Söz Kıyafetini Kim alır

Hayatınızın anlamı, ruhunuzun diğer yarısı ile evlenme kararı aldınız. Artık kendi ailenizi kurup, masallardaki gibi mutlu mesut yaşamak istiyorsunuz. Ama önünüz başarılı bir şekilde atlatmanız gereken stresli ve telaşlarla dolu bir süreç var. Bu süreçlerin başında da kız isteme merasimi ve bu konudaki adetler var. Belki de bu güne kadar adetlere göre hiç davranmamıştınız. En yakın aile bireylerine ve eş adayınızın aile büyüklerine danışarak bu örf ve adetleri doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz. Örf ve adetler bölgeden bölgeye, yöreye, inançlara ve ülkeye göre değişir. Bu yüzden en sağlıklı çözüm bir araya gelerek bu konuda bilgi almaktır.

Günümüzde bir çok adet uygulanmayabiliyor veya değişebiliyor. Evlilik hazırlık süreçlerinden biri olan söz kıyafetini kimin alacağı da bunlardan biri. Söz, kız istemenin yanında bir merasim özelliği de kazandı. Çiftler birbirini önceden tanıdığı için eski zamanlardaki gibi öyle gelin ve damat adayı ilk defa birbirini görmüyor. Usulen ve büyüklere saygı niteliğinde söz hazırlıkları yapılarak, merasim güzel bir şekilde gerçekleşiyor. Peki söz kıyafetini kim alacak, gelin tarafı mı, damat tarafı mı? Örf ve adetlere göre konuştuğumuz zaman, bölgelere ve inançlara göre değişiklik gösterebilir tabi ama söze dair tüm masraflar, söz kıyafeti de dahil erkek tarafının sorumluluğundadır.

Aile büyükleri ve çiftler bir araya gelerek yapılan alış verişte en güzel, sade ve şık söz kıyafetini alabilir. Söz olayı çiftin ve ailesinin birbirine onay verdiği ve bir arada bir gelecek kurmaya karar verdikleri bir an olduğu için çok değerlidir. Söz kıyafeti nişan kıyafeti veya gelinlik kadar gösterişli olmamalıdır. Çünkü söz iki ailenin büyükleri arasında geçer ve tüm gözler çiftlerin üzerindedir. Taşlı, tuşlu, çok renkli, parlak kumaşlı kıyafetler yerine düz renklerden oluşan, sade kesimli, dekoltesiz ve şık kıyafetler seçilmelidir.

soz-elbisesi-8

Söz kıyafetleri sözün yapılacağı ortama göre seçilmelidir. Aile içerisinde değil de bir havuz başı veya balo salonunda olacaksa daha gösterişli kıyafetler seçilebilir tabi.Erkek de o gün için gelin adayının kıyafetine uygun bir takım elbise giymelidir. Gelenek ve göreneklerine çok bağlı bir çift iseniz söz kıyafeti için yöresel bir kıyafet de seçebilirsiniz. Yöresel kıyafetlerin modernize edilmiş halleri iyi bir seçim olacaktır.

Söz günü evliliğe giden yolda atacağınız en değerli adım. O güne çok özenli hazırlanmalı ve bunu eş adayınızın ailesine hissettirmelisiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!