Muhteşem bir heyecan sizi bekliyor..
Ömür boyu için söz vereceğiniz günün ilk adımını atıyorsunuz.. Herkes sizin için mutlu oluyor. Siz belkide telaştan, belki de heyecandan bugünün nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız..

Bu heyecana direkt söz’den başlamaya kıyamadım..Genel olarak kız isteme merasiminden dalıyorum konuya..

Bu merasim genel olarak kızın evinde yapılır.Ailenin erkek tarafından büyüğü veya ailenin değer verdiği kişi, kızı ailesinden “Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle ister.” Hemen ardından söz kahveleri ikram edilir.

Söz Adetler gereği, genç çifte yüzükler takılırken, geleneksel bir konuşma yapılıp kurdele kesilir.Hatta bekar ve evde kalmışlara(!) kurdeleden birer parça kesilerek verilir.

Kurdele ne kadar kısa ise evlenme o kadar yakın zamanda gerçekleşir diye de bir rivayet vardır..Aman dikkat!.

Bu tip merasimlerde her iki tarafında ilk mürüvvetlerinin olmasından dolayı, bir takım tecrübesizliklerden kaynaklanan, yanlış anlamalar ve alınganlıklar olabilir.İşte bu noktada size çok iş düşüyor. Mümkün mertebe olayları alttan alarak, sakince çözümlenmesini sağlamalısınız. Unutmayın ki düşüncesizce yapılan davranışlar ömür boyu süren kırgınlıklar ve küskünlükler yaratır.

Söz gecenizde kıyafetinizde aşırıya kaçmayın.Gelin adayları sade bir etek-gömlek veya elbise, sade makyajla tamamlanmış bir saç modeli tercih edebilirler.Damat adayları ise şık bir takım elbise, uyumlu bir kravat seçmeli, saç ve sakal tıraşını yaptırmış olmalılar.Unutmayın hiç bir anne-baba böyle bir gecede moda dergisinden fırlamış gibi görünen bir gelin ve damat adayı ile karşılaşmak istemezler.Alışveriş tamam ise gelelim o heyecanlı güne..

Kızlar, 1 hafta öncesinden köpüklü kahve provasına başlamanızı öneriyoruz.

Nasıl mı?

Cezveye kişi sayısı kadar kahve fincanı su koyun. İçine yaptığınız kişi adedinden 1-2 çay kaşığı fazladan kahve koyun. Eğer az şekerli isteniyorsa kişi başına çeyrek çay kaşığı, orta şekerli isteniyorsa kişi başına yarım çay kaşığı, şekerli isteniyorsa kişi başına bir çay kaşığı şeker koyun.Cezveyi normal ateşe koyarak köpürene kadar aralıklarla karıştırın.Kaynama sırasında asla karıştırmayın. Köpürdükten sonra fincanlara yarısını koyun ve kısık ateşte tekrar köpürtün.Bu arada o gece için taze kahve almayı unutmayın.İşte misler gibi kokan, bol köpüklü kahvenin sırları.Unutmayın ilk puan her zaman kahveden gelir!

Söz Adetlerinin en önemlisi..Bu arada, damadın heyecanından faydalanarak, ona hayatı boyunca unutamayacağı tatlı bir oyun oynayabilirsiniz.Kahvesine şeker yerine tuz koyarak yüzündeki değişen ifadeyi keyifle izleyebilirsiniz.

Söz Adetleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Söz Çiçeği

Kız evine giderken erkek tarafının kesinlikle unutmaması gerekenlerden birisi söz çiçeğidir.Genel olarak kırmızı gül buketi yaptırılır. Gül adedinin tek sayı olmasına dikkat ediniz.Tabii ki müstakbel eşinizin hoşuna giden başka bir çiçeği de tercih edebilirsiniz.

Söz çiçeğinin yıllarca dayanmasını, kalıcı olmasını isteyebilirsiniz. O zaman, gerçek görünümüne çok yakın yapma çiçekleri tercih de edebilirsiniz.

Söz Çikolatası

Söz çikolatası genel olarak şık bir gümüş tepsi, gondol, kristal veya porselen derin bir tabağa yerleştirilir. Çikolatanızın taze olmasına ve şık bir şekilde paketlenmesine özen göstermelisiniz. Unutmayın kız tarafının gözüne girmeniz için ilk fırsatınız bu… Çikolatayı eve girerken gelinin annesine, çiçeği ise müstakbel eşinize verebilirsiniz.

Söz Yüzüğü

Birbirinize Söz Verdiniz, bu sözünüzü simgeleyen yüzüklerinizi nişanlanıncaya kadar taşıyacaksınız.

Alyanslarınızı nişan töreninizde takacağınız için söz yüzükleriniz manevi bir anlam taşır. Genelde ince altın bir yüzük seçilir. Nede olsa bu yüzükler birbirinize verdiğiniz ilk sözün sembolü…

Aşkınız bugünkü kadar aşkla ömür boyu devam etsin.Bugünü unutmayacaksınız..

nisan-yuzugu-hangi-parmaga-takilir

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!