Nişan Yüzüğü Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Aylardır hatta belki de yıllardır beklediğiniz o muhteşem son geldi! Sıra ömür boyu unutamayacağınız bir nişan töreninde. Her şey mükemmel olsun istiyorsunuz. Peki ya yüzükleriniz? Bir ömür birbirinize bağlılığınızın simgesi olacak yüzüklerin modeline karar verdiniz mi? Henüz karar aşamasındaysanız sizin için rehber bir yazı hazırladık. Seçiminizi yapmadan önce nişan yüzüğü hakkında bilmeniz gerekenlere mutlaka bir göz atın deriz.

Uyumlu Olmaya Özen Gösterin
Kadınlar ve erkeklerin zevklerinin aynı olmadığını biliyoruz. Bu yüzden nişan yüzükleri seçilirken yaşanan krizleri de çok iyi anlıyoruz. Ancak aslında bu işler sandığınız kadar zor değil. Pek çok alyans markası son yıllarda hem kadınların hem de erkeklerin ortak bir karara varabilecekleri birbirinden iddialı yüzüklere imza atıyor çünkü. Kadın için taşlı formlarda tasarlanan yüzüğün aynısı erkekler için taşsız ve şık bir modelde buluşuyor mesela. Bu yüzden nişan yüzüklerinizde uyumu yakalamak için önünüzde hiçbir engel yok. Her ikinizin de zevkine uygun bir model bulun, yeter!

Zamansız Modeller Tercih Edin

Tabii ki birkaç yıl sonra nişan yüzüklerinizi değiştirebilirsiniz. Ancak ilkler her zaman özeldir! Siz de nişan yüzüklerinize yıllarca aynı özenle bakmak istiyorsanız zamansız modellere yönelmeyi ihmal etmeyin. Mesela zamana meydan okuyan sade fakat oldukça şık modeller bulabilirsiniz. Anne ve babalarımızda görmeye alışkın olduğumuz altın alyanslar ne de güzeldir mesela. Onlar kadar sade bir model tercih etmeseniz bile zamana yenilmeyecek, modası hiç geçmeyecek nişan yüzükleri seçmenizde fayda var.

ib_api_p_1056229

Kullanışlı Bir Nişan Yüzüğü Seçin

Çalışırken, seyahat ederken hatta uyurken bile yüzüğünüzü parmağınızda taşıyacağınızı düşünürsek kullanışlı bir nişan yüzüğü tercih etmeniz son derece mühim. Aksi halde sizi her zorladığında parmağınızdan çıkaracak olursanız kaybolma riski kapıda demektir. Bu yüzden nişan yüzüğü modelini belirlerken en çok da her zaman rahatlıkla kullanabileceğiniz ergonomik bir model tercih etmeyi ihmal etmeyin. Bu konuda ise satış danışmanının engin bilgisinden yardım alabilirsiniz. Bizim tavsiyemizi soracak olursanız eğer rahatlığınıza fazlasıyla önem veriyorsanız ağır yüzüklerden uzak durun. Nişan yüzüğü seçiminizi yaparken beğendiğiniz modeli bir de parmağınızda görmek için birkaç defa deneyin.

Sağlığınıza önem verin

Kullanışlılığın yanı sıra yüzüğün parmak yapınıza uygun olduğundan emin olun. Aksi halde parmağınızın kan dolaşımı kısıtlanacaktır. Bu durum küçük bir problem gibi görünse de sağlığınızı etkileyebilir. Özellikle ortası kalın kenarları oldukça inceltilmiş nişan yüzüğü modellerinde bu sorunu yaşamanız olası bir risk. Yüzüğü parmağınıza taktıktan sonra, elinizi yumruk yapıp açarak ne kadar sıktığını kontrol edebilirsiniz. Yumruğunuzu açtıktan sonra, parmağınızın yüzükten hemen sonraki kısmı ile parmağınızın orta eklemi arasında oluşan boğuma dikkat edin. Elbette çoğu yüzükte bir miktar boğum oluşur. Ancak burada önemli olan, bu boğumun oldukça şişkin görünmesi durumudur. Eğer boğum çoksa o yüzük modelinden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Estetik modeller seçin

Tabi ki seçtiğiniz modelin estetik olması oldukça önemli. Her zevke uygun estetik  nişan yüzüğü modelleri bulunabilir. Önemli olan, parmağınızda şık görünmesi. Yüzüğün kendisi çok güzel olabilir, ancak parmağınızda estetik durmayabilir. Parmak uzunluğunuz, estetik görünümü belirlemede bir ölçüt olabilir. Parmaklarınız uzunsa kalın, kısaysa nispeten daha ince nişan yüzüğü modelleri denemenizi öneririz. Çünkü ince nişan yüzüğü modelleri uzun parmaklarda kendini gösteremiyor, kalınlar ise kısa parmaklarda çok fazla alanı kaplayarak dikkatlerin yalnızca yüzüğe kaymasına neden oluyor. Bir başka deyişle, estetik görünmüyor. Hem parmağınızın hem de yüzüğün estetik göründüğü şık modelleri tercih etmenizi öneririz.

Kendinizi Yansıtın

Sizi yakından tanıyan dostlarınızı tercihlerinizle şaşırtmayın. Gördüklerinde “Tam sana göre bir yüzük” demelerini sağlayın. Sizi yansıtan, tarzınıza uyan bir nişan yüzüğü modeli bulmak için biraz zaman biraz da uğraş elbette gerekli. Yaşamınız boyunca parmağınızda taşıyacağınız bir yüzüğün sizi yansıtması için biraz emeğe değer. Bunun için yaratıcı fikirlere ve çizim desteğine ihtiyacınız olabilir. Yaratıcılık konusunda ne mi düşünüyoruz. Bir sonraki başlığa buyurun lütfen!

Yaratıcı Olun

Zevkinize uygun nişan yüzüğü modelini bulamadınız ya da piyasada var olanlardan farklı bir yüzüğünüz olsun istiyorsunuz diyelim. Kendi nişan yüzüğü tasarımınızı yapın. Çizimine güvendiğiniz bir yakınınıza hayalinizdeki yüzüğü anlatarak çizdirebilirsiniz veya profesyonel bir yerden yardım alabilirsiniz. Bazı kuyumcular bünyelerinde takı tasarımcısı da bulunduruyor. Mesleğine aşık gemi kaptanı bir çiftin yelkenli ve dümenli figürleri olan, isimlerinin baş harflerini de ekledikleri bir nişan yüzüğü tasarlayıp yaptırdıkları örneği belki hayal dünyanızın kapılarını aralamanıza yardımcı olabilir. Siz de çift olarak yaşamınızdaki değerlerinizi yansıtan bir tasarım düşünebilirsiniz.

Hayalinizdeki yüzüğün çizimini kağıt üzerinde gördünüz ama parmağınıza yakışacağı konusunda tereddütleriniz var diyelim. Bu durumda size önerimiz tasarımınızı önce gümüş yüzük olarak yaptırmanız. Bu yüzüğü deneyerek kararınızı verebilir ve hayallerinizdeki gibiyse aynı tasarımın altın formunu gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz. Ancak, yüzüğün gümüş görünümü ile altın görünümü arasında çok az da olsa farklılık olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Ön Araştırma Yapın

Online platformlardan nişan yüzüğü fiyatları, modelleri ve tasarımları konularında araştırmalar yapın. Yine bu konuda daha önceden nişanlanmış arkadaşlarınızdan da fikir alabilirsiniz. Bu ön araştırma, doğru karar vermeniz açısından oldukça yararlı olacaktır. Çünkü nişan yüzüğü almak için gezmeye başladığınızda fark edeceksiniz ki yalnızca tek bir kuyumcuda bile en az 1000 farklı modelde yüzük var. Onlarca mağaza ve kuyumcu gezeceğiniz gerçeğini düşünürsek, bu durumun oldukça kafa karıştırıcı olacağı aşikar. Zihin duruluğu ile bu özel işinizi halledebilmeniz açısından ön araştırma yapmanızın çok yararlı olacaktır.

Cebinizi Yakmayın

Nişan sürecinde hiç beklemediğiniz birçok masrafla karşı karşıya kalabileceğiniz ihtimalini unutmadan hareket etmeniz önemli. Zira birçok çift ancak süreç bittikten sonra, daha önceden kestiremediği kadar çok harcama yaptığını fark ediyor. Bu nedenle, nişan yüzüğü almaya markası ve modeli ile ilgili ön araştırmanızı yapmış ve kararınızı vermiş şekilde gitmenizi tavsiye ederiz. Çok beğendiğiniz ancak yüksek meblağlı nişan yüzüğü modellerini alabilmeniz için de iki önerimiz var. İlki, altının ayarını düşürmelerini ve aynı modeli düşük ayarda yapmalarını isteyebilirsiniz. İkincisi ise, bazı yüzüklerin içinin dolu bazılarının ise boş olduğunu bilmeniz. İstediğiniz modelin içi boş halini yapıp yapamayacaklarını sorabilirsiniz. Böylelikle, istediğiniz modele daha az maliyetle sahip olabilirsiniz.

Katı İş Yeri Kurallarınız Varsa;

Çalıştığınız iş yerinin kıyafet yönetmeliği çok katı ise ve sizden takılarınıza dikkat etmeniz isteniyorsa, yine zevkinizden ödün vermeden çok gösterişli olmayan bir nişan yüzüğü modeli seçebilirsiniz. Hem spor hem klasik modeller piyasada mevcut. Kıvrımlı tasarımlarla düz tasarımların birleştiği modeller tam size göre. Sanıyoruz dikkat etmeniz gereken tek şey, çok şatafatlı ve çok renkli modellerden uzak durmak.

Belirttiğimiz maddelerin dışında yaşamınızdaki değişkenleri de değerlendirip size en uygun kararı verebilirsiniz. Nişan hazırlıklarının hepsinde olduğu gibi nişan yüzüğü belirlemede de partnerinizin her anlamda yanınızda olması rahatlatıcı olacaktır. Yüzüğünüzü belirlemede kolaylıklar ve nişanınızda mutluluklar dileriz. Bu zorlu süreçte hangi konularda sizlere destek olabildiğimizi bilmek isteriz. Çiçeği burnunda nişanlı çiftler olarak yorumlarınızı bekliyoruz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!