Düğünlerin olmazsa olmazı pasta kesme töreni nereden geldi ?

Uzun yıllardır düğünlerin evlenen çift tarafından pasta kesilmesi ve bu pastadan birbirlerine yedirmesi töreniyle başlar.

Pastanın yüksekliği bir statü belirtisi olduğundan gelin ile damadın boyunu aşan kat kat pasta uzun kılıç bıçakla kesilir.

Buğday, tarih boyunca bereket, doğurganlık ve mutluluğun sembolü olduğundan eskilerde iyi temennilerle gelinin başına buğday dökülürmüş.

Romalılar devrinin başlangıcında aşçılar devrin saygın meslek grubunu oluşturuyordu ve bu adeti biraz değiştirdiler.Bu buğdaylarla tatlı küçük kekler yaptılar fakat baştan aşağı dökülme adetinden vazgeçilemeyince bu kekler de baştan aşağı dökülmeye başlandı.

Adet hızla yayılmaya başlandı Avrupa’nın batısına oradanda İngiltere’ye geçti.İngiliz aşçılarda geliştirip kendilerine has düğün pastasını oluşturdular.

Ne zaman dekoratif ve süslü bisküviler, yağlı çörekler ortaya çıktı ozaman pastalarda aşama gösterdi.Misafirler kekleri evlerinde yapıp düğüne getirmeye başladılar. İngiltere’de ise bu getirilenler üst üste yığılmaya başlandı.Pastalar ne kadar yüksekse o kadar iyi, o kadar çok bereket demek idi.

Evlenen çift bu pasta yığının üzerinden birbirlerini öptükten sonra ilk olarak gelinin bu yığını yemesiyle başlanırdı.

Sonraları İngiliz,Fransız aşçılar arasındaki yaratıcılık ile en lezzetli,dekoratif ve değişik çeşitlerde düğün pastası yapılmaya ve  yayılmaya başlandı.

Şimdilerde ise düğünün vazgeçilmezi haline geldi.

Devasa bir pasta gelin damadın bıçağı birlikte tutarak kestikleri sonra birbirlerini öptükten sonra bir dilim birbirlerine yedirme suretiyle pasta kesim töreni biter bu sırada da fotoğraf, video çekimi atlanmaz.Pastanın mekana  getirilişi genelde coşkulu ve hareketli müzikle desteklenir.

Pasta gelirken çalınabilecek müzikler listesi:

Türkçe tercih ederseniz :

Sibel Can – Aşkımız İçin

Erol Evgin – Söyle Canım

Mirkelam – Bir Fotoğraf Çekinebilir Miyiz?

Fusün Önal – Senden Başka

Yalın – Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda

Sertap Erener – Öyle De Güzel

Hande Yener – Ya Ya

Kenan Doğulu – Aşk İle Yap

Eğer tercihiniz yabancı parçalardan olursa :

Jack Johnson – Better Togetter

The Doors – Love Street

The Orleans – Still The One

The Searchers – Sweets For My Sweet

The Ronettes – Be My Baby

Tony Bennett – I Left My Heart In San Francisco

U2 – Sweetest Thing

Victory – Bond

Yolanda – We No Speak Americano

INNA – Sun Is Up

Jennifer Lopez – Dance Again

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!