Aileler arasındaki hediyeleşme geleneğinin bir parçası olan söz bohçasını; zevkinize ve tarzınıza göre, farklı şekillerde hazırlayabilirsiniz.

lace-721582_960_720

Tanışma Faslında Söz Bohçasının Anlamı

Aşk ve sevgiyle başlayan ve beraberliğe giden yolda, ailelerinizin tanışıp kaynaşmasını istersiniz. Onlar ne kadar iyi anlaşırlarsa, sizin ilişkinize de o kadar destek olurlar. Arkanızda sevdiklerinizin desteğiyle, yeni bir yuva kurmak kolaylaşır. Zorlukların üzerinden atlayıp biriciğinizle kurduğunuz yeni hayata, ailelerinizin oluşturduğu sevgi çemberiyle başlarsınız.

Yeni tanışan insanların samimiyetlerinin artmasına en güzel vesile hediyeleşmedir. Maddi değerinden çok içten gelerek verilen hediyeler, aradaki gönül bağını kuvvetlendirir. Evlilik öncesinde aileler arasındaki bağı oluşturacak hediyeleşme de söz bohçasıyla başlar. Erkek tarafı elinde çiçek ve çikolatayla gelip kızı istedikten ve kız babasının onayı alınıp yüzükler takıldıktan sonra, aileler birbirlerini daha yakından tanıma isteğine girerler. Bu safhada, karşılıklı verilen bohçaların sunumlarıyla, aileler birbirlerine iyi niyetlerini iletirler. Misafirlik bittikten sonra çözülen kumaşlardan çıkan hediyeler, ileride oluşacak akrabalık bağının tohumlarını simgeler.

Kız istemeye gelindiğinde, çiçek ve çikolatanın erkek tarafından getirilmesi beklenir ama söz bohçası, hem erkek tarafı hem de kız tarafının sorumluluğundadır. Bu bohçalarda, her bir aile bireyi için çam sakızı çoban armağanı bir hediye bulunur. Böylelikle en yakınlarınızı, tanışmalarına vesile olan evlilik kararınızın bir parçası haline getirerek mutlu edersiniz.

shoes-448350_960_720

Peki Nasıl Olacak Bu Söz Bohçası?

Söz bohçasını hazırlarken, ilk önce kimlere hediye vermek istediğinize karar vermeniz önemli. Bu kararı alırken, kız istemeye katılacak olan aile üyelerini hesaba katmalısınız. Herkes bir hediye alırken, kenarda unutulan birileri kalsın istemezsiniz. Bununla birlikte bohça, yalnız gelin ve damat için de hazırlanabilir. Tercih size kalmış.

Hediye vereceğiniz kişileri belirledikten sonra, armağanları seçmeye sıra geliyor. Bohça hazırlanırken aileler henüz tanışmamış olduğu için, kişisel zevklerini bilmeniz pek olanaklı değil. Bu sebepten ötürü genellikle söz bohçası hediyeleri, herkesin kullanabileceği günlük eşyalardan oluşur. Kayın valide için bir havlu, baldız için bir çift çorap, kayınbabanız için bir kemer koyabilirsiniz. Gelin ve damat adayı olarak başrolde olduğunuz için, birbirinize daha özel hediyeler almanız mümkün. Eğer imkanınız veya beceriniz varsa, bohçanın içine el emeği göz nuruyla hazırlanan armağanlar koyun. Mendil oyaları, havlu dantelleri gibi el sanatları nesillerden beri süre gelen söz bohçası geleneğinin değer biçilemeyen öğeleridir.

Bohçayı yalnız gelin ve damat için hazırlamayı tercih ederseniz, armağanlarınız biraz daha ayrıntılı olabilir. Tek kişilik bohçalar genellikle, yeni kuracağınız yuvanızda her zaman ihtiyaç duyacağınız eşyalarla hazırlanır. Bunlar terlik, pijama ve iç çamaşırı takımı, makyaj malzemeleri ve tıraş seti olabileceği gibi; masa örtüsü, nevresim takımı, dantel gibi çeyizlik parçalardan da meydana gelebilir.

Söz Bohçasını Bağlama Vakti Geldi

Kıymet verdiğiniz kişilere vereceğiniz anlamlı eşyaları paketlerken, gelenekler doğrultusunda kumaşlar ve bağlamalar kullanılır. Tüm armağanlar genellikle, iyi niyetin temsili sayılan beyaz bir kumaşa sarılarak, adı üstünde bohça yapılır. Bohça yapılacak kumaşın desenli veya dantelli olması tamamen sizin zevkinizi nasıl yansıtmayı istediğinize bağlı.

Yöreye göre farklılık gösteren bağlama şekilleriyle bohçanıza gösterişli ya da sade bir görünüm kazandırabilir; dekoratif süsler kullanarak da bohçanızı bağlayabilirsiniz. Bunun için hazırlanan özel hazırlanmış söz bohçası kumaşları ve süsleri bulmanız mümkün. Dilerseniz, bohçanın üzerine inci ve dantelden zevkinize göre işlemeler yapabilir, nakış işleyebilirsiniz. İster satın alın, ister kendiniz yapın önemli olan sevdiğiniz insanın ailesine değer verdiğinizi, tüm içtenlik ve zarafetinizle yansıtmış olmanızdır.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!