Nişan Bohçası Adetlerini Didik Didik Ettik!

Hayatımızın en önemli olaylarından biridir nişanlanmamız, evlenmemiz, ömür boyu yaşayacağımız eşimizi seçmemiz. Peki nişan bohçası adetleri nelerdir? Nasıl hazırlanır?

Çiftler evliliğe giden uzun bir yolda pek çok hazırlık yaparlar. Bunlardan en önemlisi de bohça hazırlığıdır. Evlilik teklifinden sonra söz ya da nişan yapacak olan çiftler için mühim bir aşama olan bohça hazırlamada gelin ve damat adayları birbirlerine özenle hediyeler seçerler. Her yöreye göre farklı hazırlanan bohçalar geleneklere ve adetlere göre şekillenir. Yazımız da erkek ve kız tarafının gelenek ve göreneklerimize göre karşı tarafa hediye edebileceği eşyalara yer verdik. Aman dikkat! Fazlasını ekleyebilirsiniz ama sakın eksik bırakmayın 🙂

Türk toplum yapısında, geleneklere göre evlilik hazırlıkları sürecinde büyük sorumluluk erkek tarafına düşmektedir. Masrafların çoğu erkek tarafının karşılaması gerekenler listesindedir. Kız tarafının yapması gerekenler sınırlıdır. Gelin görün ki modern toplum yapısında işler artık pek de eskisi gibi yürümüyor. Bir kere her şeyden önce çoğu çift, kendi ihtiyaçlarını büyük ölçüde kendileri karşılamaya çalışıyor. Çalışan kadın ve erkekler evlilik hazırlıkları sürecinde olabildiğince masrafları aralarında bölüşerek birlikte halletme yoluna gidiyorlar. Gelinler detaylarla uğraşırken temel gereklilikler erkekler tarafından ayarlanıyor. Tüm bunları bir kenara bırakırsak , bir gelin için nişan bohçası hazırlamak da çok kolay bir iş değil. Kız evi naz evi… İşte sırf bu yüzden bile kız tarafı için nişan bohçası hazırlığı yaparken ekstra bir özen göstermeniz gerekiyor. Nişan bohçası içerisinde olması gereken her şeyi tamamlamak için ise alışverişe çıkmadan küçük bir liste hazırlamak bile gerekebilir. Dilerseniz nişan bohçası hazırlamadan önce, gelin adayı damat adayından ihtiyaçları ile ilgili bilgi alına da bilir. Çok yapılan bir şey olmasa da, günümüz düğünlerin de karşılıklı fikir alışverişi yapılıyor. Çünkü bazı durumlarda alınan eşyalar karşı taraf için gereksiz olabiliyor. En güzeli karşı tarafın ihtiyaçlarını öğrenmektir.

Gelin İçin Nişan Bohçası Adetleri

Sözden sonra ve evlilikten önceki aşama olan nişan merasimi, bir günden oluşan ve sadece yüzüklerin takıldığı bir tören değil, Türk aile yapısında çok eskilerden beri süre gelen hazırlık adetlerin günümüze yansımasıdır. Ve bu adetler hala yaşatılmaktadır. Yöreden yöreye ve ilden ile bohça hazırlıkları, verilme zamanı ve bohçaya konulacaklar değişiklik gösterse de değişmeyen sabit hediyeler vardır. Gelin bohçası hazırlarken de özen gösterilmesine oldukça ihtiyaç vardır. Bohçayı hazırlamadan önce geline danışmak bir fikir edinmeye yararlı olabilir. Lakin gelin ihtiyaç diye tüm mağazayı da isteyebilir.

Geline alınabilecek kıyafet, ayakkabı, iç çamaşırı gibi hediyeler için gelinin beğenisine sunulmasında fayda olduğu için nişan alışverişi doğmuştur. Gelin, gelinin bir arkadaşı, damadın annesi ve varsa kız kardeşi hep birlikte alışverişe çıkılır ve gerekli olanlar alınarak bohçaya yerleştirilir. Bölgelere göre bohça; nişan günü, nişandan önce veya sonrasında gönderilebilir. Hazırlanan bohçada yalnız geline veya damada değil aile büyüklerine de hediyeler konularak hatırlandığının belirtilmesi güzel bir adettir.

img_7673

Damat İçin Nişan Bohçası Adetleri

Gelin bohçası hazırlamak damat tarafı için zahmetli olduğu kadar damat bohçası içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Damat adayının kullanabileceği, boyuna ve kilosuna uygun, sevdiği renklerden ve markalardan oluşturulacak bir bohça hazırlamak gerekir. Bu nedenle damat bohçası hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler, göz önünde bulundurulması ve asla yapılmaması gerekenler vardır.

Damat bohçası hazırlanırken ilk olarak alışveriş listenizi hazırlamalı, sonra da alışveriş yapacağınız yerleri doğru seçmelisiniz. Erkekler için hazırlanacak bohçanın kolay olduğu algısına sakın kapılmayın. Pijama, terlik, atlet ve bornoz almakla işiniz bitmiyor. Hiçbir ayrıntıyı kaçırmamak için alışveriş listenizi yanınıza alın. Ayrıca kaliteli ve bilindik markalardan alışveriş yaparak müstakbel nişanlınızı mutlu edin. Damat bohçası geleneksel olarak pijama, iç çamaşırı, bornoz, terlik gibi giysilerden ve aksesuarlardan oluşuyor. Ancak gelişen teknoloji ve değişen moda kültürü ile artık daha modern bohçalar hazırlamak mümkün. Farklı olmak isteyenler sevdiği kişinin fanatiği olduğu takımın formasını ya da her zaman oynadığı bir oyunun DVD’sini alabilir. Teknolojik araç gereçler, damadın hobilerine yönelik hediyeler de ilgi çekebilir.

Son olarak nişan bohçası hazırlamanın içeriği dışında bir de süslemesi var. Son zamanlarda nişan sandıkları bohçanızı zaten zarif bir sunuma dönüştürse de küçük bir süsleme de erkek tarafının kalbini çalabilir. İşte bu noktada nişan bohçasını sunduğunuz sandık dışında saf tüller ve saten kurdelelerle süslenmiş bir sunum, zarafetinizi ortaya koymaya yetecektir.

evlenmek-3

Yukarıda ki dikkat edilmesi gereken nişan bohçası adetleri durumlarına harfiyen uyarsanız bohçanız eksiksiz olacaktır. Böylece hem sevgilinizin hem de ailesinin beğenisini kazanabilirsiniz. Yaratıcı olmak isteyenler de bohçalarına farklı hediyelikler ekleyerek tarzlarını yansıtabilirler. Evliliğin ilk adımı olan nişan gününe dört dörtlük hazırlanmak için eş adayınıza en iyi ve güzel olanı seçmelisiniz. Mutluluğunuz her zaman daim olacaktır.

Unutmayın! Bohçanız ne kadar iyi olursa, evliliğiniz o denli güzel geçermiş.

 

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!