Nişanın Lezzeti: Nişan Sandığı Nasıl Açılır?

Nişan süresi bol alışveriş ve adetlerin yansıtıldığı kısımdır. Büyük bir özen ile hazırlanan nişan sandığının en eğlenceli kısmı açılma anıdır hiç şüphesiz. Her iki taraf da nişan süresince özenle hazırladıklarını sunma anı unutulmaz anılardan biridir.

Vazgeçilmeyecek geleneklerden biri olan nişan bohçası her iki taraf için de çok özel ve bir o kadar da güzel bir anıdır. Her iki tarafın da nişan bohçası hazırlaması, nişan sandığı götürmesi, nişan sandığı açılması oldukça telaşlı ve bir o kadar da heyecanlı bir süreçtir. Çok büyük bir emek ile hazırlanmış nişan sandığının açılması, birçok yörede en az hazırlanması kadar önemlidir.

Nişan sandığı ya da nişan bohçası hazırlama, yüzyıllardan beri süregelen özel bir gelenektir. Hem içeriği hem görselliği bakımından büyük bir özen ile hazırlanmış nişan sandığı hazırlanması her yörede farklılıklar gösterebilir. Aynı şekilde nişan sandığının açılması da yöreden yöreye hatta şehirden şehre bile farklılık göstermesi mümkündür. Fakat her yörede nişan bohçasına dair yine de ortak olan noktalar bulmak mümkündür.

Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Her yöreye ve geleneğe göre hazırlanan nişan bohçası, içerik olarak birbirinden farklılıklar göstermektedir. Hazırlaması zor ama bir o kadar da keyifli olan nişan bohçası, her iki tarafında birbirine özen göstererek gönderdiği hediyeler bütünüdür. Hazırlanan nişan bohçalarında sadece gelin veya damat için hediyeler olmaz. Aynı zamanda gelin ve damadın ailesindeki kişilere de hediyeler gönderilir. Her iki tarafında birbirine bu özen ve hassasiyet ile hediyeler göndermesi birbirleri gözündeki değerlerini gösterir. Aileye yeni gelecek olan kişinin değerli olduğunu hissettirirler.

Nişan bohçaları isteğe ve her yörenin adetine göre nişan sepeti, nişan sandığı veya nişan bohçası şeklinde olanlarından bir tanesi tercih edilir. Her iki tarafın da çeşitli hediyeler ile hazırlayacağı nişan bohçası, insanların beğenisine sunulacağı için en şık sunumlar tercih edilerek göz zevkine hitap etmek çok önemlidir. Hangi şekilde hazırlanırsa hazırlansın, nişan bohçaları mutlaka gösterişli ve şık olmalıdır. Genellik ile süsleme için ipek tül, saten kurdele, inci boncuk gibi seçenekler kullanılmaktadır.

Son zamanlar da özellik ile rengarenk olan nişan sandıkları tercih edilmektedir. Bu rengarenk nişan sandıkları kurdeleler, inciler ile süslenerek tamamen göz zevkine hitap edecek şekilde hazırlanmaktadır. Damat bohçası için de çeşitli sandık seçenekleri bulunmaktadır. Örneğin damat kıyafeti şeklindeki sandık seçeneği gibi süslü, göze hitap eden seçenekler bulunmaktadır. Günümüzde özen ile hazırlanan bohça sandıkları aynı zaman da çiftin evinde güzel bir aksesuar olarak kullanılabilir.

Gelin Nişan Bohçasında Neler Olmalıdır?

Her yöreye göre bohça içeriği birbirinden değişiklik gösterebilir. Fakat gelin nişan bohçasının bir de olmazsa olmazları vardır. Damat tarafının gelin nişan bohçasına mutlaka koyması gerekenler; gecelik takımı birkaç çeşit konulmalıdır, iç çamaşırları, terlik, çorap, makyaj malzemeleri, parfüm, deodorant, ayna, tarak seti, ayakkabı, çanta, elbise, takı seti, nişan sepeti veya nişan sandığı olmazsa olmazlardır. Bunlara ek olarak patik takımları, lif seti, eşarp, gelinin ailesine hediyeler ile zenginleştirilebilir. Her yöre kendine özgü özel olan eşyalardan ekleyebilir bohçaların içerisine.

Damat Nişan Bohçasında Neler Olmalıdır?

Gelin bohçasında olduğu gibi, damat bohçası da her yöreye göre farklı çeşitlilik gösterebilir. Fakat damat bohçasında da, gelin bohçasında olduğu gibi olmazsa olmazlar vardır. Damat bohçasında olması gerekenler; gömlek, kravat, çorap, ayakkabı, kemer, mendil, cüzdan, pijama takımları, iç çamaşır takımı, tıraş seti takımı, parfüm, deodorant, bornoz, havlu, terlik mutlaka olması gerekenler arasındadır. Erkek damat bohçası da tespih, kol düğmesi ve damadın ailesine hediyeler eklenerek zenginleştirilebilir.

Nişan Bohçası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Nişan bohçası hazırlamak zahmetli ve masraflı bir iştir. Bu yüzden hiç şüphesiz ki nişan bohçası hazırlarken alınan hediyeler kullanışlı olmalıdır. Hediye alımı yapılırken karşı tarafın kullanacağı hediyeler almaya dikkat edilmelidir. Her iki taraf da hediye alımında bütçesine dikkat ederek çeşitlendirebilir. Fakat düğün süreci uzun ve masraflı olduğu için durumlarına göre hareket etmeye de dikkat etmelidirler.

Aileleri Kaynaştıran Gelenek

Nişan sandığı hazırlanırken yaşanan tatlı telaşlar, koşuşturmalar ve heyecan dolu dakikalar her iki tarafta da devam eder. Nişan sandıkları hazırlandıktan birkaç gün sonra sandıklar götürülür. Nişan sandıkları getirildikten sonra açılmaya başlanırken, yaşanan telaşlar, yorgunluklar yerini kız ya da erkek tarafında büyük bir meraka bırakır. Çünkü gelin ya da damat adayının ailelerini birbirleri ile kaynaştırmaya yardımcı olacak çok özel bir gelenektir nişan bohçası. Nişan bohçası her iki ailenin de birbirine verdiği değeri gösteren bir işarettir aynı zamanda. Hediyeleşmek hiç şüphesiz ki insanları mutlu eder ve birbirine yaklaştırır. Birbirini tanımayan kişiler arasında nişan bohçası ile yakınlıklar oluşmaya başlar. Bu yüzden, bin bir özenle hazırlanmış sandıkları, bohçaları açmak da hiç kuşkusuz küçük de olsa bir tören gerektirecektir. Peki, nişan sandığı nasıl takdim edilir, nişan sandığı nasıl açılır, sandıktaki eşyalar kimlere sunulur?

Açılış Sırasında Küçük Bahşişler

Giyim ve ziynet eşyası gibi pek çok eşya, son derece gösterişli süslü ve işlemeli sandıklara ve bohçalara konularak, genellikle nişanın hemen sonrasında büyük bir heyecan ile direkt olarak elden verilir. Bazı yörelerde ise nişan bohçası tanıdıklar aracılığı ile kız evine gönderilir. Pek çok yörede kız evi nişan sandığının geldiğini akrabalara, komşulara ve diğer tanıdıklara haber verir. Nişan sandığı gelmeden önce tüm yakınlar gelin evinde toplanırlar. Damat tarafı nişan sandığını getirdiğinde kapılar tutulur, gelinin kardeşlerinden biri sandığın üstüne oturur ve harçlığını almadan kalkmaz. Tüm bunlar nişan bohçası getirildiği zamanın en neşe dolu anlarıdır. Tüm tanıdıklar geldikten sonra nişan sandığı küçük bir merasim ile açılır. Misafirler sandıktan çıkan her bir eşyayı ayrıntıları ile tek tek incelerler.

Eğer nişan sandığı bir tanıdık aracılığı ile gelmiş ise sandık açılma töreni sırasında sandığı getiren kişilere, nişan sandığının ya da bohçasının içindeki eşyaların değerine göre bazı yörelerde küçük bahşişler verilir.

Bazı yörelerde ise nişan töreni ile aynı gün nişan sandığı da getirilir. Nişan sandığı aynı şekilde bahşiş alınmadan açılmaz. Yüzüklerin takılmasının hemen sonrasında sandık ya da bohçalar açılır ve o sırada evde bulunan kadınlar tarafından sandıktan çıkan eşyalar yine tek tek incelenir. Daha sonraki günlerde ise eve her misafir gelişinde sandık misafirler için tekrar açılır ve sandığın içindekiler misafirlere aynı şekilde gösterilir. Düğün oluncaya kadar gelin evine gelen her misafire aynı şekilde bohçalar açılır.

Nişan bohçası süreci hiç şüphesiz ki en unutulmaz anlardan biridir. Özen ile hazırlanan sandık, sepet yada bohça ilerleyen yıllarda çiftlerin çocuklarına, torunlarına göstereceği bir hatıra olacaktır. Nişan bohçasını bu kadar özen yapan şeylerden bir tanesi de çocuklara, torunlara hatıra kalacak eşyalar olmasıdır.

Tatlı telaş ve heyecanları barındıran nişan bohçası hiç şüphesiz ki her kız için çok özeldir. Peki sizin için bu kadar özel olacak olan nişan bohçasının nasıl olmasını isterdiniz? Kurdeleler ile süslenmiş nişan bohçaları mı yoksa inciler ile bezenmiş nişan bohçaları mı?

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!