı aile içerisinde bir evde yapmayı düşünmüyorsanız bu hazırlıklara çok önceden başlamanızı öneriyoruz. Çünkü seçeneğin bu kadar çok olduğu günümüzde hem nişanın yapılacağı mekânı belirlemek hem nişan alışverişi yapmak sizi epey yorabilir. Hafta sonları çok kalabalık olacağı için hafta içi alışveriş yapmanız sizin çok daha iyi olacaktır. Böylece kalabalıktan kurtulup mağazaları gezerken dilediğiniz her şeyi daha rahat inceleyebilirsiniz ve pazarlık yapma fırsatı bularak ürünleri daha ucuza alabilirsiniz.  Mekan seçimi yapmanın birden fazla zorluğu bulunmaktadır ve aslında elbise, ayakkabı seçimi gibi nişanınınz için büyük önem taşıyan konular da mekan seçimiyle bağlantılıdır.

Nişan geleneklerinden bahsedilecek olursak, Türk adetlerine göre nişanı kız tarafı yaparkenn, düğünü erkek tarafı yapmaktadır. Günden güne gerek maddi koşullara gerek ise başka türlü nedenlere dayanarak bu adette bir takım farklılaşmalar meydana gelse de Türk adetine uygun olan uygulama bahsedildiği şekildedir. Nişanınızı eğer ev yada evinizin bahçesinde yapmayacaksanız, ilk olarak bir bütçe hesaplaması yapmalısınız. Bütçe hesaplaması yaparsanız harcamalarınızı daha kontrollü yapabilir ve kararlarınızı daha doğru verebilirsiniz. Mekanlar sahip olduğu genişliğe, özelliklere ve yapacağınız organizasyon türüne göre bütçe farklılıkları göstermektedir.

Nişan için yapılacakların ana listesi mekân, kıyafet, yüzük ve kuaför seçimi ve bohça alışverişi şeklide sıralanır. Geleneklerimize göre çoğunlukla nişanı kız tarafı yaptığı için mekân seçimini yine kız tarafı belirleyecektir. Ama kıyafet seçimi için aileler birlikte hareket ederler. Genelde nişan alışverişi yapılırken kız tarafından gelin, gelinin annesi ve kardeşleri, damat tarafından da yine damat, damadın annesi ve varsa kardeşleri birlikte alışverişe çıkarlar. Tabii seçime göre yakın arkadaşlarınız da sizlerle gelerek bu alışverişi daha keyifli hale getirebilirler. Yaşanacak küçük tartışmaların önüne geçmek için nişan alışverişine mümkün olduğunca az kişi ile gitmeniz de tercihiniz olabilir. Herkesin zevki ve fikri birbirine uymayacaktır. Bu nedenle doğabilecek fikir ayrılıkarı da ister istemez sizin için stres konusu olabilir.

Nişan alışverişinizde alınması gereken en öncelikli ayrıntı alyanslardır. Alyans modeleri oldukça çeşitlidir. Bu nedenle bir ömür boyu parmağınızda taşıyacağınız alyanslarınızı onca çeşit arasından iyi kararlaştırmalı ve içinizde keşkelere yer vermemelisiniz. Aklınızın başka bir modelde kalmması adına gerek internet üzerinden gerek dolaşarak hatta gerçekleştirebiliyorsanız ikisinede bakabilmenizi öneririz. Kıyafet seçiminizi gerçekleştirebilmeniz için öncelikli olarak nişanın gerçekleşeceği mekana karar vermiş olmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Nişanın açık ya da kapalı alanda gerçekleşecek olmasından, sahil kenarı yada kapalı bir alanda, evde gerçekleşecek olmasına kadar değişebilecek kıyafet türleri ve ayakkabı modelleri ile karşılaşacağınızdan dolayı, doğru kararınzı vermeniz açısından mutlaka önceden araştırma yapmanız önemli olacaktır. Kuaför seçimi de hem kadın hem de erkekler ve onların yakın çevresi için oldukça önemlidir. Bu seçimi gerçekleştirirken mutlaka bildiğiniz, genelde gittiğiniz kuaförü tercih etmeniz önerilir. Kuaförünüzden randevu almayı ve nişan gününüz gelene kadar belirli aralıklarla randevu günü ve saatinizi kuaförünüz ile teyit etmeyi atlamamalısınız. En önemli günlerinizden birinde herhangi bir aksiliğe yer vermemek adına ayrıntıcı düşünmelisiniz. Sıra geldi o meşhur nişan bohçası adetine…  Nişan bohçası hem kız hem de erkek tarafı olarak, farklı iki adet olmak üzere hazırlanır.

Nişan Bohçasına Küçük Hediyeler

Ülkemizdeki geleneklere göre evlilik öncesinde kız ve erkek tarafının gelin ve damat adayına nişan bohçası hazırlanması en önemli âdetlerden biridir. Bu âdetlere göre nişan bohçası için aldığımız hediyeler küçük bir sandık içinde sunulur. Hediyeler çok çeşitli olabileceği için nişan alışverişi sırasında büyük hediyelik eşya mağazalarına gidilebilir. Unutulmamalıdır ki bu nişan bohçası için hediye alırken karşı tarafın isteklerini anlamak ve ona göre hareket etmek çok iyi olacaktır.

ib_api_p_820067

Kız Tarafı İçin Bohçada Olması Gerekenler

– Adet olarak tercihe göre değişebilen gecelik takımları, sabahlık, pijama takımı

– İç çamaşırı takımları

– Terlik çiftleri, çoraplar

– Makyaj seti, cilt bakmı setleri

– Kullanılan parfümler

– Ayna ve tarak takımları

– Takı seti

– Eşarp

– Banyo seti

– Tesbih

– Seccade

– Bohçanın konulacağı sandık yahut sepet

– Bohçanın sarılmasında kullanılacak saten bohça

– Bohçanın süslemesinde kullanılacak çiçek ve tüller

Dilerseniz bohçanın içine daha farklı ürünler ekleyebilir ya da yukarıda belirtmiş olduğumuz ürünlerden çıkartmalar da yapabilirsiniz. İsteğinize göre kayınvalidenize de bohça hazırlayıp, hediye gönderebilirsiniz.

Erkek Tarafı İçin Bohçada Olması Gerekenler

– Çeşitli gömlek ve kravatlar

– Çorap ve terlik

– Kemer, cüzdan seti

– Takıma uygun mendil

– Pijama takımları, ropdöşambır

– İç çamaşırı seti

– Traş seti

-Bakım seti, temizlük ürünleri

– Bornoz seti ve havlu

– Tesbih

– Seccade

Dilerseniz damat bohçasında da ürünlerde ekleme ya da çıkartmalar yapabilir, isteğe bağlı olarak sayılarında da fazlalaştırma uygulayablirsiniz. Kayınvalidenize de jest olması adına bir bohça hazırlayabilirsiniz.

ib_api_p_1728331

Alyanslarınız Ömür Boyu Sizinle…

Yüzük seçiminde ise genelde alyans takımı ya da türevleri tercih edilir. Ama bizce bu her çift için özel bir seçimdir. Çünkü seçmiş olduğunuz alyans sevdiğiniz kişiyle beraber ömrünüzü geçireceğiniz yegâne eşyalardan biridir. O yüzden kimsenin etkisinde kalmadan, kalbinize en çok dokunan yüzüğü tercih etmelisiniz.

İşte Beklenen Nişan Günü!

Özenerek hazırladığınız gümüş nişan tepsiniz ve nişan tepsinizin içinde yer alan, aranızdaki bağlılığın simgesi alyanslarınız… Kırmızı kurdele ile birbirine bağlanmış, heyecanın son noktada olmasına neden olan alyanslarınız… Tören bir aile büyüğü öncülüğü ile gerçekleşir. Aile büyüğü tarafından gelin ve damada yüzükler takılır ve özel bir konuşma eşliğinde kurdele kesilir, tören gerçekleşir. Alkışları takip eden duygusal dakikalar ile gelin ve damat evliliğe ilk adımlarını mutlulukla, heyecanla atmış olurlar. Böylece düğün en kısa zamanda düğün hazırlıkları için tatlı telaşlar başlar.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!