Peygamberin Kavli Ne Demek ?

Evlilik sürecinde çoğu şey sadece öyle görüldüğü için yapılır ama aslında isteme töreninde kullanılan ” Peygamberin Kavli ” hayırlı bir iş yapıldığını kanıtlar nitelikte.

Bir hayatı yaşamak, aynı yastığa baş koymak için evlilik dünyasına atılan ilk ve en önemli adımlardan biri olan isteme töreni her anıyla ayrı heyecan taşır. Bir başkadır isteme törenleri, erkek tarafı heyecan yaşarken, kız tarafında hem biraz hüzün hem de mutluluk vardır. Çiçeğiydi, çikolatası, ikramı kıyafeti derken nişan ve düğün telaşının ön izlemesi gibidir isteme törenleri. Günümüzde “yıl olmuş 2015 ne istemesi canım” lafları bazen duyulsa da bu geleneğimiz böyle laflara boyun eğmeyecek kadar anlamlı. Belki anlamı içinde geçen o güzel kelimelerde saklıdır.

986916_620x410 (1)

Bütün hazırlıklar tamam iki aile bir arada artık. Gelin kıza kahvelerin yapılması söylendi. Damat bey de içti bir güzel tuzlu kahvesini ( tabi o da insaflı gelin ve arkadaşları varsa, nice damat bu anlarda damak tadının cenazesini kılmıştır). Damadın yüz ifadesine gülündükten sonra erkek tarafı girer söze. Ve o heyecanlı anlar başlar.

“Efendim çocuklar birbirlerini görmüş beğenmiş”… Sonra da gelir o en anlamlı en güzel söz “ Allah’ın emri Peygamberin Kavli ile”

Peki, bu sözü anlamlı kılan nedir biliyor musunuz? Neden bu söz kurulmadan isteme olmaz? Anlatalım sizler için. Bu söz mübarek bir işin yapıldığını anlatıyor orada bulunan herkese. Evlenme işi dinimize göre, Allah’ın emridir. Ve evlenme peygamber efendimizin bizzat yaptığı bir iştir yani sünnetidir.Peygamberin Kavli de yani biz onun sünneti de yerine getirilmiş olunuyor. Kavil, sünnet demektir. Bu sözlerle evlenme işini dinimizin de isteği üzerine yaptığımızı dile getirmiş oluyoruz.

Kız istemek demek, oğlan tarafının kızı almaya karar vermiş olması demektir.“Allah’ın Emri, Peygamberin Kavli ile” diye yapılan bir kız isteme merasiminde kız isteme işinin boyutlarını bu sözlerle, kız tarafının kabul etmeyeceği bir duruma getirmektedir. Zaten düşününce de Allah’ın emri ise ve peygamberin kavli ile yapılan bir istek geri çevrilemeyecektir ve kız verilecektir, diye düşünülmektedir. Ama siz yine de bu söze fazla güvenmeyin. Ne de olsa “kız evi naz evi” demişler. Erkek tarafıysanız ve nazlı bir aileye gelmişseniz bu heyecanı bir kaç kez daha yaşamanız Allah’ın emrini ve peygamber efendimizin kavlini bir kaç kez hatırlatmak zorunda kalabilirsiniz.Ama nazı da olsa arada aksilikleri de olsa bazen sabır istense de sonuçta birbirini sevenlere, ailelere evlilik heyecanını yaşatan da bu anlar değil midir ama?Yuva kuranların en tatlı telaşları ileride çocuklarına anlatacaklar en sevgi dolu anlardır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!