Söz Kıyafeti için 6 Öneri

Birlikteliğe giden ilk adım söz organizasyonu herkes için çok heyecanlı geçer. Peki bu sevilen geleneğimizde ne giymeliyiz?

Evlilik öncesi pek çok gelenek ve göreneklerimiz vardır. Karı-koca olabilmek için uzun, heyecanlı, ama bir o kadar da eğlenceli bir yoldan geçmeniz gerekir. İşte söz, bu yolun başlangıcı, herkesin birbirini tanımaya çalıştığı ilk andır.

O gün giydiğimiz kıyafet bizi yeni ailemize tanıtan bir parçadır. O yüzden de büyük önem taşımaktadır. İster evde, ister farklı bir mekanda olsun, belli başlı konulara dikkat edersek, söz kıyafeti seçimi zorlu bir süreç olmaktan çıkacaktır.

gisele-3-rex_1894191a

1- Çevreyle Uyumlu Olun

Söz organizasyonunun mekanı kıyafetimizi belirleyen ana unsurdur. Eğer evde olacaksak, abiye yerine kokteyl elbisesi diye anılan nispeten daha yumuşak kıyafetler seçmemiz uygun olacaktır. Ağır abiye kıyafetler, büyük kapalı salonlar için uygun olabilir ancak söz organizasyonu için abartı bir gece kıyafeti karşı tarafın fazla dikkatini çekebilir.

Eğer söz, dışarıda olacaksa, mutlaka hava durumu kontrol edilmeli ve kıyafet seçimi ona göre yapılmalıdır. Bu mutlu günde, havanın azizliğine uğramayı kimse istemez.

Kate-Middleton-Outfits-Australia-New-Zealand-Tour

2- Saç ve Makyaja Özen Gösterin

Artık günümüzün moda trendi, ne kadar az, ne kadar sade o kadar iyi anlayışı ile oluşmaktadır. Büyük ve abartılı topuzların, simsiyah göz makyajlarının, kıyafetinizin önüne geçmemesi gerekir. Söz organizasyonu dışarıda olacaksa açık saçlar, gevşek örgüler kullanılabilir. İç mekanlar için ise toplu saçlar tercih edilebilir. Söz kıyafeti için en uygun makyaj, kıyafeti bütünleyen ve hafif renklere sahip olandır. Makyaj için bu senenin de modası olan uçuk, pastel r kullanılabilir. Amacınız cildi daha canlı ve sağlıklı göstermek olmalıdır.

Erkekler için ise, sakal-bıyık tıraşı ve iyi bir saç kesimi olmazsa olmazdır. Ancak bir beyefendi, kıyafeti en güzel şekilde taşıyabilir.

3- Aksesuarlara Dikkat Edin

Aksesuar elbiseyi gösteren ufak ama etkili bir detaydır. Kadınlar için takı, fular; erkekler için ise kravat, kol düğmesi, kemer gibi detaylar elbise ile uyum içinde olmalıdır. Yine abartılı ve büyük takılardan uzak durulmalı; inci, pırlanta gibi sadece ama gösterişli takılar tercih edilmelidir. Söz kıyafetinin üzerinde hem kolye, hem bilezik hem de küpe genelde fazla durur. Üçünü birden takmak yerine, bir parçayı vurgulamak daha zariftir.

4- Kendiniz Olun

Moda geçici, stil kalıcıdır. Söz gibi organizasyonlarda kendi stiliniz dışında bir kıyafet sizi olduğunuzdan farklı biri olarak gösterecektir. Topuklu ayakkabıyı seven ve sık kullanan biri değilseniz, babet tercih edebilirsiniz. Sonuçta en güzel kıyafet içerisinde rahat hissettiğinizdir.

Kim demiş söz kıyafeti ile babet olmaz diye?

5- Koku Kıyafetin Tamamlayıcısıdır

Kıyafet sadece üzerinize giydiğiniz parçalardan oluşmaz. İyi bir koku, iyi bir stil için olmazsa olmazdır. Söz için kokumuzu seçerken, kıyafetimiz de yaptığımız gibi abartıdan uzak durmalıyız. Her türlü yoğun kokudan uzak durmalı, kadınlar için özellikle çiçeksi, hafif ve duru kokular tercih edilmelidir. Erkekler ise tercihlerini klasik kokulardan yana kullanmalıdır.

6- Renkler Ruhu Temsil Eder

Söz kıyafeti için cilt tonunuza uygun seçim yapmanız, kıyafetinizi olduğundan güzel gösterecektir. Beyaz tenliyseniz parlak renkler yerine daha pastel tonlar tercih edebilir, esmer veya buğday tenliyseniz canlı renkler kullanabilirsiniz.

Gündüz gerçekleşen bir söz için daha açık renkler, organizasyon akşam saatlerinde olacaksa, koyu renkleri seçebilirsiniz.

En önemli nokta beyazın gelinlik rengi olmasıdır. Söz kıyafeti olarak beyaz tercihi çok hevesli görünmenize yol açıp, yanlış anlaşılabilir.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!