Örgülü Gelin Saçı Modelleri

Her kadının en özel günü olan düğünündeki saç modeli aylar, hatta belki yıllar öncesinden düşünülmeye başlanır. Örgülü gelin saçı modelleri ise hem masum görünüşü, hem de romantik havası nedeniyle her zaman en çok tercih edilenlerdendir.

Örgü, bütün kadınlara yakışan bir saç modelidir. Günlük hayatta olduğu gibi özel günlerde de örgüler, şıklığınızı tamamlayan ve dikkatleri saçlarınıza çeken detaylardır. Aslında eski bir gelenektir örgülü gelin saçları. Son yıllarda farklı formlarla yeniden gündeme geldiğini görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda da yine farklı şekillerde tercih edilmeye devam edecek gibi görünüyor. İster örülüp bırakılmış olsun, ister topuz yapılmış olsun, ister açık saçlara küçük detaylar olarak eklenmiş olsun, örgü gelinlere çok farklı bir hava katıyor.

Duvaklı ve duvaksız kullanılabilen örgülü gelin saçı modelleri size aksesuar kullanımında da özgürlük tanıyor. Saçlarınıza takacağınız çiçekler, inciler ya da diğer aksesuarlar sizin seçiminize kalmış. Eğer siz de düğününüzde saçınıza örgü modeli yaptırmak istiyorsanız, saçınızın boyunu, kesimini ve hatta rengini bile dikkate almanız gerekiyor. Gelin farklı şekillerde yapılmış örgülü gelin saçı modellerine göz atalım.

Doğal Örgü Formunu Koruyun!

Upuzun saçlarınız ve sırt dekolteli bir gelinliğiniz varsa bu örgü modelleri tam da size göre. Doğal örgü formunun küçük detaylarla daha komplike ve havalı bir hale getirildiği bu modellerde, saçlarınıza küçük çiçekler takabilirsiniz. Günlük hayatta kullanılan sıkı örgülerin yerine dağınık tercih edilen bu modeller duvaksız kullanım için daha uygun olsa da, örgünün alt kısmına takılacak ufak bir duvakla da tam bir gelin başı havası yakalanabilir. Romantik bir görüntü yakalamak isteyen kır düğünü gelinleri için örülüp sırta bırakılmış ya da yana alınmış saçlar tavsiye edilebilir.

Örülen tutamların arasına karışan renkli bir kurdele ile görüntünüze fark katabilir, örgülerin uç noktasında kullanabileceğiniz değişik tokalarla ise küçük detayların önemini vurgulayarak saçlarınızı hareketlendirebilirsiniz.

Saçlarınızda kullandığınız çiçekleri buketinizle uyumlu olacak şekilde seçerek daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Çiçek yerine taç, inciler, ufak parlak taşlar ya da farklı bir gelin olmak istiyorsanız renkli saç takıları tercih edebilirsiniz. Aksesuarlarla ilgili dikkat etmeniz gereken nokta ise örgünün doğallığını bozmayacak sıklıkta olmaları ve kıvrımlara uygun olarak yerleştirilmeleri.

Siz de doğallığınızı yansıtacak en güzel örgü modelini seçin ve düğün gününüz için saçlarınıza uygulayın.

Derli Toplu Örgüler

İşte bir Orta Çağ prensesi saç modeli! Örgülü topuzlar, kararsızlık yaşayan gelinlere sihirli değnek dokunuşu kazandırıyor. Sıkı sıkıya toplanmış topuzları kendinize yakıştıramıyorsanız ve örgünün asaletine inanıyorsanız işte sizin için bulunmaz fırsat. Basit bir şekilde örülmüş saçlarınızı iki yana salabilir, ya da arkada toplayarak günlük bir model yaratabilirsiniz. Ancak birden fazla örgüyü özenli bir şekilde toplayarak göz alıcı bir gelin saçı modeline sahip olmamanız mümkün değil. Eğer gelinliğinizde taşlar varsa, aynı taşları topuzun farklı noktalarına yerleştirerek topuzunuzu zenginleştirebilir ve müstakbel eşinizin kolunda dünyanın en kibar, en asil görünen gelini olarak gururla yürüyebilirsiniz.

Örgülü gelin saçı modellerinin en çok tercih edilenlerinden olan topuzların en büyük avantajı orta boy saçlarda bile uygulanabilmesidir. Topuzun altına koyulacak ek sayesinde saçlarınız olduğundan çok daha uzun görünecek. Gevşek bırakılan örgüler ise saçlarınıza hacim verecek. Önemli olan tek nokta kendinizi örgülerinizin doğru bir şekilde yerleştirilmesi için profesyonel ellere bırakmanız.

Topuzun başka bir avantajı da duvağınızın istediğiniz kadar uzun olmasına imkan sağlamalarıdır. Ancak tüm topuz modellerinde olduğu gibi duvağınıza oldukça özen göstermeniz gerekecek. Duvak topuzun alt kısmına görünmeyecek şekilde takılabileceği gibi yanlardan aşağı doğru da sarkabilir. Eğer saçlarınızı açık bırakmak istemiyorsanız ya da topuzunuzun yeterince dolgun olmadığını düşünüyorsanız uzun, göz alıcı bir duvakla farklı bir görünüme sahip olabilirsiniz

Açık Bırakılmış Saçlarda Örgü Detayları

Maşalanmış ya da düz saçlarınız en doğal haliyle sizi yansıtıyor. Bu doğal saçları küçük örgü detaylarıyla süslemek ister miydiniz?

Eskiden sadece kır düğünlerinin olmazsa olmazı olan açık saçlar, artık son yılların en gözde gelin saçı modellerinden. Yeni gelinlerin çoğu sadece gelinliği sadeleştirip abartılı makyajı terk etmekle yetinmiyor; saçlarında da daha doğal bir görüntü istiyor. Fakat düğününüzde günlük basit kullanıma uygun modellerden de kaçınmak yazılı olmayan bir kural adeta.

Parlak taşlardan ya da klasik incilerden hoşlanmayan gelinlerdenseniz kendi saçınızdan şık aksesuarlar oluşturmaya çok iyi fikir olacak. Başınızın üstünde bir taç gibi dönen halka örgüler, arkada birleşen Helenistik örgüler ve araya serpiştirilmiş, çiçeklerle süslenmiş örgüler ilk akla gelenlerden. Dalgalı saçlarınızın arasından göze çarpacak olan örgüler size hem istediğiniz doğal görünümü, hem de farklılığı sağlayacak.

Duvağınızı üstten takmak isterseniz tepede birleşen örgülerinizin arasına nazikçe yerleştirebilir ya da açık saçlarınızın altından bırakabilirsiniz. Biraz daha hareket isterseniz ise duvağınızın üst kısmına ekleteceğiniz danteller ya da kurdeleleri saç tutamlarıyla beraber örebilir ve duvağınıza saçlarınızın uzantısıymış gibi bir görünüm verebilirsiniz.

Çılgın Gelinler İçin Örgülü Gelin Saçı Modelleri

Çılgın gelin kavramının kuşak çatışmasından kaynaklandığını söylemek yalan olmaz. Yeni gelinlerin bazıları geleneksel görüntüden daha uzak olmayı tercih etseler de annelerin en büyük dileği olan beyaz gelinlikli masum gelin imajını reddedemiyorlar. Hem kendi isteğinize uymak, hem de annenizi memnun etmek istiyorsanız renklerle zenginleştirilmiş örgü modellerini tercih edebilirsiniz.

İster açık, ister toplu bir model seçin – tek yapmanız gereken örgülerinizi renklendirmek. Eğer saçlarınızı normalde renkli kullanmıyorsanız geçici boyaları ya da saç tebeşirlerini kullanarak istediğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz. Koyu saçlarda mavi, yeşil ve beyaz en çok dikkat çeken renklerken, sarışınlar için kırmızı ve pembe olmazsa olmaz diyebiliriz.

Ancak renk provalarınızı düğünden en az bir ay önce yapmayı unutmayın. Geçici boyaların ortalama akma süresi 15 – 20 gün olduğundan eğer seçtiğiniz rengi beğenmezseniz düğününüzde saçlarınızda boya kalmamış olacak. Ayrıca çarpıcı renkteki boyaların ve tebeşirlerin her zaman akma riski vardır – böylece bembeyaz duvağınızın veya gelinliğinizin lekelenmeyeceğinden emin olmak için seçtiğiniz malzemenin akıcılığını kontrol etme şansına da sahip olursunuz.

Örgü Tamam, Peki Ya Aksesuarlar?

Örgülü gelin saçı modellerinin vazgeçilmezi aksesuarlar en azından saçın şekli kadar önemlidir. Kullanılan malzemelerin sadece saçın modeline değil, gelinliğe ve hatta düğün mekanına da uygun olması bütünlük sağlayacaktır. Kır düğünlerinde ve açık saçlarda çiçekler daha çok tercih edilirken, salon düğünlerinde taçlar ve inciler ağırlıklı kullanılmaktadır. Taş işlemeli bir gelinliği topuz örgü modelleriyle kombinlerken saçlarınızın arasına taşlar takabilir, sadelikten yana bir gelinseniz açık saçlarınıza yerleştireceğiniz şık bir taçla örgülerinizi hareketlendirebilirsiniz.

Ufak Bir Hatırlatma

Düğün gününüzde aylardır planladığınız saçlarınızla ilgili aksilikler olabilir. Özenle yapılan örgüleriniz bozulabilir, topuzunuz düşebilir ya da duvağınızın üzerine basıp saçınızı tamamen bozabilirsiniz. Olur da benzer durumlarla karşılaşırsanız bunların keyfinizi kaçırmasına asla izin vermeyin. Saçınız dağılmış ya da makyajınız akmış olabilir, önemli olan sevdiğiniz adamla hayatınızı birleştiriyor olmanız. Saçlarınızı düzeltin, makyajınızı tazeleyin ve müstakbel eşinizin elini tutup eğlenmeye devam edin. Çünkü bu en özel gününüz aslında en önemli yıllarınızın sadece başlangıcı.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!