Porselen Makyaj Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Suya dayanıklı silikon bazlı profesyonel makyaj, fotoğraf çekimleri ve özel günlerde kullanılmaya başlandı ve yavaş yavaş en sık tercih edilen makyaj türü oldu. Cilt kusurlarını kapatma ve yüze yeni bir şekil verme konusunda günlük makyajdan daha başarılı olması elbette bunda etkin bir rol oynuyor. İşin püf noktası ise porselen makyaj malzemelerinin cilt kusurları, cilt alt tonu ve saç rengine göre seçimi oluyor.

Son zamanlarda porselen makyaj özel günlerde sıkça tercih ediliyor. Peki, bu makyaj hakkında neler biliyorsunuz?

Hayatımıza gelin makyajı olarak giren porselen makyaj, aslında sanıldığı gibi ağır kapatıcılarla yapılan bir makyaj türü değildir. Normal makyajdan farklı olarak; özel kozmetik ürünler kullanılarak yapılan, uzun süre dayanan ve cilt kusurlarını kapatarak, kusursuz bir görünüm sağlayan profesyonel bir makyaj türü olarak bilinir. Özel kozmetik ürünler kullanıldığı için profesyonel güzellik uzmanlarınca yapılan porselen makyaj fiyatı günlük makyaj fiyatlarından biraz daha fazladır. Porselen makyajı tercih etme konusunda tereddütleriniz varsa, aşağıda yer alan 5 maddeyi inceleyerek karar vermeye başlayabilirsiniz.

1- Porselen Makyajda Kullanılan Ürünler Sıradan Kozmetiklerden Farklıdır

ib_api_p_1292054

Porselen makyaj malzemeleri, günlük makyajda kullanılan malzemelerden daha farklı yapıya sahiptir. Eğer bu makyajı tercih edecekseniz, gideceğiniz kuaförün gerçekten porselen makyaj seti kullanıp kullanmadığına ve ürünlerin markalarına dikkat etmelisiniz. Porselen makyaj yapılmadan önce cildin makyaja hazırlanması hem daha kusursuz bir cilt görünümü oluşturmak hem de kalıcılığı artırmak açısından önemlidir. Cildi pürüzsüz hale getirmek için peeling etkili bir temizleme işlemi uygulanabilir. Bu amaçla peeling maskeleri veya yüz temizleme jelleri kullanılır.

Cilt temizliği tamamlandıktan sonra makyaj aşamasına geçilir. Bu aşamada öncelikle silikon türevi bir makyaj bazı kullanılır. Bu baz hem makyajın yüzle bütünleşmesini sağlar, hem de kalıcılığı artırmaya yardımcı olur. Özellikle cilt kusurları olanlar için porselen makyaj yapılırken pürüzsüz bir görünüme ulaşmak açısından makyaj bazının uygulanması şarttır. Baz uygulandıktan sonra göz makyajına geçilir. Porselen makyaj malzemeleri yüksek kalıcılığa sahip ürünler olduğundan, makyaj hatalarının giderilmesi de zorlayıcı olabilir. Bu nedenle porselen makyajda ten makyajından önce göz makyajı yapılır. Bu sayede far, aydınlatıcı gibi toz ya da rimel, eyeliner gibi sıvı veya jel formundaki ürünler yüze bulaşsa bile kolayca çıkarılır. Lekeli görünüm oluşması engellenir. Göz makyajına bir far bazıyla başlamak, makyajın dayanıklılığını artırmak açısından önemlidir. Bazın sabitlenmesi için bir süre beklendikten sonra far uygulamasına geçilir. Eğer canlı renklere sahip simli ya da sedefli farlar kullanılacaksa beyaz bir astarla göz kapağının rengi eşitlenir. Bu yöntem, renklerin daha belirgin ve canlı görünmesini sağlar. Porselen makyajda sıradan farlar yerine zengin pigmentler veya jel formundaki farlar tercih edilir. Doğal tonlar kullanılacaksa gözleri belirginleştiren dumanlı makyaj tekniğinden yararlanılır. Böylece düşük göz kapakları toparlanır, küçük gözler daha büyük bir görünüme kavuşur. Göz şekline en uygun şekilde sudan etkilenmeyen jel ya da sıvı eyeliner ile üst göz kapağı çerçevelenir. Eyeliner kuruduktan sonra kirpikler, kirpik kıvırma aparatı yardımıyla kıvrılır ve rimel uygulanır. Porselen makyajda kirpikleri daha gür ve dolgun göstermek amacıyla takma kirpiklerden de sıklıkla yararlanılır. Daha doğal bir görünüm için takma kirpikler, bütün bir şekilde değil, göz yapısına uygun olarak kesilerek parçalar halinde kullanılır.

Göz makyajının ardından ten makyajına geçilir. Bu amaçla porselen makyaj seti içinde yer alan kapatıcılığı yüksek ten ürünleri kullanılır. Cilt makyajına kusurlar giderilerek başlanır. Göz altındaki morluklar, dudak kenarlarında koyu renkli halkalar turuncu/kırmızı tonlarındaki bir düzeltici ile nötrlenir. Ciltteki sivilce, yara izi ve kızarıklıklar yeşil alt tonlu bir düzeltici ile eşitlenir. Ardından fondöten uygulanır. Fondöten uygularken daha pürüzsüz bir görünüm için makyaj fırçası yerine ıslak süngerler veya silikon dağıtıcılar kullanılır. Likit ürünler airbrush adı verilen püskürtücü araç ile de uygulanabilir. Fondötenden sonra kusurlu bölgeler, kapatıcı ile eşitlenir. Cilt, transparan pudra ile mat bir görünüme kavuşturulur. Yüzü yeniden biçimlendirmek için kontur ve aydınlatma teknikleri uygulanır, allık veya bronzlaştırıcı pudra ile yüze boyut kazandırılır.

Cilt makyajından sonra dudak makyajı yapılır. Bu adımda suya dayanıklı ve kalıcı ürünler kullanılır. Dudaklar bir dudak kalemi ile çerçevelendikten sonra ruj ile boyanır. Parlak veya mat bitişli likit rujlar kullanılarak kalıcılık artırılır. Makyajın tamamlanmasının ardından tüm yüze sabitleyici sprey püskürtülür.

2- Porselen Makyaj İddialı Bir Görünüm Sağlar

ib_api_p_237871

Porselen makyaj genellikle özel günlerde, fotoğraf çekimlerinde ve sahne gösterilerinde tercih edilir. Günlük makyajın aksine gösterişli ve iddialıdır. Bu nedenle porselen makyajı düğünde tercih edecekseniz, toprak ve pastel tonlardan bir renk uyumu yakalamanız doğal bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. Pek çok rengin iç içe olduğu makyajlar, yapay ve abartılı bir görünüm vereceği için gelin makyajı olarak tercih edilmez.

Pürüzsüz bir ciltle birlikte doğal ve sade bir görünüm elde etmek için renk seçimlerine dikkat edilmelidir. Porselen makyaj malzemeleri kullanılırken cilt alt tonu, saç ve göz rengine uygun tonlar kullanılmalıdır. Göz makyajında koyu renkler kullanılıyorsa dudak makyajında nude tonlar tercih edilmeli; dudak makyajı için parlak kırmızı, mürdüm, bordo gibi iddialı renkler seçildiyse göz makyajı sade tutulmalıdır.

3- Porselen Makyaj Kusurları Tamamen Kapatma Özelliğine Sahiptir

ib_api_p_919047

Cildinizde akne ya da doğum lekesi gibi kapatılması güç lekeler varsa, porselen makyaj tercih etmeniz daha doğru olur. Porselen makyaj sayesinde sivilce lekeleri, çiller, dövmeler, yara ve ameliyat izleri tamamen kapatılabilir. Porselen makyajın temel amacı belirgin kusurları ortadan kaldırmaktır. Eğer belirgin cilt kusurunuz yoksa normal makyaj ile daha güzel bir görünüm yakalayabilirsiniz. Porselen makyaj fiyatı normale göre biraz daha yüksek olduğundan cilt sorunlarınız yoksa daha ekonomik olan günlük makyajı tercih edebilirsiniz.

4- Porselen Makyaj Suya Dayanıklıdır

ib_api_p_1367781

Özel porselen makyaj seti ile yapılan makyajlar neme karşı yüksek dayanıklılık gösterir ve 42 saate kadar akmadan kullanılabilir. Bu nedenle daha çok düğün, nişan, balo gibi özel günler için tercih edilir. Özellikle çekimler sırasında hiç dağılmadan, gün boyu yüzünüzde kalabilir. Ancak küçük bir uyarı; Bu makyaj ile güneş ışığına çok maruz kalmamaya dikkat edin. Çünkü silikon bazlı ürünler, güneş ışığında hassas ciltler için tahriş edici olabilir.

5- Porselen Makyaj Yaptırmadan Önce Cilt Tipine Uygun Ürünler Seçilmelidir

ib_api_p_19334

Porselen makyaj malzemeleri farklı cilt tiplerine özel olarak üretilir. Problemli ciltler için kapatıcılığı yüksek ürünler tercih edilirken, sorunsuz ciltlerde transparan fondöten ve pudra kullanmak daha doğal bir görünüm sunar. Porselen makyaj yapılırken sadece zemin malzemeleri değil; kullanılan far, allık, ruj gibi diğer ürünler de porselen makyaj malzemeleri olmadır. Yüksek kalıcılık sağlamak için kullanılan tüm kozmetiklerin benzer yapıda olması gerekir.

Makyaj malzemeleri seçilirken kusurları gidermeye ve cilt tonunu nötrlemeye yönelik ürünler tercih edilmelidir. Bu nedenle sarı cilt alt tonuna sahip kişiler daha canlı bir görünüm sağlamak amacıyla soğuk renklere, pembe cilt alt tonuna sahip kişiler kızarıklığı gidermek amacıyla sıcak renklere yönelmelidir. Ayrıca kalıcılığın sağlanması için makyaj sabitleyici kullanıldığından ve her aşamada dikkatle uygulandığından emin olunmalıdır. Porselen makyaj fiyatı 300 ile 800 TL arasında değişkenlik gösterir. Bu fiyatlar, gittiğiniz güzellik merkezinde gerçek porselen makyaj malzemeleri kullanılıp kullanılmadığını anlamanızda yol gösterici olabilir.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!