Söz Kıyafetleri Nasıl Seçilir

Bir tatlı telaştır düğün hazırlıkları, en başında da söz merasimi var tabi. Aile büyükleri ile görüşerek eş adayınızın tüm gelenek ve göreneklerini öğrendikten sonra sıra söz kıyafetleri seçmeye gelir.

Söz kıyafetleri günün anlam ve önemi düşünüldüğünde özenle seçilmelidir. Söz kıyafetleri seçilirken dikkat edilmesi gereken bir çok ayrıntı vardır. Söz nerede yapılacak, gelenek ve göreneklere göre mi yapılacak, yöresel kıyafetler mi modern günümüz kıyafetleri mi seçilecek? Öncelikle yöresel bir söz merasimi yapılacak ise yörenize ait kıyafetler, bu kıyafetlerin günümüze uyarlanmış modelleri güzel bir seçim olabilir. Nostaljiden hoşlanıyorsanız Osmanlı Dönemine ait, kaftan gibi motiflerle süslü tarihi kıyafetler de güzel bir seçim olabilir.

Söz kıyafeti seçiminde erkek ve kadının kıyafetleri uyumlu olmalıdır. Bu nedenle kıyafet beraber seçilmelidir.

Söz merasimini yapacağınız ortama göre de işler değişir. Evde yapılan söz merasimlerinde seçeceğiniz söz kıyafetleri dekoltesiz, sade ve şık olmalıdır. Çok fazla gösterişli olmamalıdır. Küçük bir alanda hareket edeceğiniz için rahat olmalıdır. Siyah, mor vb. düz renkler, uzun elbiseler veya etek bluz takımları güzel bir seçenek olabilir. Renklerin seçiminde sezon renklerine dikkak edilmelidir.

siyah-abiye

Tesettürlü bayanlar da zevklerine göre pastel tonlarda, işlemesi az söz kıyafetleri seçebilir. Dore, pastel tonlar ile kombinlenen açık renkli şık eşarplar ile harika görünebilirsiniz.

Kalabalık bir ortamda gerçekleşecek söz merasimleri için ortamın konsepti ve hava şartları çok önemlidir. Havuz başı, göl kenarı vb. dış ortamarda gerçekleşecek törenlerde uçuşan etek ve elbiseler değil, dar kesimli elbiseler seçilmelidir. Rüzgar vb. faktörler göz önüne alınarak saç, makyaj vb. uygulamalara da dikkat edilmelidir. Balo salonları gibi kapalı alanlar ve gösterişli mekanlar seçilecekse tabiki en güzel siz olmalısınız. Buralar için gösterişli, taşlı, dekolteli ve renkli söz kıyafetleri seçebilirsiniz. Eş adayınızın da en az sizin kadar şık olmasına özen gösterin . Siyah bir smokin veya sizin renklerinize uygun şık bir takım harika bir görüntü yaratır.

Söz kıyafeti seçimi ne kadar önemli ise aksesuarı çanta da o kadar önemlidir. Elbise ve çantayı bir düşünmek gerekir. Elbisenizin model ve rengine göre, kumaş dokusuna göre sade ve uyumlu bir çanta seçmelisiniz. Unutmayın hiçbir aksesuar elbisenizin önüne geçmemeli.

Böylesi özel bir günde sevdiklerinizle geleceğe atacağınız ilk adımda ne kadar hazırlıklı olursanız o kadar keyifli bir merasim geçirirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!