Sevgilim Bana Beştaş Yüzük Aldı: Peki Ya İmitasyonsa?

“Allah kimseye yaşatmasın” cinsinden bir kabustur aldığınız takının imitasyon çıkması. Verdiğiniz paraya mı yanacaksınız kırdığınız kalbe mi? Peki ya sizin kalbinizdeki yarayı kim saracak? Hem cebiniz hem de kalbiniz bir anda bomboş kalabilir. O talihsiz parmak sizin parmağınız da olabilir. Hatta birlikte beğenerek seçtiğiniz yüzük hayallerinizi kırıp parçalayabilir de. Bu yüzden beştaş yüzük seçmeden önce yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Pırlantanın rehberini sizler için hazırladık.

Sahte pırlanta ile imitasyon arasındaki tek acı imitasyonun gerçek diye sunulmasıyla ortaya çıkar. İmitasyon ürünleri özellikle tercih eden pek çok insan mevcuttur. Bu yolla gerçeğine vereceği para ile pek çok farklı modelde takı sahibi olabilir. Ancak siz sevgilinize gerçek bir beştaş yüzük almaya karar verdiniz. Sahte olup olmadığını anlayabilir misiniz? Peki ya siz taktığınız yüzüğün gerçek olduğundan emin misiniz?

Gerçek pırlantalar ışığı mükemmel şekilde kırar. Bu da sahtelerine oranla ışıltılı bir parlamaya sahip olduğu anlamına gelir. Parlaklık testi ilk kontrol edeceğiniz şey olması. Eğer taşın parlaklığı sizi mest ediyorsa o taş büyük oranda gerçektir.

Eğer yüzüğü siz yaptıracaksanız, taşları en temiz haliyle, sivri ucu yukarı gelecek şekilde bir gazete ya da derginin üzerine koyun. İstisnai durumlar hariç yazıyı bulanık şekilde görüyor olmanız lazım. Yazıyı net biçimde okuyabiliyorsanız bir bilene göstermeden almayın deriz.

Eğer yüzüğünüz içinde bir gökkuşağı barındırıyorsa muhtemelen imitasyondur. En iyi ihtimalle kalitesi oldukça düşüktür. Yansımaların gri tonda olması gerekir ve tüm taraflarından yansıma verirler.

Taşı yağ ve kirden arındırdıktan sonra üzerine üfleyin. Gerçek taşın buğulu kalma süresi dört saniyeyi geçmez. Üzerinde fazlaca sıyrık ve çentik varsa imitasyondur. Çünkü pırlanta çizilmeye karşı dirençlidir.

Gerçek beştaş yüzük, platin veya yüksek kalite altından yapılmış olmalı. Kimi durumlarda taşların sahte çıkma ihtimali varsa da gerçek bir pırlantanın ucuz bir yüzük üzerinde bulunma şansı çok düşüktür.

Son olarak sizlere tavsiyemiz bu tarz pahalı alışverişlerinizi bilindik markalardan ve bilindik satış noktalarından alma yoluna gitmeniz olacaktır. Bilindik bir laboratuvardan alınmış derecelendirme sertifikasının varlığını sorgulamayı da sakın aklınızdan çıkartmayın.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!