Söz Bohçası ve Nişan Bohçası Arasındaki Fark Nedir

Evlilik uzun, meşakkatli ve heyecanlı bir yol. Bu yolda gerçekleştirmemiz gereken adetlerimiz işin eğlenceli kısmı. Ama bu eğlenceli kısım kimi zaman içinden çıkamadığımız bir karmaşaya dönüşebiliyor. Bu karmaşalardan biri söz ve nişan törenlerinde hazırlanan bohçalar. Sizler için iki bohçayı birbirinden ayıran farkları belirledik.

Söz bohçası çiftler arasında yapılan ilk bohçadır. Söz bohçasını ister gelin – damat arasında isterseniz aileler arasında (anne, baba, kardeş) karşılıklı şekilde hazırlayabilirsiniz. Söz bohçası, nişan bohçasına göre daha çok daha sade ve az maliyetlidir.

Söz bohçası ve nişan bohçası arasındaki en büyük farklardan biri yapılan takılardır. Nişan bohçasında, söz bohçasında yer alan bilezik ve yüzüğün aksine daha fazla takı yapılır. Takı seti, bilezikler, künye ve alyans.

Yöresel olarak farklılık gösterdiği durumlar olsa da söz bohçası daha az kişi tarafından görülür. Nişan bohçaları ise nişan töreninin yapıldığı salonda sergilenir ve tüm konuklar tarafından görülür. Bu nedenle nişan bohçaları daha gösterişli ve ihtişamlı olur. Evliliğe bir adım daha yaklaşılan nişan töreninde bohçaları büyük sandıklar içinde de hazırlayabilirsiniz. Bu sandıkların içine makyaj seti, terlik, pijama takımı, iç çamaşır setini koyabilirsiniz.

Vee gelelim çiçeklere!

Söz istemeye giderken daha küçük ebatlarda, genellikle canlı çiçekler tercih edilir. Nişan töreninde ise söz çiçeğinin aksine evlenen çiftin evlerinde dekorasyon amaçlı kullanabilecekleri büyük ebatta yapay bir çiçek tercih edilir.

İki bohça arasındaki en önemli farklardan biride bohçaya konan iç iç çamaşırlar. Nişan bohçasına konulan iç çamaşır, bohçaya konulan elbise kumaşına (gelin için) yada takım elbiseye uygun (damat için) renk ve şekilde konulmalıdır. Konulan kumaş elbise olarak dikildiğinde aynı şekilde bohçaya konulan iç çamaşır ile birlikte genellikle kına gecesinde giyilir. Aynı durum damat içinde geçerlidir. Bohçaya konulan takım elbise ve iç çamaşır kına gecesinde kullanılır. Söz bohçasında ise iç çamaşırlar daha günlük olarak alınır. Kozmetik ürünler bohçayı ayıran bir diğer özelliktir. Söz bohçasına ufak ve daha az içerikli makyaj ve tıraş setleri tercih edilirken, nişan bohçasında ise daha teferruatlı makyaj ve tıraş setleri, parfüm setleri ve diğer kozmetik ürünleri konulur.

Adetlerinize uygun şekilde hazırlayacağınız söz ve nişan bohçalarınızı en doğru şekilde ama içinizden geldiği gibi hazırlamayı sakın unutmayın!

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!