Türk örf ve adetlerinde evlilik öncesi yapılması gereken pek çok gelenek vardır. Kız isteme, söz, nişan ve kına bunların başında gelenlerdir. Peki, siz nişan gelenekleri konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz?

Ailelerin tanışması, kız isteme töreni ve söz kesilmesinin ardından nişan süreci başlar. Söz kesildikten kısa süre sonra aileler nişanın ne zaman yapılacağını belirler. Bu tarihten sonra nişan hazırlıkları son sürat başlar.

Hazırlıklar Hangi Sırayla İlerler?

Bunun için belirlenmiş bir sıra yoktur fakat süreç olarak bakıldığında öncelikle bohça alışverişi yapılır. Nişan geleneklerinin başında bohça hazırlığı gelmektedir. Bu bohça, söz bohçasına göre daha kapsamlı olup gelin veya damadın kullanacağı kozmetik malzemeleri, ufak elektronik eşyaları, iç çamaşırı ve örgü danteller ile el işlerini içerir. Genellikle içerisine özel eşyalar konulacağından nişan alışverişine gelin ve damadın yalnız gitmesi daha uygun olur. Bohçanın içeriği, yöreye göre değişmektedir. Küçük jestler yapmak adına bohçanın içerisine aile üyeleri için ufak hediyeler de konulabilir.

Bohça alışverişi yaparken mutlaka aile büyüklerinden fikir alınmalı ve nişan geleneklerinin de neler olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak bu süreçte alacağınız tüm kararlar hayatınızı etkileyeceğinden son sözü mutlaka eşiniz ve kendinizin belirlemesi gerekmektedir.

Bohça hazırlandıktan sonra kıyafet alışverişi yapılır. Genellikle gelinin giyeceği elbisenin renginde damada kravat alınması son dönemin popüler seçimleri arasındadır. Gelinin bu özel günde giyeceği kıyafeti, genellikle erkek tarafı alır. Bu nişan geleneği yıllardır pek çok yörede devam etmektedir.

Daha sonrasında nişan tepsisi hazırlanır. Halen çoğu yörede geçerli nişan geleneklerine göre tepsiyi erkek tarafı hazırlayıp kız tarafında getirir. Çiftin takacağı alyanslar kırmızı kurdeleyle birbirine bağlıdır. Şık bir makas ve birkaç ufak süsle tepsinin dekorasyonu yapılır. Kurdeleyi aile büyüklerinden en yaşlı olanı veya en saygı duyulan büyüğünün kesmesi uygun olur. Nişanda ve düğünde takılacak takılar da alyanslarla birlikte alınır. Tercih edilecekse gerdanlık seti de nişandan önce alınır nişan esnasında takılır. Evlilik süresince kullanılacak olan alyanslar da nişandan önce alınarak nişan merasiminde parmaklara takılır.

Alyans Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alyans alırken genellikle son dönemin en çok satılan modelleri seçilebileceği gibi aile yadigarı bir yüzükle de birlikteliğinizi sonsuza taşıyabilirsiniz. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken seçeceğiniz yüzüğün günlük kullanıma ne kadar uygun olduğudur. Sonuçta bu yüzüğü her gün her ortamda kullanacaksınız. Çok taşlı bir yüzüğü beğendiyseniz kullanırken eşyalarınıza takılmayacak, taşlarının rengi solmayacak ve çarpma sonucu taşları dökülmeyecek bir model seçmenizde faydalı olacaktır.

Son olarak kutlamayı yapacağınız mekanı belirlemek kalıyor. Nişanı genellikle kız tarafı üstlenmektedir.. Bu en bilindik nişan gelenekleri içerisindedir. Bu nedenle nişanın aile arasında mı yoksa törenle mi yapılacağı kararla bağlanır. Düğün ve kınada büyük bir organizasyon yapmayı düşünüyorsanız nişanı daha sade tutmanız hem yorucu olmasını hem de fazla abartılı olmasını engelleyecektir. Nişan mekanı olarak geniş salonu olan bir ev seçilebileceği gibi salaş ve bahçe tarzı bir mekanı kiralamayı da tercih edebilirsiniz.

yuzuk-guller

Nişan mekanını süsleme kısmı da bu işin zevkli kısımlarından birisidir. Eğer evde yapacaksanız ufak balonlar ve kapılara asacağınız süslerle mekanı süslemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca ikramları sunacağınız tepsileri, bardak ve tabakları da renkli bantlar ve simlerle süsleyerek hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Dışarıda bir mekanı tercih ederseniz yetkililere örnekler göstererek yardımcı olabilirsiniz. Bunların başında masa ve sandalye süslemeleri, aydınlatmaların süslemesi ve altında resim çektirmenizi sağlayacak hoş bir alan yaratıp süslemelerini isteyebilirsiniz. Bu sayede bu güzel ve anlamlı günde tüm sevdiklerinizle bol bol fotoğraf çektirip mutluluğunuzu ölümsüzleştirebilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!