3 Kriter Üzerinden Organizasyon Konseptine Göre Söz Elbiseleri

Söz elbiseleri, en az düğün günü giyilecek elbiseler kadar önem taşır. Yapacağınız seçimlerde şıklığın yanında, söz organizasyonunun konseptini, organizasyonun gerçekleşeceği mekanı ve organizasyon gününe dair hava tahminlerini dikkate almayı unutmamanız gerekir. Korkmayın, sizi çok zorlamaya niyetimiz yok. Ancak hassas bir konu olan söz elbiseleri seçiminde, sadece üzerinizde güzel durup durmadığını değil, diğer hususları da dikkate almanızı istiyoruz. Aksi halde bu en güzel ve özel günlerinizden birinde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Açık Havada Sözlenirken

Söz elbiseleri seçerken, hava durumunu göz önüne almanız gerektiğini hiç düşünmemiştiniz, değil mi? Ancak günümüzde düşünmeniz gerekiyor. Zira bu tarz organizasyonları açık havada gerçekleştirmek, giderek popüler hale geliyor. Eğer siz de fark yaratmak ve söz töreninizi açık havada, bol oksijenli ve romantik bir ortamda gerçekleştirmeye karar verdiyseniz elbise seçimi konusunda size çok fazla kısıtlama getirmeyeceğiz. Açık havada giyilecek söz elbiseleri konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli ve belki de tek bir husus var: etekler! Bir takım zorlu hava koşulları söz konusu olduğunda eteğinize sahip çıkmanın hiç de sandığınız kadar kolay olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Düşünün; ılık bir bahar akşamı, gün batımında, uçsuz bucaksız bir sahilde sözleniyorsunuz. Kusursuz bir organizasyon yaptığınıza inanıyorsunuz. Denizin hemen bitiminde yüksek bir platformda siz ve müstakbel eşiniz yan yana ayakta bekliyorsunuz. Aile büyükleriniz söz yüzüklerini parmağınıza geçirip kurdeleyi kesmek üzere size eşlik ediyor. Tam karşınızda kalabalık bir misafir grubu denize karşı sandalyelerine kurulmuş sizi seyrediyor. Tüm gözler ve dikkatler yalnız ve yalnız sizin üzerinizde…

Ortada bu kadar harika bir fotoğraf varken aniden çıkan bir rüzgarın eteklerinizi savurmaya başladığını düşünün şimdi de. Rüzgarda savrulan etekler ilk bakışta kulağa “romantik” gelse de, neticede o eteğin çok havalanıp kafanıza geçmesi hiç de romantik olmayacaktır. Başta müstakbel eşinize ve tüm o kalabalığa rezil olmak, gününüzün kendini bilmez bir rüzgar yüzünden mahvolması, tüm neşenizin bir anda puf diye yok olup gitmesi… Uçuş uçuş bir elbise giyeceğim inadının sizi sürükleyebileceği bu sonuçlara değer mi? Söz gününüze dair, o güne şahitlik eden insanların akıllarına ilk gelen sahnenin, sizin eteğinizin başınıza geçtiği o an olmasını ve muhtemelen ömürleri boyunca herkese anlatacakları komik bir anı olarak hafızalarındaki yerini almasını ister misiniz? Hiç hoş sonuçlar doğurmaz, öyle değil mi. Bu nedenle organizasyon açık havada olacaksa, mümkün mertebe dar veya boyundan bağlanan söz elbiseleri seçmeniz en mantıklısı. Hatta saçınızı dahi buna uygun hazırlamanızı tavsiye ederiz, açık ve dağınık saçlar size sıkıntı yaşatabilir. Siz siz olun, doğaya da, uzun vadeli hava tahminlerine de fazla güvenmeyin.

Balo Salonları için En Güzel Seçimler

Gelelim günümüzde söz törenleri için popüler tercihlerden biri olan balo salonlarına! Işıl ışıl avizeler altında, sizin için süslenmiş harika bir salon ve büyüleyici bir atmosfer. Bu mekanlarda gerçekleştirilen söz organizasyonlarında, açık hava şartlarını dikkate almanız gerekmiyor neyse ki. Rüzgar yok, yağmur yok, güneşin kavurucu etkisi yok. Sabit bir sıcaklık altında üşümeden ve terlemeden gönlünüzce giyinmeniz mümkün. Hatta kendinizi ve hayal dünyanızı tamamen özgür bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Sonuçta balo salonunda söz merasimi yapıyorsunuz; aklınızdan, hayalinizden ne geçiyorsa onu uygulayın. Fazla mı olur, abartılı mı derler, gibi düşüncelere kapılmayın. İçinizden abartmak geliyorsa öyle yapın. Balo salonları hayal ettiğiniz abartıları kaldırabilecek mekanlardır. Özellikle balo salonlarında kullanılacak olan söz elbiseleri için uzun tuvaletler, bol etekler, taşlı ve ışıltılı giysiler, ağır makyaj ve etkileyici bir saç şekli tercih edebilirsiniz. Mekan balo salonu olunca söz kıyafetleri dekoltesiz de olmaz. Örneğin zarif ve göz alıcı bir sırt dekoltesi tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz söz elbisesi beyaz da olabilir, sevdiğiniz başka herhangi bir renk de olabilir, sizin zevkinize kalmış. Fakat siz yine de renk konusunda seçiminizi mümkün olduğunca şık ve belirgin renklerden yana kullanmaya özen gösterin. Sizden başka salonda pek çok kadının olacağını ve o renk kalabalığının içinde sizin kıyafetinizle fark yaratmanız gerektiğini unutmayın. Fazla alacalı, karmaşık renkler ortamda kamufle olmanıza ve sönük kalmanıza sebep olabilir. Ki kendi söz töreninizde giydiğiniz kıyafetin sönük kalması herhalde insanın hayatta başına gelmesini en son isteyeceği şeylerden biridir.

Sonuç olarak söz merasiminizi şık bir balo salonunda yapmaya karar verdiyseniz, hazırlıkları tamamladıysanız ve sıra söz elbisesi seçimine geldiyse altın kuralı aklınızdan çıkarmayın; abartıdan kaçınmayın, elinizi korkak alıştırmayın!

Evde Yapılan Söz Törenleri İçin İdeal Elbise Seçimleri

Pek çok farklı mekan alternatifine rağmen günümüzde hala pek çok evlenecek çift ve ailenin, söz merasimi için tercihe ettiği mekanı evler oluşturuyor. Gereken düzenleme ve hazırlıklar tamamlandıktan sonra evleriniz de bu özel gün için pekala uygun bir mekan haline gelebilirler. Üstelik ev ortamının hem siz, hem müstakbel eşiniz ve hem de size o gün eşlik edecek tüm misafirleriniz için pek çok açıdan çok daha rahat, konforlu ve samimi olacağını da unutmayın. O güne özel elbise seçimine gelince; ev ortamında gerçekleşecek olan organizasyonlarda söz elbiseleri ne çok abartı ne de çok günlük olmalı. Orta yolu bulmanızda fayda var. Salon için ideal düzeyde olan gösterişten biraz kaçınmalısınız. Abartılı, her yanı parıldayan, ağır dekolteli gece elbiseleri, koltukların, televizyonun, yemek masasının bulunduğu bir ortamda komik ve hatta zarafetten uzak bir görüntü vermenize sebep olabilir. Dolayısıyla giyeceğiniz elbiseyi seçerken organizasyonun evde yapılacağını sürekli olarak kendinize hatırlatmanızda fayda var. Tabi abartıdan uzak durayım derken çok sönük de kalmamalısınız. Neticede evde olsun, salonda olsun, deniz kenarında olsun, söz sizin sözünüz, gün sizin gününüz. Bu özel günün gözdesi siz olmalısınız. Kıyafetinizin, diğer misafirlerin giydiği kıyafetlerden farklı, öne çıkan bir tarafı da olmalı.

Söz kıyafetleri evde giyilecekse şık, zarif, hanım hanımcık fakat albenili modeller tercih edilmeli. Aslında abiye elbise dediğimiz söz elbiseleri, en çok ev ortamında yapılacak organizasyonlar için uygun. Ev organizasyonları için seçeceğiniz söz elbiseleri dantelli modeller arasından da belirlenebilir. Omuz bölgesi için tasarlanmış hoş bir dantel size hem zarafet hem de şıklık katabilir.

Elbiseniz gibi saç ve makyajınız da aynı şekilde abartıdan uzak, yerinde ve elbiseniz ile uyum içerisinde olmalı. Yapacağınız çok ağır bir makyaj, evinizin günlük ışıklandırmaları altında hoş sonuçlar doğurmaz. Sade ve doğal bir makyajı tercih edin. Bu arada saçınızı toplatmayı da unutmayın; gerek salon, gerek ev organizasyonları için dağınık ve salaş saç stilleri hiç hoş durmaz. Farklı modellerde toplu modeller her türlü söz elbisesine rahatlıkla uyum gösterebilir. Hem derli toplu ve güzel görünmek hem de daha rahat hareket edebilmek için seçiminizi toplu saç modellerinden yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Son olarak, genel kombin önerilerinin, söz elbiseleri ve hatta ev ortamında yapılacak olan organizasyonlar için de aynen geçerli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Eğer sizin de söz kıyafetleri seçimi konusunda farklı tecrübe ve önerileriniz varsa lütfen bizimle paylaşın.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!