Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır 2016

Evliliğe giden yolda adım adım ilerlerken çiftlerin birbirlerine hazırladıkları nişan bohçası, büyük özen isteyen keyifli bir süreci içerir.

nisan-bohcasi2

Yöreden yöreye nişan âdetleri bazı farklılıklar gösterse de, nişan bohçası tüm yörelerde görünen bir âdet olarak yer alır. Nişan törenin de tüm gelenek ve göreneklerin tam olmasını isteyen çiftler en çok nişan bohçası hazırlarken zorlanırlar. Hem zorlu hem de hazırlaması bir o kadar zevkli olan nişan bohçası âdeti, kız ve erkek tarafının birbirlerine hediye göndermeleri ile tamamlanır. Hazırlanan nişan bohçalarında sadece gelin ve damat adayı için değil, aileler için de hediyeler bulunur.

Nişan bohçası, sepet ya da sandık şeklinde olabilir. Önemli olan bohçanın şık ve süslü görünmesidir. Dış görünüşü kadar içindekilerin zenginliğine de önem verilir. Dış süsleme için dantel, tül, saten kumaşlar kullanılarak gösterişli bir hediyeye dönüştürülebilir.

Nişan bohçası hazırlamadan önce gelin ve damat adaylarının görüşleri alınabilir ya da ihtiyaçları sorulabilir. Gerektiğinde aileler durumlarına göre konuşarak, uygun bir bohça hazırlarlar.

Gelin adayı için nişan bohçası hazırlanırken; içine saten gecelik ve sabahlık takımı, iç çamaşır takımı, terlik, ayna, tarak seti, parfüm, makyaj seti, elbise ve ayakkabı konur. Yörelere ve ailenin durumuna göre bohçanın içeriği daha da zenginleştirilebilir.

Damat adayı için hazırlanan nişan bohçasına ise pijama takımı, cüzdan, kemer, kravat, gömlek, bir kaç adet iç çamaşır takımı, tıraş takımı, parfüm seti, havlu, bornoz, terlik ve güzel kokması için aralara sabun konulabilir.

Nişan bohçası alışverişi yapılırken karşı tarafın zevkleri de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Gelin ve damat adayının ilerde kullanabileceği ve bir kenara kaldırmayacağı şeyler alınmasına özen gösterilmelidir. Gelin bohçası sandık ya da sepet olarak süslü bir şekilde, erkek için hazırlanan bohça ise valiz ya da çanta ile götürülür.

Nişan bohçasını yapma zamanı ise her yörede değişiklik gösterir. Aynı gün hazırlanabileceği gibi farklı günlerde ya da birer hafta ara ile de hazırlanabilir. Genelde âdetlere göre bohça alışverişine gelin adayı, kaynanası ile birlikte gider.

Bir diğer önemli nokta ise nişan bohçası alışverişinin nereden yapılması gerektiğidir. Aileler maddi durumlarına göre AVM’leri ya da kapalı çarşıları tercih edebilirler. Artık bir çok AVM’de bohça hazırlamak için aradığınız her şeyi bulabilmek mümkün. Kapalı çarşılardan ise set halinde satılan hazır nişan bohçalarını uygun fiyata alabilirsiniz. İstanbul’da yaşıyorsanız Eminönü’ nü ziyaret ederek tüm eksikliklerinizi tamamlayabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!