Nişan Alışverişi Nerede, Nasıl Yapılır?

 

Evlenmeye karar verdikten sonra dur durak bilmeyen bir süreç başlıyor. Kız isteme töreni ne zaman gerçekleşecek? Söz için bir zaman kararlaştırılması gerek! Derken sıra nişan törenine geliyor ve evliliğin ilk adımlarını atacağınız o anlarda her şeyi eşsiz kılmak istiyorsunuz. Tüm gelenekler yerine getirilsin, her iki tarafın da hayalindeki gibi nişan töreni olsun diye hazırlıklara başlanıyor. Bu durumda nişan takılmadan önce gelenekler gereği nişan alışverişine çıkmak gerekiyor. Peki nişan alışverişi nerede nasıl yapılır? Nişan alışverişinin amacı gelin ve damadın nişanlarında giyecekleri kıyafetlerin seçiminin yanı sıra nişanda geline takılacak takıların, çeşitli giyim ve bakım malzemeleri ile bezenmiş setlerin seçilip alınması ve ailelerin birbirlerine gönderecekleri nişan bohçası için yapılacak alışverişleri kapsamaktadır.

Nişan alışverişi evlilik öncesinin en yorucu konularından bir tanesidir. Gelin ve damat için yapılacak nişan alışverişi listesinde yer alması gerekenleri sizin için araştırdık.

Örf ve adetler gereğince kız tarafının damat adayına ve erkek tarafının da gelin adayına hediye vermesi yaygın bir gelenektir. Basit bir işmiş gibi görünmesine rağmen oldukça fazla zaman alan nişan alışverişi ve nişan bohçası hazırlama işini sonlara bırakmamak doğru bir tercih olacaktır. Zira yapılacak nişan alışverişi özenli olsun isteniyorsa, kısa bir zaman dilimi içine sıkıştırılıp aceleye getirmemesi gerekir.

Çok eski ve köklü bir nişan ritüeli olan bohça hazırlamak  bu sürecin en önemli detaylarından biridir. Çünkü nişan bohçası adeti aslında karşılık bir hediyeleşme biçimi olarak nesilden nesile aktarılmış bir adet olarak öne çıkıyor.Kimilerine göre sadece gelin ve damat için hazırlanırken bazı kültürlerde aile bireyleri için de birer nişan bohçası hazırlanması gerekiyor. Bu hazırlık aşamasında ise gelenekler yörelere göre değiştiğinden nişan bohçasında olması gereken bazı şeyler atlanabiliyor. Bu sebeple ister sadece sevdiğiniz için, isterseniz tüm aile bireyleri için nişan bohçası hazırlamanız gereksin, olmazsa olmaz şeyleri unutmak istemiyorsanız size özel hazırladığımız listeye göz atmayı unutmayın.

İşin temelinde gelin ve damat için nişan bohçası hazırlamak olsa da kimi yörelerde anne ve baba ile kardeşlere ve varsa birlikte oturulan aile büyüklerine küçük birer bohça hazırlamak adet edinilmiştir. Kimi kez çiftler karşılıklı anlaşarak bu adetin uygulanmaması yoluna gitseler de yaygın olan uygulama geleneğin sürdürülmesi yönündedir.

Damat için yapılacak alışveriş genellikle kız tarafının tercihine bırakılmış olsa da gelin için yapılacak nişan alışverişine gelin adayı ile birlikte gidilmesi esastır. Alınması gerekenler genç kızın zevkine ve isteğine göre belirlenir. Daha sonra bu alınan hediyeler özenle hazırlanacak bohçaya, bavula ya da tercihe göre süslü sandıklara konularak karşı tarafa ulaştırılır.

Gelin ve damat için yapılacak nişan alışverişi listesinde bulunması gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

Nişan Alışverişi Yaparken Geline Alınması Gerekenler;

– Ayakkabı

– Banyo havlusu ve lifi

– Takı seti (Bilezik, kolye, küpe, bileklik)

– El ve ayak bakım seti

– Cilt bakım seti

– Cüzdan

– Çanta

– Çorap

– Sabahlık ve gecelik seti

– Epilasyon seti

– Günlük elbise, pijama, şort baby-doll takımı

– İç çamaşır seti

– Krem seti

– Makyaj çantası ve seti

– Namaz örtüsü

– Parfüm ve deodorant seti

– Saç bakım seti (Ayna, tarak, fırça, toka vb.)

– Terlik

Nişan Alışverişi Yaparken Damada Alınması Gerekenler;

– Ayakkabı

– Banyo havlusu ve lifi

– Banyo takımı (Parfüm, losyon, deodorant, diş fırçası, diş macunu vb.)

– Cüzdan, kemer, anahtarlık

– Çorap

– Gömlek ve kravat

– İç çamaşır takımı (Fanila, atlet, boxer)

– Krem

– Mendil

– Robdöşambr ve pijama takımı

– Saat

– Seccade

– Terlik ve ayakkabı

– Traş makinası ya da traş takımı

Nişan Bohçasında Pijama ve Gecelik Takımı Olmazsa Olmaz!

Nişan bohçasının en önemli parçası erkek için pijama, gelin adayı için ise gecelik ve sabahlık takımıdır diyebiliriz. Her iki tarafın da nişan bohçası hazırlığında listeye kaliteli bir takım eklemesi gerekiyor. Erkek pijaması için pamuklu bir takım, kız tarafında ise ipek saten bir gecelik-sabahlık takımı olması oldukça mühim. Tüm bu hazırlığı tek bir günde yapabilmek için ise alışverişe birlikte çıkmanızda fayda var.

Nişan Bohçası İçin Gömlek ve Kravat Seçimi

Kız tarafının hazırladığı nişan bohçasında damat adayı için gömlek ve kravat olmazsa olmazlardan. Peki gömlek ve kravatın seçimi nasıl olmalı? Nişan bohçası hazırlığını genel ihtiyaçlar sebebiyle yaptığınız için beyaz bir gömlek almanızda fayda var. Kravatın da yine çok sık kullanılan tonlarda ve kullanışlı bir model olması işe yarar. Son olarak her ikisinin de kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.

Genel Bakım Malzemeleri de Nişan Bohçası Listesinde!

Her iki tarafın nişan bohçası hazırlığında geniş bir bakım malzemesi seçeneği olması gerekiyor. Mesela kız tarafı için yapılan nişan bohçasında kaliteli bir makyaj setinden tutun duş jeli, parfüm ve saç fırçasına kadar eksiksiz bir sepet hazırlamak gerek. Erkek tarafı için hazırlanan nişan bohçasında ise tıraş setinin yanı sıra bakım kremi ve parfüm de olmazsa olmazlardan.

İç Çamaşırı, Çorap ve Ev Terliğini Unutmayın – Nişan Bohçasında olması gerekenler

Nişan bohçasının içerisinde iç çamaşırı, çorap ve ev terliği de koymak gerektiğini unutmayın. Küçük bir detay olsa da ev terliğinin kullanışlı, iç çamaşırı ve çorabın ise pamuklu olması önemli. Ve son olarak aldığınız her şeyi hoş bir sunum olarak hazırlamak, karşı tarafa yapacağınız jest açısından oldukça büyük bir önem teşkil ediyor. Evlenecek çiftler, nişan alışverişleri konusunda hassaslar. Peki, nişan alışverişi nerede, nasıl yapılır?

Evlilik için hazırlık yapan heyecanlı çiftler, elbette ki bu süreçte nişan alışverişi için de plan yapıyorlar. Bu nedenle tanıdıklara, eşe, dosta bu alışverişi nerelerden ve nasıl yapabileceğini danışan çiftlere özel olarak, İstanbul genelinde geçerli bir rehber hazırladık.

  1. Eminönü – Nişan Alışverişi

Genç çiftlerin nişan alışverişi için uğramaları gereken ilk yer, kuşkusuz ki Eminönü. Bu bölgedeki mağaza ve dükkanlardan evlilik ve nişan öncesi en temel ihtiyaçlar alınabilir. Mısır Çarşısı da nişan bohçası gibi bir geleneğe sahip olan aileler için en uğrak yerler arasında sayılabilir. Çünkü bu çarşıda, nişan ihtiyaçları için neredeyse her şey var. O nedenle çiftlere, ilk olarak Eminönü’nü öneriyoruz.

  1. Kapalıçarşı – Nişan Alışverişi

Akla gelen nişan alışverişi merkezlerinden bir diğeri de, Kapalıçarşı. Daha çok kozmetik ürünlerin uygun fiyata ve kaliteli seçeneklerle karşınıza çıktığı bu çarşıya, mümkünse hafta sonu gitmemelisiniz. O kadar kalabalığın içinde, nişanlınızla yorulup tükenmek yerine, hafta içi uygun zamanda tüm ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabilirsiniz. Nişanlılık sürecinin en keyifli anılarından biri Kapalıçarşı’daki mağazaları gezmek olacaktır.

  1. Fatih – Nişan Alışverişi

Daha çok geleneksel ürünlerin bulunduğu Fatih semtinde, pek çok mağaza nişanlıları bekliyor. Gerek havlu ve şal, gerekse kozmetik ve nişan bohçasına dolduracağınız hediyelikleri burada yer alan dükkanlardan temin edebilirsiniz. Aynı zamanda, farklı nişan elbiseleri denemek için de Fatih’teki modaevleri size yardımcı olacaktır. Çünkü buradaki butiklerin vitrinleri nişan ve gelinlik modelleriyle dolu.

  1. Bakırköy – Nişan Alışverişi

Hem fiyat uygunluğu, hem de butik mağaza çeşitliliği olarak Bakırköy, nişan alışverişi adına uygun bir nokta. Aradığınız her çeşit malzemeyi burada bulabilir, nişan bohçanızı burada doldurabilirsiniz.

  1. Osmanbey – Nişan Alışverişi

Nişan öncesinde ya da sonrasında alışverişe çıkan çiftler, Osmanbey tarafına da uğramadan edemiyorlar. Çünkü Osmanbey sınırları içinde çok çeşitli mağazalar ve butik dükkanlar bulunuyor. Üstelik burası, Bakırköy’e kıyasla çok daha fazla çeşitlilik gösterebiliyor. Moda evlerinin vitrinlerinde de çeşit çeşit nişan kıyafetleri yer alıyor. Fiyatların biraz pahalı olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!