Evliliğinizin ilk saatlerinin en eğlenceli düğünler arasında anılması sizin elinizde. Oyun Havaları yazımıza göz atarak, davetlilerinizi coşturacak, en kıvrak ve mesaj taşıyan şarkıları listenize ekleyin.

Oturmaya mı Geldik?

Hiç boşuna salınıp durmayın. Hiç boşuna nazlanmayın. “Yerim dar, mazeretim var” bahaneleri sökmez. Düğününüz varsa oynayacaksınız. Hele de gelin ya da damat, şahitlerden biri veya gelinin ya da damadın anne babası veya kardeşlerindenseniz, düğün sahibisiniz. Siz oynamadan olmaz. Herkesin oynamadığı bir düğün, düğün olmaz. İster balo, ister kokteil, ister klasik, ister modern olsun, canlı rock grubu bile düğününüzde sahne alsa, bir noktadan sonra sıra “Bir oyun havası yok mu?” sorusuna ve oyun havaları ile coşan düğün ahalisine gelecektir. Halaylar, çiftetelliler hatta zeybek oyununu Çerkez izleyecek, Ankara havası, Roman havası, kasap havası derken, sıra Karadeniz oyunlarına gelecek ve Kafkas’a uzanacaktır. Yöre ne olursa olsun birçok ayrı yörenin halayları çekilecek, kız erkek tarafı demeden düğünün davetlileri sarmaş dolaş olup kaynaşacaktır.

maxresdefault

En Oynak Oyun Havaları

Halaylar ile ısınan düğün ahalisi, aradaki mesafeleri aşıp biraz daha harekete ve ısrara ihtiyaç duyar. En uzun halaylar için Kemal Karabulut’un “Kına Düğün Halay” albümlerini tercih edebilirsiniz. Eğer davetlilerinize güveniyorsanız Mezdeke veya Sefarad albümlerini deneyebilirsiniz. Konuklar döktürdükçe, bunun ne kadar eğlenceli bir evlilik olacağına ilişkin, çiçeği burnunda çiftin umutları artar. Ankaralı Yasin, Ankaralı Namık, Ankaralı Yasemin ve Bülent Serttaş derken “Ankara’nın Bağları”nda başlayan Ankara havası modası konukları daha da coşturur. Biraz da Roman havası derseniz İzmirli Taylan, düğünlerde çalınabilecek oyun havaları arasında başı çekiyor. “Abe Kaynana” şarkısı, günün anlam ve önemine ışık tutuyor. Siz damat nereliyse o yörenin havalarına ve halaylarına çalışın, mutlaka önceden yerel dansları prova edin. Gelinin memleketinden halk danslarına göz atın. Bununla birlikte askerlik arkadaşı, ofis arkadaşı, lise arkadaşı derken yöreler çeşitlenecek, ortak noktalarda buluşma gereği ön plana çıkacak. Hatice, Kubat ve Hüseyin Kağıt, hareketli şarkıları ile her telden oynamayı sevenlerin favorileri arasında yardımınıza koşacaktır. Antep havası esmeden tam ısınmış sayılmayız diyorsanız, gelin “Antep’in Hamamları”na!

Canlı orkestra ile eğlencenin sınırlarını zorlamaya karar verdiyseniz, en iyi beş hareketli şarkı listemizi de paylaşalım… Burçin “Hey Onbeşli” – Hülya Polat “Koçarı” – Kubat “Halkalı Şeker “– Anatolian Halay “Kağızmana Ismarladı” – Ceylan “Entarisi Dım Dım Yar”

Yedek Liste Oyun Havaları

Siz işinizi sağlama alıp bir ya da iki albümle geceyi nihayetlendirmeye çalışmayın.Seçimlerinizi önceden yapın ve düğünlerde tercih edilecek en hareketli oyun havaları listemize göz atın. Hazırlıklarınızı tamamlamadan davetlileri piste çağırmayın. Bir havadan diğerine geçilmeden, gelinin en yakın arkadaşının favori halayı çekilmeden o düğün bitmez. Ne zaman ki topuklu ayakkabılar bir kenara atılıp, mendiller havada sallanmaya başlar, düğünün tadı o zaman çıkar. Ancak bu coşku ile, gelinin güzelliği veya kimin ne kadar altın taktığı gibi konular, yerini gerçek düğün eğlencesine bırakır. Yedek listemizde Ege havalarına bakıyoruz ve Yüksel Özkasap’dan “Şen Ola Düğün”, Zara’dan “Mendili Eline” ve Denizli Yöresinden “Kıvrak Zeybek” şarkılarını öneriyoruz. Bu şarkılar, hem davetlilerin kanını kaynatacak hem de bu özel ve benzersiz geceye, dolayısıyla bir ömür mutluluğa neşe ile başlamanızı sağlayacak duygular taşıyacak.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!