Sevgililer Günü Ne Zaman

Sevgililer günü ne zaman? Elbett ne zaman sevgiliniz olursa o zaman. Şaka bir yana sorunun cevabına ulaşmanın tek yolu var. Tarih yolculuğuna çıkmak. Yolculuğumuzun ilk durağı Antik Yunan’ a kadar uzanmamızı, Pagan inancına bir bakıp Zeus’un kapısını çalmamızı gerektiriyor. Tarihte sevgililer gününe ilişkin ilk işaretler Şubat’ın ortalarında Bereket Festivali diye adlandırılabilecek, kadın ve erkeğin birlikteliğinin kutsandığı etkinlikleri işaret ediyor. Kutsan kadın ve erkek elbette Tanrı Zeus ve onun sevgili eşi Tanrıça Hera…

Sevgililer günü ne zaman sorusuna cevap aramak için o kadar uzağa gitmek istemezseniz şayet, biraz daha yakın tarihli bir hikayesini bulmak mümkün olabilir. O cevap için de aşkın,entrikanın, yeni ve büyük fikirlerin ülkesi Roma İmparatorluğu’na gitmek gerekecek. Eski Roma’da sevgililer günü ile ilgili sizi karşılayacak kişi ise resimde görmüş olduğunuz Tanrıça Juno 

venus-boticelli-

Baş tanrı Jüpiter’in karısı olan Juno doğum ve aile işleri ile ilgili bir tanrıça olarak tarihteki yerini alıyor. Roma halkı çok saygı duyduğu tanrıça için 14 Şubat gününü tatil olarak geçiriyor. “Hah! Sevgililer günü ne zaman sorusunun cevabını aldık” diye heyecanlananlarınız olduysa şayet biraz daha sabretmekte fayda var. Tatili takip eden 15 Şubat günü, aslında bir nevi gençlik/evlilik bayramı da denilebilecek Lupercalia Bayramı.

Çok büyük sınırlamalar altında yaşayan Romalı genç kadın ve erkekler ancak bu bayram vesilesiyle birbirlerini tanıdıkları tam bir gün geçirebiliyorlar. Kenti saran bayram havası içinde isimlerini bir kağıda yazan genç kadınlarla o isimleri çeken erkekler birlikte oldukları günün sonunda genellikle evleniyor ve aşklarını taçlandırıyorlar. Taa ki…Evet taa ki “yaa bu adamlar evlendikten sonra sıcak yataklarını,sevdiklerini bırakıp savaşa gitmiyor” deyip insanların evlenmesini ve nışanlanmasını yasaklayan zalım imparator 2. Claudius’ a kadar.

Tahmin edebileceğiniz üzere sevgililer günü ne zaman sorusunun finaline yaklaşıyorsunuz. Ancak C laudius’un yasağına kulak tıkaya Aziz Valetine ve Aziz Marius gizli gizli gençleri baş-göz etmeye devam ediyor. Elbette 2. Claudius tarafından yakalanıyorlar. Aziz Valentine sopayla dövülme cezasından sağ çıkamıyor ve cenazesi MS 270 yılının 14 Şubat’ında gömülüyor. O tarihten bu yana Lupercalia Bayramı Aziz Valentine anısına sevgililer günü olarak kutlanıyor.

Buraya kadar anlatılanlar için Sevgililer Günü’ nün resmi tarihi demek mümkün. Her resmi tarih denemesi gibi duygulardan, hislerden biraz uzak… Sahi sevgililer günü ne zaman? Elbette 14 Şubat. Ancak aşkın bir de gayrı resmi tarihi olması gerekir. O tarih sizlere 14 Şubat’tan başlayarak sevgilinizin gözlerinde kendinizi her gördüğünüz günü sevgililer günüz olarak kutlayabileceğinizi söyleyecektir.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!