Damat adayı hazır, kızı istediniz e sıra geldi nişana. Tamam nişanı da yaptık dediğinizi duyar gibiyiz öyleyse haydi bohçaları hazırlamaya.

Öyle küçümsenmemeli bohça dediğiniz şey. Nişan bohçası içeriği özenle hazırlanmalı ki gözleri kamaştırsın. Bohçalar süslü, şık ve gösterişli olmalıdır. Türk gelenek ve göreneklerini bilen bilir nişan bohçasız ne gelin olur ne de damat. Evlilik yolundaki en keyifli süreçlerden biri olan nişan bohçasını hazırlarken her iki taraf da herşeyin en iyisi olmasını ister. Bir kızın çeyizi nasıl özenle hazırlanırsa nişan bohçası içeriği de öyle özenle hazırlanmalıdır.

Nişan bohçasının bir diğer adı da dürüdür.. Dürü Türk gelenek ve göreneklerinde erkek ve kız taraflarının gelin ve damada ve de onların yakınlarına hazırlanıp hediye olarak sunulan bohçadır. Peki bu bohça kimlere götürülür? Gelin ve damat dışında kayınpeder, kayınvalide, damat ve gelin kardeşlerine götürülür.

Gelin Bohçası ve Yakınlarına Ait Bohça İçeriği

Gelin bohçası içeriğinde olması gerekenler şu şekil de sıralanabilir; Saten gecelik ve sabahlık, pijama takımı ( birkaç tane olabilir ), iç çamaşırı, parfüm, makyaj malzemeleri, nişan yüzük yastığı ve yüzük tepsisi, nişan elbisesi, bir iki takım kıyafet, çanta, patik, lif, ayakkabı ve geceliğe uygun ev de giyilecek terlik, gümüş ayna ve tarak, nevresim takımı, diş fırçası, diş macunu, tırnak makası, tırnak törpü seti, sandık olarak sayılabilir. İstenirse geline bir bilezik veya yüzük konulabilir. Kokulu sabunlarla sandık daha özel hale getirilebilir.

Kayınpedere bir takım iç çamaşırı, gömlek, çorap, havlu, kayınvalideye bir takım iç çamaşırı, eşarp, giyim stiline uygun penye veya gömlek, havlu konulur. Bunun dışında gelin ve damadın birebir yakınlarına yani kardeşlerine de aynı hediyeler alınabilir.

bohca-2

Damat Bohçası ve Yakınlarına Ait Bohça İçeriği

Damat bohçası içeriğinde olması gerekenler gelin bohçasındakilerden biraz farklıdır. Damat bohçasında olması gerekenler şu şekilde sıralanabilir: Pijama takımı, ropdöşembır, iç çamaşırı ( atlet, boxer ), gömlek, kravat, saat, cüzdan, nemlendirici krem, deodorant, parfüm, roll-on, tıraş losyonu, tıraş köpüğü, damadın kullanım alışkanlığına uygun tıraş bıçağı, tıraş makinası, çorap, mendil, kol düğmesi, damat havlusu, kemer ve terlik olarak sayılabilir.

maxresdefault

Nişan bohçası içeriği ülkemizde her bir yörede farklı içeriğe sahiptir. Nişan süreci sadece yüzüklerin takıldığı günden ibaret değildir elbette. Bohça süreci ile hazırlıklar devam eder ve evliliğe adım adım yaklaşılır. Nişan bohçalarına eklenecekler listesi böyle olsa da tarafların maddi durumları da önemlidir. Gelin bohçası hazırlanırken gelin olmadan bohçaya konulacaklar hazırlanır fakat diğer yandan geline elbise gecelik vs. alınacağı için nişan alışverişi rutini sürece eklenmiştir. Bu alışverişte geline bir arkadaşı ve dilediği yakını, damada da annesi ve kız kardeşi eşlik eder. Tüm bu saydıklarımız gelenek ve göreneklerin bir parçası olsa da aslında karşılıklı verilen değerin biçim bulmuş halidir. Bohçalar götürülürken her iki tarafın büyüklerinin ağzından dökülen kelimeler tüm zahmetleri siler götürür. Yüzler güler ve tüm dilekler gelinle damadın mutlu olmasından yanadır. Bu gelenekler herşeye rağmen asırlar boyu sürüp gitmelidir. Mutluluğa giden yolda bu uğraşlar size sadece keyif veren süreçler olmalıdır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!