Söz Bohçası Hazırlama Sanatı

Her güzel şeyde olduğu gibi söz bohçası hazırlamada da bir parmağı var elbette sanatın… Biz neden mi bahsediyoruz? Tabii ki söz bohçası hazırlamaktan! “Bunun sanatla ne ilgisi var” diyorsanız henüz söz bohçasının nasıl hazırlandığını bilmiyorsunuz demektir. Şimdi hemen harekete geçin ve aile büyüklerinden birini bu olaya dahil edin. Çünkü söz bohçası hazırlamak sandığınızdan çok daha fazla özen isteyen bir gelenek. Bu işin sonunda karşı tarafın hediye ettiği söz bohçası altında ezilmek var çünkü. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız ya büyüklerinizin sözünü dinleyin ya da modern çağda eksiksiz bir söz bohçası nasıl hazırlanır bizden öğrenin.

Kural 1: Eksik Bir Şey Kalsın İstemiyorsanız Liste Yapın!

Söz bohçası için alışverişe çıkmadan önce küçük bir liste hazırlamanızda fayda var. Çünkü bu kadar detay içerisinde bir şeyi unutmamanız mümkün değil. Bu listenin içinde ise neler mi var? Eğer 2 şekilde sıralamamız gerekirse şöyle özetleyebiliriz. Erkek tarafının hazırladığı söz bohçasının içerisinde; gecelik ve sabahlık takımı, makyaj seti, çanta, ayakkabı, iç çamaşırı takımı, terlik, parfüm seti ve gelin adayı için nişanda giyeceği kıyafet olması gerekiyor. Yöresel geleneklere göre nişan bohçasının içerisinde nevresim takımı ve havlu takımları da eklenebiliyor. Eğer kız tarafıysanız ve damat adayı için söz bohçası hazırlıyorsanız bu listede; pijama, iç çamaşırı takımı, tıraş seti, terlik, çorap, gömlek, kravat, kemer ve parfüm setinin mutlaka bulunmasına dikkat edin.

Söz Bohçası Bir Hediye Şekli Olduğuna Göre Sunuma Dikkat Edin!

Geleneklere uygun bir söz bohçası hazırlama konusunda kararlıysanız bu işin içinden kolay çıkabileceğinizi düşünmeyin. Çünkü son yıllarda söz bohçaları için hazırlanan o muhteşem sandıklar, karşı tarafın gönlünü almaya yetmeyecektir. Bu yüzden söz bohçanızın sunumu için ayrıca bir özen göstermeniz gerekiyor. Sandık içerisinde gidecek nişan bohçasını ipek kumaşlarla süsleyebilirsiniz mesela. Saten kurdelelerle yaptığınız son rötuştan sonra derin bir nefes alabilirsiniz. Dilerseniz söz bohçasını süslemek için ipek tülleri de kullanabilirsiniz. Son olarak şık bir söz sandığının içerisine hediyelerinizi yerleştirdikten sonra her şey gerçek bir söz bohçası için hazır demektir.

nisan-bohcasi-modelleri-10

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!