Nişan Mekanına Göre Nişan Elbisesi Seçimi

Nişan gününüze çok az kaldı ve hala size en çok yakışacak elbiseyi seçemediniz mi? Öyleyse doğru adrestesiniz! Nişan mekanına göre en doğru nişan elbisesi seçimleri, yeni moda elbise modelleri ile ilgili tüm tüyoları yazımızda bulabilirsiniz.

Genç kızların hayali olan evliliğin ilk ciddi adımıdır nişan. Düğünün provası niteliğinde olan nişanın en önemli meselesi nerede yapılacağı ve nişan elbisesinin nasıl olacağıdır kuşkusuz. Mekana göre, doğru elbiseyi seçmek sizi nişan günü fiziksel olarak rahat hissettirecek, dolayısıyla gecenin tadını daha çok çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, nisan ayında açık havada yapılacak bir törende, straplez bir elbise seçmek, düğün hazırlıklarına zatürre olmuş bir şekilde devam etmenize neden olabilir. Nişan mekanına göre nişan elbisesi seçimi doğru yapılırsa, tüm gözlerin üzerinizde olacağı oldukça keyifli bir gün sizi bekliyor demektir.

Nişan elbisesi, nişan töreninin yapılacağı yere göre değişebileceği gibi, törenin konseptine, nişan günü tahmini olarak havanın nasıl olacağına, damadın giyeceği kıyafete, gelin adayının zevkine göre de farklılık gösterebilir.

En az mekana uygun kıyafet seçimi kadar önemli diğer bir husus, vücut tipinize en uygun olan ve kusurlarınızı en iyi kapatan elbiseyi seçmenizdir. Örneğin, basen probleminiz varsa, sırf denizkızı modeli seviyorsunuz diye, bu tarz bir elbiseyi tercih etmemelisiniz.

‘Nişan Dediğin Evde Olur’ Diyenlerden Misiniz?

Geleneklerimize göre nişanı kız tarafı yapar ve genellikle de tören kızın evinde olur. Gelin evini tatlı bir telaş kaplar ve hummalı bir hazırlık süreci başlar. Eğer siz de nişanınızı evde yapmaya karar verdiyseniz, öncelikle nişan elbisenizin kabarık, abartılı bir model olmamasına dikkat etmelisiniz. Nişan günü evin fazlasıyla kalabalık olacağını düşünürsek sürekli oraya buraya çarpan kabarık bir elbise hem rahat etmenizi engelleyecektir hem de nişanın konseptine uygun kaçmayacaktır. Ayrıca yine rahat hareket edebilmeniz için yerlerde sürünen veya kuyruklu olan nişan elbisesi modellerinden de uzak durmanız gerekir.

Tabi sürekli elbisenizin üzerine basıldığı için sinir krizi geçirmek istemiyorsanız! Size önerimiz son zamanların modası olan tek omuzlu bir elbise tercih etmeniz. Uçuş uçuş, asimetrik kesim bir elbise, ev nişanları için çok hoş bir tercih olabilir. Renk olarak tüm kusurları kapatan siyahı tercih edebilirsiniz. Eğer uzun boyluysanız kısa elbise seçimi, selvi boyunuzu ortaya çıkarak, sizi çok şık gösterecektir. Boyunuz kısaysa, dizin altına kadar inen dar elbise modelleri boyunuzu uzun gösterecek, şıklığınıza şıklık katacaktır. Eğer kalçalarınız genişse ilgiyi başka bölgelere kaydırak etek boyunu yine dizin altında tercih etmeli, parlak ve ince kumaşlardan, dar modellerden uzak durmalısınız. Elma tipi vücut yapısına sahipseniz, bu sefer de dikkati bel bölgenizden uzaklaştırmanız gerekir. Göğüs veya bacak dekolteli bir elbiseyle ilgiyi farklı bölgelerinize kaydırabilirsiniz. Eğer kıvrımlı vücut hatlarına sahip değilseniz, belinizi ince gösterecek modellere yönelmelisiniz. Bedeninizden aşağı dümdüz inecek kumaşlardan kaçınmalısınız. Beli saran ve aşağı doğru genişleyen modeller tam size göre.

Kırlarda Süzülen Kuğular

Nişanınızın açık alanda olmasına karar verdiyseniz; uzun, fazla kabarık olmayan bir elbise tercih edebilirsiniz. Dönemin modası olan denizkızı model ve parlak kumaştan bir nişan elbisesi size çok yakışacaktır. Hava durumu değişikliklerini de hesaba katarak, elbisenizle uyumlu bir bolero ya da şal gibi bir aksesuarı yanınıza almayı unutmamalısınız. Renk seçimlerini mekana göre ayarlayabilirsiniz. Mesela hayatınızı birleştireceğiniz kişi ve tüm sevdiklerinizle birlikte kırlarda adeta bir kuğu gibi süzüldüğünüz güzel bir gün mü hayal ediyorsunuz? Çimlerin üzerinde gerçekleşecek bir kır nişanında özellikle canlı pastel tonlarını tercih etmelisiniz. Misafirlerin sizi çimlerden ayırt edebilmesi için yeşili seçmemeniz çok akıllıca olur! Yeşil ile kontrast renkleri seçmek, göz alıcılığınızı arttıracaktır. Kırmızı, mavi, mor veya şeker pembesi renkleri kullanabilirsiniz. Topuklu ayakkabı giyemiyorsanız, boyunuz uzunsa ve yerlere kadar uzanan bir nişan elbisesi tercih ettiyseniz, düz bir babet sizin için hayat kurtarıcı olacaktır. Nişan gününüzü düşme ya da ayağınızı burkma tehlikesi olmadan dilediğiniz kadar oynayıp, dans ederek geçirebilirsiniz.

Mekan tercihi olarak düğün salonu, balo salonu, yalı, saray tercihinde bulunduysanız davetli sayısının da fazla olacağını hesaba katarak, olabildiğince gösterişli bir kıyafet tercih etmeye çalışmalısınız. Uzun, kabarık bir model mekanla uyumlu olacaktır. Bol işlemeli, pullu, parlak, göz alıcı renkler nişan gecesi bir yıldız gibi parlamanızı sağlayacaktır. Ya da sadeliğin şıklığına inanıyorsanız ve uzun boyluysanız, dantel detayların kullanıldığı vücudunuzu sararak yere kadar uzanan, tek parça zarif bir elbise de tercih edebilirsiniz. Nişanınız düğün salonunda olacaksa, açık pembe, kırık beyaz ya da kırmızı renkler hoş birer seçim olabilir. Kapalı mekanda gerçekleştirilecek nişanlarda straplez elbiseler tercih edilebilir.

Damatla Uyum Şart!

Nişan günü damadınızla aranızda mükemmel bir uyum olduğunu ve ruh eşinizi bulduğunuzu tüm davetlilere göstermenin güzel bir yolu, kıyafetlerinizde de uyumu yakalamaya çalışmanızdır. Bu özel ve anlamlı gününüzde birbirini tamamlayan kıyafetler tercih etmek gecenize hoşluk katacaktır. Genelde nişan elbisesinin renginde kravat takmak şeklinde algılanan bu uyum aslında, bundan ibaret değildir. Elbiseler arasındaki renk uyumuna dikkat ederek ya da birbiriyle kontrast renkler seçerek de uyumu yakalayabilirsiniz. Damatların genellikle kıyafet seçimlerinde kullandıkları renkler sınırlıdır. Koyu tonlar olan siyah, lacivert, koyu griyi tercih ettikleri gibi, açık gri, kırık beyaz, krem rengi, bej rengi de tercih edebilirler. Eğer damat açık tonlarda bir kıyafet seçtiyse, yine benzer tonlarda bir elbise seçmek yerinde olacaktır. Koyu tonlarda bir kıyafet tercihi söz konusuysa bu sefer elbiseniz için kontrast renkleri seçmelisiniz. Kırmızı, açık yeşil, pembe gibi parlak renkler kontrast oluşturmanızı sağlayarak, uyumlu bir çift olduğunuzu göstermenize vesile olacaktır.

Makyaj ve aksesuar tercihleri de üzerinde titizlikle durmanız gereken bir konudur. Eğer nişanınız evde olacaksa abartıya kaçmayan, sade bir makyaj ve saçınıza tutturacağınız elbisenizle uyumlu zarif bir toka yeterli olacaktır. Tercihinizi kırlık bir alandan yana kullandıysanız makyajın dozunu biraz daha arttırıp, yine sade bir saç aksesuarıyla şıklığınızı tamamlayabilirsiniz. Düğün salonu gibi kalabalık bir mekanda gerçekleştirilecek nişanlar için ten renginizle uyumlu biraz abartılı bir makyaj ve ışıltılı saç tokaları tercih edebilirsiniz.

Çılgın bir gelin adayıysanız, kendinizi hanım hanımcık modellere hapsetmenizi önermeyiz. Çünkü o gün sizin gününüz. İçinizdeki çılgını başka ne zaman ortaya çıkaracaksınız ki? Merak etmeyin, aile büyükleri bu elbiseniz için sizi kınamayacaktır. Nişanınızın yapılacağı yere uygun olarak tercih edeceğiniz uçuk modeller sizi farklı ve renkli bir gelin adayı yapacaktır.

Nişandan önce arkadaşlarınız ile kritik yaparak, ne giyeceklerini öğrenin! Bu en güzel gününüzde en yakın arkadaşlarınızla pişti olmak istemezsiniz öyle değil mi? O günün kahramanı sizsiniz ve en güzel siz olmalısınız!

Hava Nasıl Olacak?

Nişan için tüm hazırlıklarınızı bitirdiniz, kırda muhteşem bir nişan töreni ayarladınız ve nişan mekanına göre nişan elbisesi seçimi de tamam. Peki hava durumu tahminlerine baktınız mı? Birçok nişan, bu ufak detay nedeniyle rezil olabiliyor. Kıyafet seçiminde hava durumu oldukça önemlidir. Havaların tam ısınmadığı bir ilkbahar günü nişan töreniniz gerçekleşecekse, askılı ya da straplez bir elbise ya da kısa, uçuş uçuş bir elbise çok uygun kaçmayacaktır. Siz siz olun, elbise seçimi yapmadan, hatta nişanınızın yapılacağı mekanı belirlemeden önce hava durumu tahminlerine bakarak işinizi çok fazla şansa bırakmayın.

Mekan seçimleri ve nişan elbiseleri konusunda farklı fikirleriniz veya deneyimleriniz varsa yorum yaparak okuyucularımızla paylaşabilir, bu telaşlı yolda onlara yardımcı olabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!