Sözünün Arkasında Duranlara Söz Bohçası Fiyatları

Evlilik yolunda karar aldınız ve çok mutlusunuz. Tebrikler! Şimdi, ailelerinizle birlikte söz verme zamanı. Söz bohçası hazırlığı için ihtiyacınız olan tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Söz bohçası fiyatları ve hazırlama konusunda paylaştığımız bilgileri dikkate alırsanız, ailelerin tanışma sürecine güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. İyi hazırlanan bir söz bohçası, karşı tarafın ailesi tarafından erkenden beğeni toplamanızı sağlar.

Sözlenme töreni, iki tarafın da ailelerinin onayıyla birbirlerine söz vermesinin kutlanması ve evlilik yolunda atılan ilk adım. Kız evinde “Allah’ın emri peygamberin kavli ile” yapılan isteme töreni sonrası, genç çiftlere söz yüzükleri takılır ve kurdeleleri kesilir. Hatta bekarların kısmetinin açılması için, kesilen bu kurdeleden bir parça yutturulur. Bu rivayete göre, söz kurdelesi ne kadar kısa ise evlenme zamanı da o kadar kısa olur.

Nişandan önce, kız ve erkek tarafı birbirine süsledikleri söz bohçalarını verir. Söz bohçasının süslenmesi, tamamen sizin tercihlerinize ve yaratıcılığınıza bağlıdır. Çeyiz malzemeleri satan mağazalarda, süslü bohça veya özel bir sepet bulabilirsiniz. Geleneklere göre değişen söz bohçası hazırlanması, bazı bölgelerin adetleri arasında bulunmayabilir. Ya da mağazalarda genel olarak ‘nişan bohçası’ adıyla karşınıza çıkabilir.

Bohçanızı ipek kumaşlarla süsleyebileceğiniz gibi özel olarak üretilen parlak tüller ile de şık bir sunum yapabilirsiniz. İsterseniz söz bohçası yerine sandıkları tercih edebilir, daha sonra da evinizde dekorasyon amaçlı da kullanabilirsiniz. Hediyenizde el emeği olsun isterseniz, çeyizinizde bulunan el işi bir örtüyü de bohça yapabilirsiniz.

Söz bohçasındaki en önemli ayrıntılardan biri süslemedir Söz bohçasını, sadece karşı tarafa yapılan bir hediye alışverişi olarak düşünmeyin ve bohçanın hazırlanması konusunda özensiz davranmayın. Söz bohçasının sunumu, karşı tarafa verdiğiniz değeri gösterir. Peki, söz bohçası nasıl süslenmeli? İşte bu konuda bilmeniz gerekenler:

Söz bohçanızı seçerken öncelikle tüm hediyelerin rahatça sığabileceği kadar büyük olmasına dikkat edin. Bohça takımı olarak satılan setlerde, bohçanın üzerindeki desenlerin aynı olması tercih edilir. Hediyelerinizin çoğunun kutu içinde olması, bohçanız açıldığında kalabalık ve uyumsuz bir görüntü yaratabilir. Uygun olan bazı hediyeleri kutusundan çıkarın ve özel keselerin içine koyun. Bohça içindeki havluların ve kıyafetlerin arasına küçük lavanta keseleri, sabunlar, şekerlemeler ve dekoratif süsler yerleştirebilirsiniz. Bohçanın içine nazar boncukları serpiştirmeniz de hem anlamı hem görüntüsü nedeniyle uygun olur. Bohçanızı yerleştirip kapattıktan sonra kırmızı ya da bohçanın desenine uygun renkte bir kurdele ile bağlayın. Bohçanın üzerini çiçekler ve boncuklar ile süsleyin. Tabi bohçanızın kendi işlemeleri varsa bu şart değil. Önemli olan, elinizden gelen en güzel süsleme kompozisyonunu oluşturmanız. Detayları tamamen zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Gelin için yapılan söz bohçasının, çiçek ve çikolatanın süslemesiyle de bütünlük sağlaması gerekir. Örneğin çikolatanın kutusu ile bohçanın işlemelerinin aynı renk olması, çok daha şık bir görüntü yaratır. Çikolata kutunuzun gösterişli olmasına, büyük bir çiçek buketi yaptırmaya dikkat edin. Buketiniz için orkide, lilyum, gül gibi çiçekleri tercih edin. Kişisel tercihleriniz kır çiçekleri, ve papatyalar yönünde olabilir. Ama bu çiçeklerin, kesinlikle sözlenme töreni için uygun olmadığını unutmayın.

Bohçanızı hazırladıktan sonra, gelin ya da damat evine götürürken kirlenmemesi için şeffaf beyaz bir tülle sarın. Bu tülün bağlanmasının da dekoratif olmasına ve süslenmesine dikkat edin. Bohçanızın üzerine sıkacağınız hafif bir parfüm, açıldığı sırada hoş bir koku yayılmasını sağlar. Ama bu konuda ölçüye çok dikkat edin.

Söz bohçası alışverişine genellikle aile büyükleri ile gidilir. Hatta bazı yörelerimizde tüm alınacaklar teker teker ve karşılıklı olarak alınır. Böylece gelin ve damat adayının zevkine uygun hediyeler alınmış olur. Ayrıca bohçalardaki hediyelerin değeri arasında dengesizlik yaşanmaz. Özellikle evin hanımları, bohça alışverişi ve hazırlaması görevini üstlenirler. Görümce, yenge ve kız kardeş gibi yakın akrabalar bohçanın hazırlanması ve süslemesi için ailelere yardım edebilirler. Peki, söz bohçası içeriği nasıl olmalıdır? Söz bohçası fiyatları ortalama ne kadardır? İşte sizin için hazırladığımız cevaplar:

Gelin için Söz Bohçasında Neler Olmalı?

Gelin için alınması gerekenler, gelinin nişan hazırlıkları yaparken kullanması gereken ihtiyaçlarından oluşur. Bu süreçte gelinin bakımlı olması, iyi görünmesi ve keyifli olması hedeflenir. Gelinin katılmadığı alışverişlerde de, gelinin zevki düşünülerek hediye seçilmeli. Aksi takdirde, yapacağınız alışveriş karşı tarafı pek de memnun etmez. Özellikle makyaj malzemelerinin gelin tarafından seçilip beğenilmesi önemli. Böyle bir şansınız yoksa, fondöten gibi kişisel özelliklere bağlı alınan makyaj malzemelerinden kaçının. Ayrıca makyaj malzemelerinin ve parfümün iyi kalitede olmasına özen gösterin. Gelin için söz bohçası hazırlarken aşağıdaki listeyi tamamlamanız gerekir:

* Saten gecelik ve pijama takımı

* İç çamaşırı

* Terlik

* Ayna, tarak seti

* Çorap

* Makyaj ve cilt bakım seti

* Bohça takımı

* Takım elbise

* Ayakkabı

* Çanta

* Bohça çiçeği

* Çikolata

* Takılar (alyans, tek taş yüzük ve set)

Gelin söz bohçası fiyatı, takılan takılara göre ve aldığınız hediyelerin kalitesine göre değişkenlik gösterir. Yine de en pahalı tercihler üzerinden tahmin edildiğinde, 5.000-10.000 TL arasında bir tutar harcayarak söz bohçanızı ve takılarınızı hazırlayabilirsiniz.

Söz bohçasının içinde yer alan her şeyin ekonomik olanını tercih ederseniz, takılarla birlikte en ucuz söz bohçası fiyatı 2.000-3.000 TL arasında değişir.

Damat için Söz Bohçasında Neler Olmalı?

Damat için de nişan hazırlıkları boyunca iyi görünmesini sağlayacak ihtiyaçları alınır. Mutlaka damadın fikrinin alınması ve zevkine uygun alışverişler yapılması gerekir. Damat, bir zamanlar moda olan röpteşambır, deri terlik gibi eşyaları kullanmak istemediğini söylerse bunları boş yere alıp bohçaya koymanın bir anlamı yok. Önemli olanın, gelin ve damadın kullanabileceği hediyeleri vermek olduğunu unutmayın. Cilt bakım ürünleri ve parfüm almadan önce de damadın fikri alınmalı. Damat için de seçilen kıyafet ve kozmetik malzemelerin iyi kalitede olmasına özen gösterin. Aşağıdaki listede damat söz bohçası için alınması gerekenleri bulabilirsiniz:

* Pijama takım

* İç çamaşır seti

* Röpteşambır

* Terlik

* Çorap

* Parfüm

* Cilt bakım ürünleri

* Şase veya sandık

* Takım elbise

* Gömlek ve kravat

* Kemer ve cüzdan seti

* Ayakkabı

Damat söz bohçası fiyatı, seçtiğiniz ürünlerin kalitesine göre değişkenlik gösterir. Hediyelerin fiyatları en pahalı tercihler üzerinden tahmin edildiğinde, 3.000-5.000 TL arasında bir tutar harcayarak söz bohçanızı hazırlayabilirsiniz.

Ekonomik bir damat bohçası hazırlamayı tercih ederseniz, en ucuz söz bohçası fiyatı için 1.000-1.500 TL arasında bir tutar ödemeniz gerekir.

Söz bohçası, gelinin ve damadın ihtiyaçlarına yönelik hediyelerle hazırlansa da aynı evde yaşayan aile bireylerini de düşünmeyi ihmal etmeyin. Söz bohçasının içine anne ve baba, varsa evde yaşayan kardeşlere de uygun birer parça hediye koymanız, aileleri de mutlu edecektir. Gömlek, eşarp, çorap gibi kıyafler, bu hediyeler için uygun birer seçim olur. Mümkün olduğu kadar sade, kaliteli ve herkesin zevkine hitap edebilen tercihler yapın.

Söz töreni ve söz bohçası hazırlanması sürecinde, eş adayınızın ailesi hakkında ön yargı oluşturmamaya çalışın. Evlilik yolculuğunun başında olduğunuzu ve bunun uzun bir yol olduğunu hatırlayın.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!