Aileleri Yakınlaştıran Söz Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Geçmiş zamanlarda mendil verme adeti ile başlayan söz bohçası geleneği günümüzde söz bohçası verilmesi haline gelmiştir. Bu yazımızda sizin için söz bohçasının nasıl hazırlanacağını inceledik.

Evliliğe giden keyifli yolculuğun söz merasimi kısmına geldiniz. Kız isteme töreninden sonra kimi sadece nişan merasimi düzenlerken kimileri de söz kesmeyi tercih eder. Söz kesme töreninin en keyifli detaylarından biri ise söz bohçası hazırlamaktır. Zira akrabalar ziyarete geldiklerinde özellikle bohçayı görmek isterler. Bu yüzden bohçanın hem içeriği hem de sunumu ayrı bir önem taşır.

Her güzel şeyde olduğu gibi söz bohçası hazırlamada da bir parmağı var elbette sanatın… Biz neden mi bahsediyoruz? Tabii ki söz bohçası hazırlamaktan! “Bunun sanatla ne ilgisi var” diyorsanız henüz söz bohçasının nasıl hazırlandığını bilmiyorsunuz demektir. Şimdi hemen harekete geçin ve aile büyüklerinden birini bu olaya dahil edin. Çünkü söz bohçası hazırlamak sandığınızdan çok daha fazla özen isteyen bir gelenek. Bu işin sonunda karşı tarafın hediye ettiği söz bohçası altında ezilmek de var çünkü. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız ya büyüklerinizin sözünü dinleyin ya da modern çağda eksiksiz bir söz bohçası nasıl hazırlanır bizden öğrenin.

 Geleneksel Söz Bohçası Adeti

“Gençler tanışıp aralarında anlaşmış. Şimdi bize düşen…”

Kız isteme olayının final sahnesi de tamamlandı. Kahveler içildi, erkek tarafı istedi kız tarafı naz etmedi. Şimdi sırada iki aile arasında söz kesilmesi ritüeli var. Bu kız isteme olayının gerçekleştiği gün olabileceği gibi birkaç gün sonraya da bırakılabilir. Aileler eğer söz için organizasyon yapmak isterlerse yaklaşık bir hafta sonraki bir günü belirlemeleri uygun olur.

Söz kesilmesi töreninde genç çiftlere söz yüzükleri takılır ve kurdeleleri kesilir. Sonrasında ise nişandan önce kız ve erkek tarafı birbirine süsledikleri söz bohçalarını verirler.

 Ailelerle Birlikte En Mutlu Alışveriş: Söz Bohçası Alışverişi

Söz bohçası alışverişine geleneksel olarak aile büyükleri ile gidilmesi uygun olur.  Alışverişe çıkmadan önce bohça için alınması gerekenleri önceden belirleyerek  bir liste yaparsanız işlerinizi  daha kolay halledersiniz. Aksi halde unuttuklarınız mutlaka olacaktır. Kimi yörelerde söz bohçası alışveriş listesi karşılıklı hazırlanır. Yani sizin alacağınız çoraba karşılık karşı tarafın da listesinde size alacağı bir çorap vardır. Bir de küçük uyarı; alacaklarınızın kaliteli olmasına ve marka olarak denklik sağlamasına özen göstermeniz olası kırgınlıkların önüne geçecektir.

Söz Bohçasını Hazırlarken Unutulmaması Gerekenler!

Aslında söz bohçası içeriği yerel adetlere göre farklılık göstermekte. Ancak yine de hemen hemen her yerde bohçaya konulan bazı şeyler hiç değişmez.

Söz bohçası içeriğinde asgari bulunması gerekenleri ise şöyle sıralayabiliriz.

Gelin için hazırlanan söz bohçası için kız tarafının adetlerini öğrenerek bohça içeriğini hazırlarsanız, bohçayı kız tarafına sunarken sorun yaşamazsınız. Gelin için hazırlanan söz bohçasında genellikle:

Ayakkabı, terlik, çorap,

Pijama Takımı ya da saten Gecelik,

Pamuklu ya da fistolu dantelli iç çamaşırı takımı (atlet, külot, sutyen),

İç çamaşırı seti (standart olanların yanı sıra fantezi tarzında),

Söz alyans yüzükleri, tek taş yüzük,

Küpe, kolye, bilezik ve bileklik seti,

Makyaj takımı (ruj, allık, göz ve dudak kalemi, pudra, far, rimel vb.),

Cilt bakım ürünleri, parfüm ve deodorant,

Bornoz ve havlu takımı,

Sepet, kutu ya da küçük boyutlu sandık,

Nişan kıyafeti ve çanta,

Özenle seçilmiş bir kutu çikolata yer alır.

Gelin için hazırlanan söz bohçasını, el işlemesi saten ya da ipek bohçaya sarabilirsiniz. Günümüzde nişan ve söz bohçası için özel olarak hazırlanmış işlemeli sandıklar satılmakta. Dilerseniz bu sandıklara da bohçalarınızı koyabilirsiniz. Sandığın içinde de olsa hediyelerinizi bohçaya sarmaya özen gösterin. Bunların yanı sıra oyalı yazmalar, havlular, yelekler, patikler, seccade ve tesbih gibi şeyleri de bohçanıza ekleyebilirsiniz. Bohçanızı ya da sandığınızı süslemek için renkli kurdelelerden  ya da tüllerden yararlanabilirsiniz.

Damat için hazırlanan söz bohçasında;

Ayakkabı, terlik, çorap,

Saten ve/veya pamuklu pijama takımı,

Tıraş takımı ve tıraş seti, parfüm, deodorant. (Bu takımın içinde tıraş jelinden tıraş makinesine kadar aklınıza gelebilecek her türlü tıraş malzemesi yer alabilir. Tek tek almakla uğraşmak yerine hazır satılan takımlardan da alabilirsiniz.)

İç çamaşırı seti (slip, boxer, atlet, fanila),

Gömlek ve kravat,

Kol düğmesi,

Kemer, cüzdan ve mendil,

Söz alyans yüzükleri,

Sepet, kutu, çanta ya da küçük boyutlu sandık.

Bornoz ve havlu takımı,

Damat için hazırlanan söz bohçasını da saten ya da ipekten bir bohçaya sarılı bir şekilde vermelisiniz.  Damat için hazırladığınız söz bohçası, özellikle gelinin kendisinin işlediği bir bohçaya sarılı olursa damadın kalbini bir kez daha çalmaya yeter.  Eğer bohça, gelinin kendisinin işlemediği bir bohçaya sarılacaksa, bu bohçanın da el işi bir bohça olması hem şık bir görüntü sergilemesini sağlar, hem de damada verdiğiniz değerin bir göstergesi olur.

Her iki taraf olarak da bohçanızın içerisine ek olarak güzel kokması için kokulu sabunlar da ekleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra bohçanıza  isteğiniz doğrultusunda el işlemesi seccade takımı, tesbih, namaz takkesi, oyalı örtüler, nevresim takımı, battaniye, pike takımı gibi şeyler de koyabilirsiniz. Ayrıca kenarları el işi oyalarla süslü havlular da bohçanızda çok şık durur. Son olarak ise damat tarafının geleneklerini araştırıp kendi yörelerinde söz bohçasına ne koyduklarını ve söz bohçasını nasıl hazırladıklarını öğrenerek o doğrultuda yukarıda saydıklarımıza eklemeler de yapabilirsiniz.

Söz Bohçasını Hazırlarken Belki de En Önemli Nokta: Sunum!

Geleneklere uygun bir söz bohçası hazırlama konusunda kararlıysanız bu işin içinden kolay çıkabileceğinizi düşünmeyin. Söz bohçasındaki en önemli ayrıntılardan bir tanesi ise süslemesi. Çünkü son yıllarda söz bohçaları için hazırlanan o muhteşem sandıklar, karşı tarafın gönlünü almaya yetmediği gibi söz bohçası, ne kadar gösterişli ve ne kadar şık olursa o kadar ilgi çeker. Bu yüzden söz bohçanızın sunumu için de ayrı bir özen göstermeniz gerekir. ,

Günümüzde gelin adayına alınanları koymak için işlemeli sandıklar da satılır. Bu sandıklar hem şık hem de gelin adaylarının evlerinde rahatlıkla kullanabileceği dekoratif ürünler arasında yer alır.  Söz bohçasını koyacağınız sandığı  parlak tüller ile süsleyerek şık bir sunum hazırlayabilirsiniz, örneğin. Kurdeleler, inci boncuklar veya çiçekleri tüllerin üstüne ustalıkla ekleyerek hazırlayacağınız sandık gelin ve gelinin ailesi için oldukça şık olacaktır. Sandık içerisine konulacak söz bohçasını ise ipek kumaşlarla süsleyerek sandık içerisinde sunabilirsiniz.

Damat bey için hazırlayacağınız söz bohçasını  ise üzerini  tül, düğme ve kurdelelerden yararlanarak damatlık şeklinde tasarlayabileceğiniz bir bavula da koyabilirsiniz. Görünüm olarak damatlığı andıran, içinde ise ipek veya saten işlemeli bohçalara sarılı bulunan hediyelerle hem damadı, hem de damadın ailesini mutlu edebilirsiniz.

Geleneksel olarak bu zamana kadar gelen söz bohçası adeti ile esas olan aslında yakınlaşmak. Hediyeleşmek, insanların arasındaki sevgi ve muhabbeti çoğaltarak, yakınlığı artırır çünkü. Siz de müstakbel eşinize hazırlayacağınız söz bohçanızla sevginizi gösteriyorsunuz dolayısıyla. Sizin için söz bohçasında olmazsa olmaz hediyeler nelerdir? Lütfen yorum bırakarak belirtmeyi unutmayın.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!