Geleneksel Adetlerimizden Biri; Söz Bohçası İçerisinde Olması Gerekenler

Evliliğin ve düğün hazırlıklarının ilk adımıdır söz. Türk evlilik adetleri arasında önemli bir yeri olan söz bohçası, ailelerin kız isteme merasimi sonrasında evliliğe dair ilk sözü birbirlerine vermeleri anlamına gelen, genelde söz yüzüklerinin takıldığı gün aileler tarafında birbirlerine verilen simgesel hediyelerdir.  Söz hazırlıkları, düğün hazırlığı sürecinin stresli ama en keyifli dönemlerinden birisidir. Mutluluğa giden bu yolda yaşadığınız gerginliğin gözünüzü korkutmasına izin vermeyin. Her şeyi adım adım planlarsanız işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. İşte bu yazımızda söz bohçası hazırlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler ve söz bohçasının içeriği hakkında önemli ipuçları bulabilirsiniz.

Geleneksel adetlerimizden olan söz bohçası, müstakbel gelin ve damadın hazırladıkları, söz yüzüklerinin takıldığı gün aileler tarafından birbirlerine verilen simgesel hediyelerdir. Yöreden yöreye, söz bohçasının içerisine konanlar değişse de sabit olan hediyeler vardır. Nişan bohçalarına nazaran daha sade olur ve içinde sadece gelin ve damat için alınan hediyeler barındırır.

Size tavsiyemiz ister kız tarafı olun, ister erkek, muhakkak alışverişe çıkmadan önce alacaklarınızın bir listesini yapın. Böylece hem detaylar arasında kaybolmamış olursunuz hem de söz bohçanızı eksiksiz bir şekilde tamamlarsınız. Liste yapmadığınız takdirde o karışıklığın ve bol çeşidin içinde kaybolmak içten bile değildir. Peki söz bohçası içerisinde olması gerekenler neler? Söz bohçalarının olmazsa olmazı nedir? Bu sorunun cevabı hem gelinler için hem de damatlar için farklılık arz ediyor.

Söz bohçası hazırlamadan önce, gelin ve damat adayları birbirleri ile ihtiyaçlarıyla ilgili fikir alışverişi yapabilir. Eskiye nazaran, günümüz düğünlerin de karşılıklı fikir alışverişi yapılıyor. Çünkü alınan eşyalar karşı taraf için gereksiz olabiliyor. Bu nedenle en doğrusu karşı tarafın ihtiyaçlarını öğrenmek ve ona göre bir söz bohçası hazırlamaktır. Hatta gelin ya da damat adayı ile birlikte alışverişe çıkabilirsiniz. Böylece tam anlamıyla karşı tarafın beğenebileceği bir bohça hazırlamış olursunuz. Tabi bu bir tercih meselesidir. Siz tamamen eski usule göre de hareket edebilirsiniz.

Gelin Söz Bohçası İçerisinde Olması Gerekenler?

Önce gelin bohçası içine bakalım: gelin adayları için hazırlanan söz bohçası aynı zamanda nişan günü için gelinin hazırlığına yardımcı olacak eşyalardan seçilir. Gelinler için hazırlayacağınız söz bohçasının olmazsa olmazlarının başında saten gecelik ya da pijama takımı gelir. Buna ilave olarak iç çamaşırı ve terliği ihmal etmemelisiniz. Ayakkabı, günlük ve özel günlerde giyebileceği elbiseler, çorap ve çanta da eklemeyi unutmayın. Bohçamızı hazırlamaya devam ediyoruz. Sırada ayna, tarak seti, parfüm makyaj ve cilt bakım seti var. Makyaj ve özellikle cilt bakımı setini hazırlarken gelin adayının kullandığı ürün ve markaları seçmeye özen göstermelisiniz. Özel bir kutu içinde parlatıcı, ruj, pudra, fondöten, allık, göz kalemi, far paleti, rimel gibi malzemeler konulabilir. Çikolata ve alyans, tek taş yüzük ve set gibi takıları ise aman ha unutmayın. Ekstra olarak patik takımı, lif seti, eşarp koyabilirsiniz isteğinize bağlı olarak. Gelin söz bohçasına konacak şeyler daha önce de söylediğimiz gibi yöreden yöreye farklılık gösterebilir. İçine farklı şeyler koymak sizin tercihinize kalmış.

Sıra bütün bu eşyaları yerleştirmek için bohça takımına geldi. Daha sonra bu bohçayı şase veya bir sandığın içine yerleştirip yanına da bohça çiçeğini eklediniz mi, söz bohçanız hazır demektir. Eğer bohçanızın güzel kokmasını ve dikkat çekmesini istiyorsanız içine kokulu sabunlardan da ekleyebilir ya da içine güzel kokular sıkabilirsiniz.

Damat Söz Bohçasında İçerisinde Olması Gerekenler?

Bazı yörelerde sadece gelin adayına bohça hazırlanır; ancak daha yaygın olanı karşılıklı hazırlanan bohçalardır. Şüphesiz gelinin bohçası daha ağır, süslü ve ayrıntılı hazırlanır. Damatların bohçası daha mütevazı ve sade olur. Peki, ya damatlar için nasıl bir söz bohçası hazırlamak gerekir. Damat söz boçasında olmadı gerekenler nelerdir? Bohçalar karşı tarafın beğenisine sunulacağı için önemli olan sunumun da içerik kadar zengin olması ve göz doldurmasıdır. Bir damat bohçasında damadın hayatını kolaylaştırmak için gerekli olan tüm malzemeler ve eşyalar olmalıdır.

Şimdi de hızlıca onlara bir göz atalım: açılışı gelinlerde olduğu gibi yine pijama takımı ile yapıyoruz. İç çamaşırı seti, terliği, tıraş takımı ve röpteşambırı da unutmuyoruz. Takım elbise, gömlek, kravat, kemer, ayakkabı ve cüzdan da bu bohçanın olmazsa olmazlarındandır. Son olarak gelin söz bohçasına eklediğimiz gibi parfüm ve cilt bakım ürünlerini de ilave ettikten sonra damatlar için hazırlanacak olan bohçanın malzemeleri tamam demektir. Tabi bunların dışında damat adayının zevkine göre hediyeler ekleyebilirsiniz. Örneğin damat adayı tesbih veya kol düğmesi seviyorsa bohça içine konabilir. Damat bohçaları sepet, sandık, bohça ve valiz şeklinde olabilir. Tüm bunlar tercih ettiğiniz birinin içine güzelce yerleştirilir ve süslenir. Tüm bunlardan sonra damat adayına vereceğiniz bohça hazır.

Elbette ki bu listeyi daha da uzatabilirsiniz. Örneğin battaniye, nevresim takımı, pike takımı, havlular, oyalı örtüler, işlemeli bir seccade takımı, tespih ve namaz takkesi de ekleyebilirsiniz. Bu eşyalar hem gelin hem de damatlar için hazırlanan söz bohçalarının içine konabilir.

Elbette bohçaların içindekiler kadar dış görünümleri de çok önemlidir. Tüm malzemeleri hazır ettikten sonra bohçayı şık bir şekilde süslemenizi öneririz. Şase ya da sandık seçiminde dikkat etmeniz gereken küçük bir ayrıntı vardır ki o da boyutuyla ilgilidir. Genelde söz için küçük boyutlardaki şase veya sandıkları tercih etmenizi öneririz.  Söz bohçalarına kesinlikle beyaz renk hakim olmalıdır. Süslü, şık ve gösterişli hazırlanmalıdır. Süsleme için ipek tül veya saten kumaş kullanabilirsiniz.

Nişan Bohçasıyla İlgili Önemli Hatırlatmalar

Bohçalar aynı gün de yapılabilir, birer hafta arayla da. Bohça günü kız evinde yemek hazırlanabilir. Kız alışverişe kayınvalidesi ile birlikte gidebilir. Genelde adet böyledir. Arzu eden gelin ve damat adayları çift olarak da alışverişe çıkabilir. Bu sizin tercihinize kalan bir durumdur.

Bohçalar hazırlanırken bazı eşyaların kendi kutuları içinde olmasından dolayı yaşanabilecek düzensizliği ortadan kaldırmak için mümkün olduğunca kutulu ürünleri kutusundan çıkarmaya özen gösterin.

Söz bohçaları hazırlandıktan sonra kirlenmemesi için beyaz ve içini gösteren ince tüllere sararak hem daha şık görünmesini, hem de söz evine gidene kadar temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle erkek tarafının hazırlayacağı bohçaya ek olarak söz çiçeği ve söz çikolatasının da bohçalar ile uyumlu olması önemlidir. Mesele bohçaların üzerindeki desen ya da motiflerin rengine göre seçilmiş çiçekler veya bir söz bohçası gibi paketlenmiş çikolata söz esnasında konulduğu yerde daha şık bir görüntü verir.

Aile bireylerine de bohça içinde hediyeler ilave edilebilir. Bu sizin kişisel tercihine kalmıştır ve geleneklere göre değişmektedir. Aile fertleri için seçtiğiniz küçük hediyeler ekleyerek, onların da gönlünü kazanabilirsiniz.

Söz Bohçasının Maliyeti Nedir?

Söz bohçasının maliyeti ne kadardır, Söz bohçası hazırlamak için ne kadar bütçe ayırmak gerekir? Bu sorunun cevabı tamamen sizin alacağınız hediyelere bağlı olarak değişir. Gelin bohçası daha daha ayrıntılı olduğu için damat bohçasına göre daha maliyetlidir. Ortalama bir fiyat vermek gerekirse; gelin bohçası 1000 ve 5000 TL arasında damat bohçası 750-3000 TL arasındadır.

İşte söz bohçası içerisinde olması gerekenler ve diğer ayrıntılar bunlar. Peki siz söz bohçanızı hazırlarken neler tercih edeceksiniz?

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!