Nişan Alışverişi Sırasında İnsanı Hayattan Soğutan 11 Şey

Evlilik yolunda ilerlerken birçok zorlu sınav karşımıza çıkar. Nişan alışverişi de geçilmesi gereken en zor etaplardan biridir. Nişan alışverişinde alınacaklar listesi uzar da uzar…

 200w

Sevdiğiniz insanla birbirinizin gözlerinin içine bakarak aşk nağmeleri fısıldadığınız flört dönemi, evlilik teklifinin nişanesi tek taşın ardından çok geride kaldı. Artık daha ciddi ve daha kurumsal bir ilişkiye başlamak için adım atıyorsunuz. Aileniz ve çevrenizdeki eş dost akraba sonunda eşiniz olacak kişi ile tanışacak, havanız bin beş yüz olacak. Ama her güzel şeyi o kadar kolay elde edemezsiniz. Evlilik teklifi edildi, tamam ama asıl aksiyon şimdi başlıyor. Başkaları evlenirken aman canım ben evlenirsem böyle adetti, gelenekti, nişan alışverişi, düğün töreniydi uğraşmam dediğinizi hatırlıyorsunuz değil mi? Bu yazımızda evlilik yolundaki zorlu etaplardan biri olan nişan alışverişini ele alacağız ama farklı bir açıdan… Hiç düşündünüz mü Nişan Alışverişi Sırasında İnsanı Hayattan Soğutan 11 Şey ne olabilir diye… Zihninizi çok zorlarsanız 11 değil 101 tane neden de bulabilirsiniz ama biz sizin için akla gelen ilk 11 nedeni incelemek istedik.

200

1- Nişan Alışverişine Sağlam Sinirle Çıkın!

Nişan alışverişi sağlam sinirler ve sağlam bir bünye gerektirir. Gelin ve damada saçma gelse de birçok ıvır zıvırın alınacağı kocaman bir liste ile alışverişe çıkılır. Gelin ve damadın anneleri varsa görümceler ya da baldızların da katılabileceği alışverişin İstanbul’daki favori adresi Eminönü’dür. Listenin kabarıklığına göre 1 gün ya da 1 hafta sürebilecek alışverişte damadın eşya taşımak için sağlam kollara sahip olması, aileler arasındaki gergin anlardan sıyrılabilmek için sağlam sinirlere sahip olmak da avantajdır. Evlilikteki ilk sabır testidir, geçerseniz işin yarısını bitirdiğinizi varsayın!

giphy

2- Nişan Alışverişinde Don-Külot Sorunsalı!

Nişan alışverişinde gelin için seksi iç çamaşırları saten babydol’lar satın alınırken damadın payına düşen beyaz klasik ya da şort kesim külotlardır. Üstelik bu en mahrem giysinizin alışverişini müstakbel eşiniz, kayınvalideniz ve annenizle seçmek de ayrı bir travmadır. Kaynanalar aralarında don atlet muhabbeti yaparken nişanlınızla yaşadığınız o romantik anları hayal etmek biraz zordur ama atlatacaksınız merak etmeyin.

200w-1

3- Nişan Alışverişinde Saten Gecelikler Evde Penye Pijama!

Gelin için yapılan nişan alışverişi bölümünde iç çamaşırlarının yanı sıra bol dantelli, kaygan saten mini mini gecelikler, sabahlıklı gecelik yada pijama takımlar da alınır. Damat bu özel giysileri görünce şevke gelip torbalara daha sıkı sarılır. Hayallerde her gün saten gecelik

200-1

4- Nişan Alışverişinden Nuri Alço Olarak Çıkan Damatlar!

Damatların düğün günü gece giyim tercihi olan damatlık saten pijamaların yanı sıra zaman zaman Türk halkının yaşlı kesimi dışında pek kullanılmayan robdöşambr denilen bir nevi erkek sabahlığı da satın alınır. Giydiğinizde kendinizi eski Türk filmlerindeki Nuri Alço gibi hissedebilirsiniz aman gazozlara dikkat!

images

5- Makyaj Malzemeleri Nişan Alışverişinin Vazgeçilmezi!

Alışveriş ilerledikçe, nişan alışverişinde gelinler daha karlı çıkıyor gibi gelir . İç çamaşırları ve gece yatak giyiminden sonra sıra gelir gelinin güzelleştirici silahları olan makyaj malzemeleri ve parfümleri almaya. Adetlere geleneklere karşıyım diyenlerin bile vazgeçilmezi olan makyaj malzemeleri ve parfümleri bütçenize göre tek tek ya da hazır nişan setleri olarak satın alabilirsiniz. Emin olun kayınvalidesinden geline bayanların en çok sevdiği alışveriş durağıdır. Damat ise taşıma aşamasında yorulan kollarını bu uzun molada dinlendirerek güç toplayabilir.

200-2

6- Nişan Alışverişinde Damadın da Listesi Olmalı!

Nişan alışverişinde geline alınan makyaj setleri ve parfümlerin yanında, damat da boynu bükük kalmasın diye ona da hediyeler alınır. Tıraş setleri, tıraş kolonya ve losyonlarının yanında parfüm de alınanların başında gelir. Eğer damat adayı bakımına düşkünse gelinle yarışacak bakım setleri, cilt temizleme ve yenileme ürünleri de listeye eklenebilir. Şimdiki beyler de bakım konusunda hanımlarla yarışır.

200-3

7- Nişan Alışverişinin En Zor Anı: Nişanlık Seçimi

Nişanlık, nişan için gelinin giyeceği özel bir elbisedir. Nişan alışverişi yaptığınız o yorucu günde koştur koştur alınabileceği gibi sonradan gelin adayının beğenmeme ve fikir değiştirme riskini ortadan kaldırabilmek için nişan kıyafetini seçebilmek için özel bir gün belirlemek daha doğru bir tercih olacaktır. Böylece o gün gelin adayımız nişanda herkesin konuşacağı (eh arada dedikodular, beğenmemeler de olacak tabii)nişan kıyafetini gönül rahatlığı ile seçecek bir krizin daha çözümü bulunacaktır.

200w-2

8- Damat için Nişan Alışverişi Takım Elbiseyle Taçlanır!

Damat için nişan giysisi seçerken genellikle gelin adayının nişan giysisi ile uyumlu bir birliktelik aranır. Bu uyumun evlilik hayatlarında da olması dileğiyle, damadın en azından kravatı gelinin kıyafetinin renginden seçilir. Nişan alışverişi sırasında damat kıyafetinde klasik takım elbiseler genellikle tercih edilir. Bazen nişanlık olarak alınan takım elbiseler damatlık olarak düğünde de giyilebilir. Böylece bir taşla iki kuş vurulup bütçeden bir kalem indirilebilir. Hadi gayret şunun şurasında düğüne ne kaldı ki!

200-4

9- Nişan Alışverişinin Zirvesi Kayınpedere  Çorap, Çamaşır Seçimi!

Ailelere de hediye almak nişan alışverişi adetleri arasında yer alır. Damadın ve gelinin ailesinin kalabalıklığına göre torbalar ağırlaştıkça ağırlaşır. Düşündüğünüz bütçeyi biraz geniş tutmanız alışverişte yaşayacağınız şok katsayısını azaltacaktır. Damadın, kaynanası ve kayınpederine alınan çorap ya da çamaşıra anlam verememesi alışverişe engel olmaz. Kimi yörelerde nişan bohçası yapılarak alınan hediyeler bu şekilde ailelere iletilir. Günümüzde şık sandıklarla sunulan hediyeler iki ailenin de birbirine jest yapmasıdır bir nevi.

200-5

10- Nişan Alışverişi Takısız Olmaz!

Nişan takıları alımı da bu alışveriş içinde halledilebilecek kalemlerden biridir. Yöreden yöreye değişen adetlerde bilezikler, kolye takımları hatta altın kemerler ve nişan yüzükleri nişan alışverişi listesinin en pahalı kategorisini oluşturur. Bu aşamaya kadar güle oynaya kadar gelebilmiş gelin damat ve kayınvalideler  bu aşamada gerilebilirler. Gelinin ailesi zaman zaman güzel kızlarına bütün değerli takıları yakıştırsa da hepsini almak pek mümkün olmasa da orta yol mutlaka bulunacaktır. Soğukkanlı ve sağduyulu davranmak iki tarafın da sınırlarını bilmesi bu aşamayı kolayca atlatmalarına yardımcı olacaktır.

200-6

11- Nişan Alışverişinde Aileler Kapışırsa!

Nişan alışverişinde en büyük korku ailelerin ya da evlenecek çiftlerin arasında çıkabilecek bir anlaşmazlıktır. İki kişi arasında başlayan aşkın ailelerle genişleyen hikayesine iki farklı ailenin uyum sağlaması oldukça zordur. Nişan alışverişi bir nevi iki ailenin birbirini tarttığı değerlendirdiği bir testtir. Nişan alışverişini kazasız belasız kavgasız gürültüsüz tamamlayan çiftler ve aileler büyük bir rahatlama ile bir sonraki aşamaya geçmeye hazırdır.

giphy-1

Aşklarını cümle aleme ilan etmek isteyen çiftlerin evlilik yolundaki ilk testi olan nişan alışverişi yöreden yöreye farklılık gösterse de asıl olan iki ailenin birbirini zorlayacağı ilk karşılaşma olmasıdır. İki ailenin de birbirinin zevklerini beğenilerini tanıdığı bu ritüelde çiftler de birbirini daha farklı yönleriyle tanır, sabır terazilerini yaşayarak ölçerler. Bu süreçte baskıya dayanamayan, ilişkilerini sorgulayan çiftler olsa da genellikle büyüklerin araya girmesi ile işler tatlıya bağlanacaktır.  Artık evli bir çift olacakları güne kadar her zorlukta birbirlerine sarılarak daha da güçlenerek ilerleyeceklerdir. O zaman ne denir onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine!

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!