Birbirinizi sevdiniz, tanıdınız ve muhteşem bir evlenme teklifine “evet” dediniz. Peri masallarının geleneklerine göre hikaye burada, sonsuza dek mutlu yaşadılar, diyerek biter. Ancak sizin için mutlu bir yaşama giden yolda, yalnızca ilk adımı attınız. Gerçek ve mutlu yaşamın gelenek görenekleri daha yeni başladığınızı hatırlatır sizlere. Ve bu başlangıç, heyecan verici evlilik sürecinin de başlangıcıdır.

coffee-cup-working-happy-large

İki kişi olarak girdiğiniz bu yolda, çoğalarak yol almaya devam edersiniz. Evlilik kararı aldıktan sonra, her mutlu insan gibi, sizlerin de bu mutluluğu sevdiklerinizle paylaşarak arttırmak istediğinize eminim. İlk olarak en yakın arkadaşlara haber uçurulsa da, asıl önemli olan ailelerinizdir. Çünkü artık, aileye bir kişi daha ekleniyor ve siz de başka bir ailenin ferdi olmaya aday gösteriliyorsunuz.

Yardımınıza Koşan Söz Gecesi Gelenekleri

Şüphesiz, aldığınız bu kararı ailenizle paylaştığınızda, onlar da sizin sevdiğiniz insana sempatiyle yaklaşacaklar ve tanımak isteyeceklerdir. Nesillerden beri süre gelen söz gelenekleri; bu tanışma olayında nasıl davranmaları gerektiğini bilemeyecek kadar heyecanlı olan ailelere, kılavuzluk etmek için doğmuştur.

Söz merasimi, aslen iki ailenin tanışmasıdır. O önemli gün kararlaştırıldığından beri artan heyecan, erkek tarafı zile bastığında doruk noktasına ulaşmıştır. Kapıyı açmak için anneniz ya da kardeşiniz koşuştururken; babanız, misafirlerini karşılayacağı köşede dimdik bekler. Bu esnada arka odalardan birine kaçar ve yüzünüzün ne kadar kızardığını görmek için aynaya bakarsınız.

Hoş geldin faslı; damadın getirdiği bir buket çiçek ve özenle dekore edilmiş çikolatayla tamamlanır. Çiçek, çoğunlukla gelin adayının en sevdiği çiçeklerden seçilmiştir. Damat adayları için söylüyorum; eğer kayın validenizin sevdiği çiçekleri de bu bukete eklerseniz, sempatisini kazanırsınız. Gelinlik çağda kızı olan bir hanım, sık sık çiçek almıyordur ve bu jestle müstakbel kayın validenizin gözüne gireceğinizden eminim.

Kız İsteme için Başlama İşareti

Bu gece, kendinizi en iyi şekilde göstermek istiyorsunuz tabi. Şık ama sade bir elbise giyinmiş, bir gün önce damat adayını arayarak onun da elbisenize uygun bir kravatla gelmesini sağlamışsınızdır. Bir köşede avuçlarınız terleyerek otururken; kız isteme merasiminin başlama işareti olarak, anneniz kahve pişirmenizi ister. Kimisini sade, kimisini orta şekerli yaptığınız kahveleri, bugün için çıkardığınız o çok özel fincan takımına doldurup, yine bugün için hazırladığınız tepsiye dizersiniz.

Kahveleri servis ederken, bir tanesi çok iyi bildiğiniz gibi sona saklanır ve damada verilir. Bu, o meşhur tuzlu kahvedir. Damat kahvesini içerken tüm gözler üzerindedir. Ne olursa olsun suratını buruşturmadan içmeye gayret ettiği kahvesini bitirdiğinde sözü, erkek tarafının büyüklerinden biri alır. Söz gecesi gelenekleri; yörelere göre değişiklik gösterse de, kız babasıyla erkek tarafı arasında yapılan bu konuşma, aileler arasında kurulan güven bağının temelini oluşturur. Ve sevdiğinizle birlikteliğinizin, aileleriniz tarafından onaylandığını ve kabul edildiğini gösterir.

Aileler arasında verilen evlilik sözünün nişanı olarak, kız tarafına bir armağan verilir. Kimi geleneklerde bu söz mendili veya söz tepsisi olabilirken, şimdilerde bunların yerini söz yüzüğü almıştır. Genellikle tek taşlı yüzükler tercih edilse de, aşkınızı simgeleyen size özel tasarım bir yüzükle, sevginizin bağını eşsiz kılabilirsiniz.

Aileler tanıştı ve yüzük takıldığına göre artık herkes için rahatlama ve bu güzel geceyi kutlama vakti.Önceden ellerinizle ya da annenizin elleriyle hazırlanmış ikramların tadına hep beraber vararak, kendi peri masalınıza başlamanın mutluluğunu yaşayın.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!