Nişan Gününe Damga Vuran Parça: Nisan Elbisesi

Nişan elbisesi seçimi için önerilerimizi dikkate alarak nişan töreninizde mükemmel bir görünüm elde edebilirsiniz. “Nişan elbisesi nasıl olmalı?” sorusu Düğün Yardımcısı okurları için yanıtlanıyor.

Evlilik aşamaları şüphesiz en çok gelin adayını zorlar. Nisan elbisesi seçimi ise tüm bu hazırlıklar içinde gelin adayları için gelinlik seçimi öncesi son eşiktir.

Her bir merasim tanışmasından sözüne, düğününe kadar kıyafet, saç, giyim uyumuyla en güzel şekilde hazırlanılmalıdır. Çünkü her zaman gelin adayı gözlerin odak noktasıdır. Kıyafetin büyük önem taşıdığı, en az düğün kadar önemli bir gündür nişan günü.

Nişan gününüzde çok daha rahat ve kendine güvenen bir ruh durumunda olmanız için, doğru nişan elbisesini seçmeniz önem taşıyor. Nişan elbisesi seçimi için tavsiyelerimizi sizler için bir araya getiriyoruz.

Mekana Uygun Nişan Elbisesi

Ailelere göre değişse de nişan töreni kız tarafı evinde veya özel mekanlarda düğün formunda yapılabiliyor. Nişanın yapılacağı mekan en çok gelin adayı için önemli çünkü nişan kıyafeti öncelikle mekan göz önünde bulundurularak seçilmeli.

Eğer tören evdeyse; çok şatafatlı, abartılı, kabarık ve uzun kuyruklu elbiselerden uzak durulmalı, yerine göre giyinme kuralı ihlal edilmemelidir. Evin kısıtlı alanında abartılı bir kıyafetle hareket etmek de rahat olmak da çok zordur.

Düğün, büyük ve gösterişli bir organizasyon olacağından kokteyl, salon, saray gibi mekanlarda gerçekleşebilir ve kıyafet de ona göre gösterişini arttırabilir.

Nişan tarihi belli olduğu andan itibaren, kıyafet her zaman gelin adayının aklında olmalıdır. Moda dergilerinden, mağazalardan fikir edinmeye mutlaka başlanmalıdır. Kıyafetin çok erken alınması da düğün telaşesi sırasında yaşanabilecek kilo alıp vermeler sonucu sorunlar yaşamanıza neden olabilmektedir. Nişan elbisesinizi doğru sürede almanız, hem kıyafetteki düzeltmeleri yapabilmeniz hem de aksesuarları seçmeye zaman kalması açısından en mantıklısıdır.

En doğru seçim için nişan elbisesi modeli beğendiğinizde o modelin birçok rengini deneyin ve size hangi renk elbisenin en çok yakıştığını bulun. Düğünde beyaz tonlarına bürüneceğinizden nişanda daha farklı renkler seçmeyi deneyebilirsiniz.

Mor, pembe, kırmızı, mavi ve yeşil gibi iddialı renkler gecenin yıldızı siz olacağınızdan tercih edebilecekleriniz arasında sıralanmaktadır. Renk seçimi esnasında ten rengi ve saç rengi de dikkate alınmalıdır. Beyaz tenli kadınların pubra, saks mavisi gibi seçimleri desteklenirken, bronz tenlilerin kırık beyaz ve bej renklerini kendilerine yakıştıracakları bilinmektedir. Aksesuarlara en az kıyafet kadar önem verilmesi tavsiye edilmektedir. Elbiseniz ne kadar güzel olursa olsun, yanlış ayakkabı ve çanta seçimi bütünü bozacaktır. Bu nokta şık bir kombin için vazgeçilmez olurken, “sade ve asil şıklıktan vazgeçmeyin” mottosunu ilke edinmeniz size şıklığın sırrını verecektir.

Vücut Biçimine Göre Seçim Yapmak

Nişan elbisesi genellikle uzun abiyelerden seçilmektedir. Ancak gelin adayının vücut özellikleri, nişan yeri gibi belirleyiciler bazen midi veya mini seçimler yapılmasına da imkan vermektedir. Kısa boylu olan gelinler mini elbiseler giyebilirken, uzun boylu olanların seçimi diz ile bilek arasında kesilen midi eteklerden yana olmaktadır.

Ev nişanları için uygun olan bu tür kokteyl elbiseleri, salon nişanlarında yerini kuyruklu abiyelere bırakmaktadır.

Beli ince olan kadınlar bele oturan kıyafetler arasından seçim yapılabilirken, kalın belli olanların bol elbiseler giymesi gerekmektedir.

Basen sorunu olan kimseler için tarlatanlı kabarık etekler ideal olarak gösterilirken, çok ince bacakların ise balık etekler ile kamufle edilebileceği belirtilmektedir. Çok zayıf kimseler kalın kumaşlar ile daha yuvarlak hatlı bir görünüm elde edebilirken, kum saati vücut hatlarının straplez modellerle belirginleştirilmesi önerilmektedir.Topuklu ayakkabı, kemer ve kürk gibi aksesuarlarla desteklenebilecek olan elbiselere zaman zaman el buketleri de eşlik etmektedir.

Konsepte Uygun Nişan Elbisesi Modelleri

Nişan elbisesi modelleri arasından seçim yaparken, vintage kıyafetler de konsept olarak belirlenebilir. Bu tür durumlarda dönem modasına dair sıkı bir araştırma mükemmel tarz yaratabilmektedir.

20’lerden 40’lara, 50’lerden 60’lara uzanan stil yolculuğunda ayakkabıdan saç modeline, nişan elbisesinin tarzından konsept inceliklerine kadar her şey dönemin izini taşımalıdır.

Nişan elbisesi seçiminde nişan konseptine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Marine konseptli bir nişanda oryantalist çizgilerin öne çıktığı bir elbise giyilemeyeceği gibi, kır çiçekleri ile süslü bir dekorasyonda siyah elbise giymiş bir kadın da göze hoş görünmeyecektir. Konsepte göre nişan elbisesi giyilmesi önem taşırken, nedime kıyafetlerinin de nişanlanacak kadının elbisesine benzer olması tavsiye edilmektedir. Örneğin; pembe renk abiye giymiş bir genç kadına, aynı renk mini elbiseler giymiş nedimeler eşlik edebilmektedir. Günümüzde neredeyse düğün gibi organize edilen nişan törenleri için de aynı özen beklenmekte ve gösterilmektedir.

 

Trendler Neyi İşaret Ediyor?
Nişan elbisesi modelleri markalar ve tasarımcıların koleksiyonlarında değişiklik gösterse de yılın trendlerinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Yılın moda rengi, kesimi kadınları yönlendirebilirken, modanın uç örneklerinden ilham alınmamasının altı çizilmektedir. Zira o sezon moda olan ancak yalnız defilede ve sahne sanatçılarında görülebilen kimi iddialı modeller zaman içinde beğenilmeyebilmektedir. Ancak nişan anısı uzun yıllar saklanacağından iddialı seçimler yapılırken klasik beğenilerin de göz ardı edilmemesi önem arz etmektedir. Bu sebeple her daim moda olan stillerin küçük dokunuşlarla özelleşen yansımaları nişan elbisileri için idealdir.

Tesettür Nişan Elbiseleri

Nişan elbisesi tesettür giyimi benimsemiş gelin adaylarını da zorlamaktadır. Standart giyimde dekolteler ve dar kesimlerle iddia kazanan nişan kıyafetleri, tesettür modellerde ise süslemelerle fark yaratmaktadır. İnci, çiçek, zincir ve drapelerle süslenen tesettür elbiselerde kumaşların katlanması ile de farklı modeller oluşturulabilmektedir.

Canlı renklerin yanı sıra, pastel kumaşların da seçilebildiği nişan elbiseleri canlı veya yapay çiçeklerle renklendirilebilmektedir. Tesettür seçenekleri değerlendirildikten sonra uyumlu bir eşarp seçimi de şarttır. Doğal taşlar kadar kristal taşların ve payetlerin de kullanılabildiği tesettür nişan elbisesi modellerinde lame ve dore işlemeler de yer bulmaktadır. Bu tür işlemeler daha oryantal bir tarzı ifade ederken, salon nişanları için ideal gösterilmektedir.

Tesettür giyimi tercih eden kadınların ev nişanları için ise daha sade kumaşları ve kesimleri tercih etmesi önerilmektedir. İnce dantellerin eşlik ettiği tasarımlar küçük mekanlardaki nişanların kurtarıcısı olmaktadır. Kapalı gelin adayları nişan kıyafeti seçerken tesettür modasını da takip etmelidir.

Mevsime Uygun Tercihler Yapmak Önemli

Nişan elbiseleri seçilirken mevsimlere de dikkat edilmelidir. Kış aylarında gerçekleşecek bir nişan için uzun kollu tercihler öne çıkarken, kumaş seçiminde de kadife ve süet seçeneklere göz gezdirilmelidir.

Yaz nişanlıları için ise terletmeyen, yapışmayan kumaşlar tercih edilmelidir. Şifonlar, keten kumaşlar yaz törenleri için vazgeçilmez olurken, nişan elbisesi abiye seçiminde tüm detayların önemsenmesi gerekmektedir.

Damadın takımı ile uyumlu olması gereken nişan elbisesi detaylarda damadın stili hakkında da ipuçları vermelidir. Örneğin; damadın slim fit, sade bir takım giyeceği nişanlarda gelin adaylarının da sade elbiseler ile ona eşlik etmesi modern bir tarz yaratmaktadır. Geleneksel detayların olduğu, mendilli, kravat iğneli ve kuşaklı takımlar giyen damatlıklara ise daha geleneksel çizgiler taşıyan nişan elbiseleri eşlik edebilmektedir. Damat ile gelinin boy farkı bile elbise özelliklerine etki ederken, kısa boylu bir damadın yanında çok uzun bir gelin tercih edilmeyeceğinden, topuksuz ayakkabı ile giyilebilen elbise modellerinin seçimi öne çıkmaktadır.

Nişan elbisi fiyatları markalar ve modeller arasında fark göstermektedir. İşlemeler ve aksesuarlar fiyatı artırırken, sade modellerin daha uygun etiketlerle alıcı bulduğu bilinmektedir.

Satın alma işlemi yapılmadan önce piyasa araştırması yapılması en güzel elbiseyi en uygun fiyata almak için gerekli görülmektedir.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!