Söz Bohçası İçeriği Nasıl Olmalı? 

Kız evinde “Allah’ın emri peygamberin kavli ile” yapılan isteme töreni sonrası genç çiftlere söz yüzükleri takılır ve kurdeleleri kesilir. Hatta bekar veya evde kalmışlara kurdeleden bir parça yutturulur ki kısmeti açılsın diye.

Bir rivayete göre söz kurdelesi ne kadar kısa ise evlenme zamanı da o kadar kısa olur. Ne kadar doğrudur bilinmez ama adetlerimizin yöreden yöreye göre farklılık gösterdiği de bir gerçek.

Nişandan önce ve kız erkek tarafı birbirine süsledikleri söz bohçalarını verirler. Süsleme tamamen sizin isteğinize ve yaratıcılığınıza bağlıdır. Söz bohçası alışverişine genellikle aile büyükleri ile gidilir. Hatta bazı yörelerimizde tüm alınacaklar teker teker ve karşılıklı olarak alınır. Yani siz pijama takımı alıyorsanız ardından karşı taraf pijama takımı alıır. Liste böyle devam ediyor.

Size tavsiyemiz alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir liste yapmanız. Şayet o karışıklıkta mutlaka unutacaklarınız olabilir.

Peki, söz bohçası içeriği nasıl olmalıdır?

Çok eski yıllarda mendil verme ile başlayan bu güzel adetimiz günümüzde söz bohçası verme geleneği haline gelmiştir. Kız istenip, kahveler içildikten ve “Allah’ın emri peygamberin kavli” ile kız istendikten sonra bohça hazırlıklarına başlanmaktadır.

Nisan-Bohcasi-Modelleri-10

Gelin için:

* Saten gecelik ve pijama takımı

* İç çamaşırı

* Terlik

* Ayna, tarak seti

* Çorap

* Makyaj ve cilt bakım seti

* Bohça takımı

* Takım elbise

* Ayakkabı

* Çanta

* Bohça çiçeği

* Çikolata

* Takılar (alyans, tek taş yüzük ve set)

 

Damat için:

* Pijama takımı

* İç çamaşır seti

* Röpteşambr

* Terlik

* Çorap

* Parfüm

* Cilt bakım ürünleri

* Şase veya sandık

* Takım elbise

* Gömlek ve kravat

* Kemer ve cüzdan seti

* Ayakkabı

 

Her iki tarafta bu listedeki ürünler haricinde isteğe bağlı olarak söz bohçasına nevresim takımı, battaniye, pike takımı, oyalı örtüler, havlular, işlemeli seccade takımı, tespih ve namaz takkesi koyabilir.

Söz bohçasındaki en önemli ayrıntılardan bir tanesi ise süslemesi. Ne kadar gösterişli ve ne kadar şık olursa o kadar ilgi çeker. Bu yüzden söz bohçanızın sunumu içinde ayrı bir özen göstermeniz gerekir. Bohçanızı ipek kumaşlarla süsleyebileceğiniz gibi özel olarak üretilen parlak tüller ile de şık bir sunuma hazırlayabilirsiniz. Günümüzde gelin adayına alınanları koymak için işlemeli sandıklarda satılır. Bu sandıklar hem şık hem de gelin adaylarının evlerinde rahatla kullanabileceği dekoratif ürünler arasında yer alır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!