Söz Yüzüğü Seçmek İçin 5 Altın Öneri

 Hayatlarını birleştirme kararı alan çiftler, öncelikle bu kararlarını ailelerine ve yakın çevrelerine açıklarlar. Akabinde ailelerin tanışması ve söz yüzüğü takma ritüeli gerçekleştirilir.

Evliliğe giden yolda ilk adım söz yüzüğü, yani alyansın seçimi ile başlar. Ne kadar basit görünse de aslında en zor kararlardan biridir alyans seçimi. Tercih edeceğiniz yüzüğü bir ömür boyu parmağınıza takacağınızı düşünürseniz, aceleye getirmeyip, küçük bir araştırma yaparak karar vermeniz ileride pişman olmamanızı sağlar.

Sevdiğiniz ve hayatınızı birleştirmek istediğiniz kişi ile birbirinize verdiğiniz evlilik sözünün bir işareti olan söz yüzüğü seçmek konusunda sıkıntılar yaşamanız da gayet normaldir. Her insan yüzüğünün şık ve beğenilecek özelliklere sahip olmasını ister. Kimileri için sade bir yüzük kullanmak yeterliyken, pek çok kişi göz alıcı özelliklere sahip yüzükler kullanmayı tercih eder. Hepsinden önemlisi de seçeceğiniz yüzüğün sizin karakterinizi olabildiğince yansıtmasıdır. Günlük hayatta sürekli spor kıyafetler giymeyi tercih eden biri için taşlı, şaşalı bir yüzük abes görünebilir. Kullanım kolaylığı ve sizin tarzınıza uyumlu olan bir yüzük işinizi daha kolaylaştıracaktır. Tabi sözde ayrı, nişanda ayrı yüzük takmak isteyenler günlük hayatla olan uyumu düşünmeyebilirler. Sözde takmak için daha sade, nişanda ise daha gösterişli özelliklere sahip yüzükler tercih edilebilir. Böylelikle evlilik sonrası katılacağınız davetlerde, özel günlerde kullanabileceğiniz bir evlilik yüzüğüne de sahip olmuş olursunuz.

Gösterişten, parıltıdan, taştan hoşlananlar, günlük yaşamında takıp takıştıran süslü kadınlar ise gösterişli bir alyans tercih edebilir. Bu konuda müstakbel eşlerini düşünmelerine gerek yok. Çünkü artık kadınların taşlı, süslü alyanslarına karşın, erkeklerin alyansı taşsız, sade üretiliyor. Erkekler de böylelikle müstakbel eşlerinin isteklerini göz ardı etmeden gerçekleştirebiliyor.

Peki neden söz yüzüğü diye bir gelenek var? Söz yüzüğü adetini araştırdığınızda çok eski uygarlıklara kadar bulgulara rastlarsınız. Tabi o zamanlar günümüzde kullanılan altın, gümüş gibi madenlerden takı üretme fikri henüz doğmadığından, bitki saplarını kullanarak parmağa takılan bir çember yapılırmış. Yüzüğün bu yuvarlak formu da çiftlerin arasındaki sonsuz aşkı temsil ediyor. Antik Mısır’da yüzüğün sol elin dördüncü parmağına takılmasının da çok önemli bir sebebi var. Antik Mısır, sol elin yüzük parmağından kalbe doğru giden bir aşk damarının olduğuna inanıyor. Günümüzde de aynı olan inanç ve adet, gelecek yıllara da aktarılacağa benziyor. İşte bu sebeple söz yüzüğü tercihi çiftleri biraz kaygılandırıyor. Böyle önemli bir kararı tek solukta vermek ya da araştırmadan hemen bir kuyumcuda karara varmak doğru bir alışveriş olmaz.

Söz yüzüğü seçmek konusundaki sıkıntılarınızı azaltmak ve doğru seçimler yapmak için önerilerimizi mutlaka dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. İşte söz yüzüğü seçmek için beş altın önerimiz:

1.Size Özel Bir Yüzük

Uzun yıllar boyunca mutlulukla takabileceğiniz bir yüzüğe sahip olmak için size ilk önerimiz özel olması konusudur. Yani seçeceğiniz yüzüğün siz ve evleneceğiniz kişi için özel bir anlam ifade edebiliyor olması gerekir. Seçeceğiniz alyansın üzerinde aranızdaki aşkı temsil eden bir simge ya da bir kelime olabilir. Söz yüzüğü takma tarihiniz çok yakın, özel tasarlatmaya vaktimiz kalmadı ise on sekiz dilde “seni seviyorum” yazan alyanslar da romantik bir tercih olabilir. Bu konuda özel tasarım lazer kesim alyanslar istekleri karşılama anlamında geniş bir yelpazeye sahip. İsteklerinize en uygun olan alyansı biraz araştırarak bulabilirsiniz. Her ne kadar kısıtlı bir zamana sahip olsanız da mutlaka seveceğiniz bir alyans tercih etmelisiniz.

2.Her Zevke Uygun Modern Tercihler

Size en uygun söz yüzüğü seçmek konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da yeni modeller arasından seçim yapmaya özen göstermeniz olacaktır. Yeni modeller arasında hem sizin hem de müstakbel eşinizin zevkine hitap edebilecek yüzük modellerini bulmanız çok daha kolay olacaktır. Modern ve yeni tasarımlar arasında yapacağınız tercihler hem günün modasına ayak uyduracak hem de çiftlerin beklentilerini aynı ölçütlerde karşılayacaktır. Bu sayede uzun süre beğenerek takabileceğiniz alyanslara sahip olacaksınız.

3.Farklı Tasarımlar

Sizi bir ömür boyu birbirinize bağlayacak olan alyansınızın herkesin taktığı yüzükten farklı olmasını isteyebilirsiniz. Bu sizin en doğal hakkınız. Başkalarıyla pişti olmak istemiyorsanız, sizin taktığınız yüzüğün bir karakteri olmasını istiyorsanız, klasik alyanslardan uzak durmalısınız. Tabi klasik, düz alyansların da özel bir yeri olduğunu unutmamak gerekir. Yalnızca farklılıktan hoşlanan çiftlerin kendilerini daha iyi ve özel hissetmeleri açısından tasarım ve farklı alyans modelleri arasında tercihte bulunmaları yerinde bir karar olur. Özellikle sade modeller yerine, üzerinde barok desenler bulunan modellere yönelmeniz daha kolay biçimde yüzük seçmenize olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda teknolojinin ilerlemesi farklı üretim tekniklerinin gelişmesine vesile olarak, takı dünyasına da sirayet etti. Lazer kesim, kişiye özel tasarımlarla farklı bir alyansa sahip olabilirsiniz. Ya da takı takmaktan hoşlanmıyorsanız, alyans yerine parmağınıza müstakbel eşinizin adını dövme yaptırabilirsiniz. Bu da farklılık seven çiftlerin alternatifleri arasında yer alabilir. Üstelik başkalarının yüzüklerine benzemeyen yüzüklerinizle daha mutlu olabilirsiniz.

4.Küçük Ayrıntılar

Söz yüzüğü seçmek konusunda dikkate almanız gereken hususlardan biri de özellikle kadınlar için olan yüzüğün taşlı olması gerektiği hususudur. Bu hususun belirleyicisi de tabi ki kadınlardır. Son yıllarda tasarlanan yüzüklerin pek çoğunda bu özelliği bulabilirsiniz. Hal böyle olunca, üretici takı firmaları kadına taşlı, erkeğe ise aynı alyansın taşsız modelini tasarlayarak çiftlere kolaylık sağlamıştır. Erkekler için olan yüzük teki daha sade iken bayanlar için olanlar daha taşlı ve süslü olabiliyor. Bu da çift yüzüklerinin daha fazla alternatife sahip olmasına olanak sağlıyor. Böylelikle hem gelin hem de damat adayı mutlu oluyor.

5.Bir Elmanın İki Yarısı

Seçimlerinizi yaparken birbirinin eşi olan yüzükleri tercih edebileceğiniz gibi birbiri ile benzer olmayan ancak tamamlayıcı niteliklere sahip yüzükleri de tercih edebilirsiniz. Özellikle erkeklerin alyans kullanmak konusunda sıkıntılar yaşaması sebebi ile daha karakteristik özelliklere sahip bir söz yüzüğü seçmek daha doğru olabilir. Aynı zamanda çiftin biri beyaz altın, diğeri sarı altın tercih edebilir. Ya da gümüş, bronz, çelik, titanyum gibi farklı madenlerden üretilen alyanslar da tercih edilebilir. Önemli olan, çiftlerin birbirinin isteklerini saygıyla karşılamaları ve asıl kıymetli olanın aralarındaki sevgi bağı olduğunu kabul etmeleridir. Yüzükler de bu aşkın bağlayıcı ve temsil edici bir simgesidir sadece. Alyansınıza verdiğiniz kıymet aşkınızın yansımasıdır.

Artık size bu beş altın önerimizi dikkate alarak alyans tercihlerinizi belirlemek kalıyor. Öncelikle elinizin altındaki bilgisayardan faydalanarak kendinize alternatif yaratma seçeneğini kullanabilirsiniz. Araştırmaya başlamadan önce tarzınızı belirlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Nasıl bir alyans sizin karakterinizi yansıtıyor, gösterişli mi, sade mi? Klasik mi, farklı mı? Eşiniz nasıl bir alyans takmayı hayal ediyor? Ya da birlikte hayal ettiğiniz bir alyans modeli var mı? Zevkleriniz ve istekleriniz doğrultusunda, ortak bir kararla kriterlerinizi belirleyip ilk adımı atabilirsiniz. Bu konuda yıllardır evlenecek çiftlerin uğrak mekanı olan Kapılıçarşı’yı da ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda son yıllarda moda olan evlilik fuarlarını da gezmenizi de tavsiye ederiz. Seçtiğiniz alyansı ya da karar vermekte zorlandığınız modelleri burada paylaşabilir, fikir alabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!