Pırlantayı Tanıyalım: Pırlanta RENK Ne Anlama Geliyor?

Pırlantanın 4C’leri nden biri olan renk de (Colour) belirleyici bir özelliğe sahip. Renk, pırlantanın kalitesini de belirlendiğinden oldukça önemlidir. Tabii burada elmas pırlantadan bahsettiğimizin altını çizelim. Daha önce de pek çok kez yinelediğimiz gibi pırlanta aslında bir taş adı değil, zümrüt, elmas gibi taşların ışığı en iyi şekilde yansıtacak biçimde elde kesilmesine verilen addır. Tabii günümüzde en çok tercih edilen pırlanta elmas pırlanta olduğu için bu bilgileri de elmas pırlantaları göz önünde bulundurarak okumanızda fayda var.

Sevdiğiniz kadına hayallerini süsleyen bir pırlanta almadan önce, temel renk bilgilerini öğrenmek, doğru seçimi yapmanızı kolaylaştıracaktır. Öncelikle bilmeniz gereken, yapısıyla oynanmamış ve ustaca kesilmiş bir pırlanta, arada renk geçişleri olmadan tamamen renksiz olacaktır.

Pırlantanın renk skalası, renksizden açık sarıya doğru gider. Bir pırlantayla diğeri arasında renk olarak belli belirsiz bir fark vardır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki pırlantanın rengi oluşumdan kaynaklanır ve doğal yapısından ileri gelen kusurlar rengi etkiler. Yer altından çıkarılan elmasların çoğu, sarı ya da kahverengiye dönüktür. Bu tarz etkiler taşımayan ve tamamen renksiz olan pırlantalar ise oldukça yüksek fiyatlara sahiptir.  Renkler D’den başyıp M’ye dek devam eden harflerle tanımlanır.

D-F: Bu gruptaki pırlantalar tamamen renksizdir. Çok nadir bulunan değerli taşlardır.

G-J: Renksize yakındır. Bunlar beyaz ve sarı platin üzerine monte edildiklerinde tamamen renksiz görünürler.

K-M:  Belirgin olarak sarı veya kahverengimsi renktedir. Bunlar, özellikle nişan ve evlilik yüzüğü olarak tercih edilmemelidir.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!