Söz kesme merasiminin en çok merak edilen ayrıntısı söz bohçasının içinde olması gerekenleri biliyor musunuz?

nisan-bohcasi-modelleri-10

Evliliğe giden keyifli yolculuğun söz merasimi kısmına geldiniz. Kız isteme töreninden sonra kimi sadece nişan merasimi düzenlerken kimileri de söz kesmeyi tercih eder. Söz kesme töreninin en keyifli detaylarından biri ise söz bohçası hazırlamaktır. Zira akrabalar ziyarete geldiklerinde özellikle bohçayı görmek isterler. Bu yüzden bohçanın hem içeriği hem de sunumu ayrı bir önem taşır.

Aslında söz bohçası içeriği yerel adetlere göre farklılık göstermekte. Ama yine de hemen hemen her yerde bohçaya konulan bazı şeyleri bilmekte fayda var.

Damat Bohçası

Damat için hazırlanan söz bohçası öncelikle gelinin kendi elleriyle işlediği saten ya da ipekten bir bohçaya sarılı olmalıdır. Kendisi işlemediyse bile el işi bir bohça hem şık bir görüntü sergileyecek, hem de damada verdiğiniz değerin bir göstergesi olacaktır. Damat bohçasında:

*Pijama takımı

*İç çamaşırı takımı

*Deri terlikler

*Çorap

*Tıraş takımı. Bu takımın içinde tıraş jelinden tıraş makinesine kadar aklınıza gelebilecek her türlü tıraş malzemesi yer alabilir. Tek tek almakla uğraşmak yerine hazır satılan takımlardan da alabilirsiniz.

*Parfüm

*Bornoz ve havlu

*Deri kemer ve cüzdan

*Gömlek ve

*Kravat yer alır.

Ayrıca bohçanızın güzel kokması için kokulu sabunlar da ekleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra bohçanıza el işlemesi seccade, tesbih, oyalı örtüler gibi şeyler de koyabilirsiniz. Havlularınızın kenarı da el işi oyalarla süslenebilir. Damat beyin geleneklerini araştırıp kendi yörelerinde söz bohçasına ne konulduğunu ve nasıl hazırlandığını öğrenerek bu yukarıda saydıklarımıza eklemeler yapmanız mümkün.

164

Gelin Bohçası

Yine damat bohçasında olduğu gibi kız için hazırlanan söz bohçası için de kız tarafının adetlerini öğrenerek bohça içeriğini hazırlamakta fayda var. Gelin bohçasında genellikle:

*Terlik

*Saten gecelik ve sabahlık takımı

*Makyaj seti

*Cilt bakım seti

*Parfüm

*Ayna ve tarak

*Çorap

*Ayakkabı

*Takılar (alyans, tektaş yüzük ve bilezikler)

*Çanta ve cüzdan yer alır.

Gelin bohçası el işlemesi saten ya da ipek bohçaya sarılır. Günümüzde nişan ve söz bohçası için özel olarak hazırlanmış işlemeli sandıklar satılmakta. Dilerseniz bu sandıklara da bohçalarınız koyabilirsiniz. Sandığın içinde de olsa hediyelerinizi bohçaya sarmaya özen gösterin. Bunların yanı sıra oyalı yazmalar, havlular, patikler, seccade ve tesbih gibi şeyler de bohçanıza ekleyebilirsiniz. Bohçanızı ya da sandığınızı süslemek için renkli kurdeleler ya da tüller kullanabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!