Söz Yüzüğü Seçmek için Önemli Tüyolar

Yeni evlenecek bireylere evliliklerinin ilk adımı olan söz yüzüğü seçmeleri için dikkat etmeleri gereken hususlar yer almaktadır.

Evliliğin habercisi olan söz yüzüklerini seçerken zorlananlardan mısınız? Hepimizin bildiği gibi söz yüzüğü sadece altın ya da gümüş parçası olarak kalmıyor ve aslında iki farklı bireyin yaşamını birbirine bağlayacak bir sembol haline geliyor. Hal böyle olunca seçilecek ürün alternatifleri tabii ki çoğaltılıyor. Çeşit çoğaldıkça biz kadınların karar vermesi doğal olarak içinden çıkılmaz bir hal alıyor. O yüzden yüzükten önce her şeyin planlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Nasıl mı? Hadi hep beraber adım adım gidelim.

Söz Yüzüğü Altın mı Olmalı, Gümüş mü?

Birçok kişi bu konuda kararsız kalsa da söz yüzüğü gümüş, nişan yüzüğü altından olur. Fakat ‘renkler ve zevkler tartışılmaz’ sözünden de anlaşıldığı üzere bu durum bireyin zevkine göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde genç kesimin kendi arasında taktığı söz yüzüklerini gümüş olarak seçtiklerinden dolayı aile arasında taktıkları yüzükleri altın seçerler. Söz yüzüğü Tasarımında kararsızım diyenlere,  söz yüzükleri genellikle slim tasarım, ince ve sadeliği ön planda tutan bir anlayışla hazırlanır. Biz kadınların vazgeçilmezidir çünkü ‘sade ama şık olsun.’ kalıbı. Bunun yanı sıra üzerinde işlemeler bulunan; tarih, isim , sembol ya da önemli bir söz içeren kelimeler yüzüğün içine yazılabilir. Bununla beraber birbirini tamamlar nitelikteki yüzükler de tercih edilebilir. Ayrıca söz yüzüğü seçmek, sizin zevk anlayışınız ve parmaklarınızın yapısı ile doğru orantılı olmalıdır. Kısa parmaklar daha ince kesime sahip yüzükleri tercih ederken uzun parmaklar için bu durum değişkenlik gösterebilir. Yüzüklerin aynı olması gibi bir kural olmadığından çiftler için takım olarak satılan söz yüzükleri tercih edilebileceği gibi birbirinden farklı modelde yüzükler de seçilebilir. Unutmamak gerekir ki atılan ilk adım daima önemli ve değerlidir o yüzden tercihinizi yaparken çabuk karar vermemelisiniz. Alacağınız yüzüğün her anlamda içinize sinmesi önemlidir.

Söz Yüzüğünde Pahalı Olan Kaliteli Midir?

Elbette tüm ürünlerde olduğu gibi çiftlerin söz yüzüğü seçmesinde de fiyat önemli bir etkendir. Peki gerçekten pahalı olan daima kaliteli midir? Evet, kalite çoğu zaman fiyatla doğru orantılı olsa da bu durum her zaman için doğru olmayabilir. Bazen göze çarpan ışıltılı bir söz yüzüğü diğerlerinden daha uygun fiyatta satışa sunulmuş olabilir. Bu, yüzüğün kalitesiz olduğu anlamına gelmemektedir. Yahut çok pahalı yüzükler bazen öylesine gereksiz işlemelerle tasarlanmıştır ki alıcıyı kuyumcuya bile küstürebilir. O yüzden fiyatın düşük veya yüksek olmasından ziyade çiftlerin bütçesi doğrultusunda hareket etmesinde yarar vardır. Söz yüzüğü seçerken de ortak bir eylem için ortak karar şart!

Evliliğe atılan bu adımda yola tek başına çıkılmadığı gibi çiftlerin söz yüzüğü seçmek için birlikte karar vermeleri en doğru olanıdır. Karşılıklı fikir alışverişi yaparak en güzel yüzüğe karar vermek çiftleri kararsızlıklar ve heyecandan doğan o stres ortamından sıyırıp eğlenceli ve keyifli bir havaya sokabilir. Bu arada yeni koleksiyonlara ve farklı tasarım ürünlerine göz atmak işinizi kolaylaştıracaktır. Klasik bir alyans estetik olarak çok cazip gelmese de; başlarda kadınlar tercihlerini, ince, beyaz ya da sarı altın üzerine işlenmiş desenli yüzükler ve küçük tek taşlı modellerden yana kullansalar da ilerleyen zamanlarda dönüş daima kullanışlı klasik bir alyansa olacaktır. Çünkü birçok kadın bazen estetikten ziyade kullanışlı ve rahat olanı tercih eder. Erkekler ise koyu renkli alyanslar ya da çizgili ve taşlı modelleri seçebilirler. İsimlerinin  yüzüğün üzerinde, kıvrılma noktasında yer aldığı söz yüzükleri, son dönemin en çok tercih edilen modellerinin başında gelmektedir.

Söz Yüzüğünde de Oğlan Bizim Kız Bizim mi Gerçekten?

Evet, her ne kadar söz, nişan veya düğünlerde en sık duyduğumuz cümle bu olsa da işin aslı biraz değişkenlik gösterebiliyor. Çünkü geleneklerimize göre  söz yüzüğünü erkek tarafı alır. E hani oğlan da kız da bizimdi? Sevgili damat adayları bu cümle sadece sizi gaza getirmek içindi. Tabii ki söz yüzüğünü erkek alır. Bu yüzden beyler, söz yüzüğü seçmek sizin için oldukça önemlidir diyebiliriz. Müstakbel eşinizin ilgisine ve zevkine göre hareket etmelisiniz. Kadınlar, onlar için değerli olan, anlamlı hediyeleri severler. Fakat bu hediyeleri kendileri için en kıymetli gördükleri kişilerden almayı daha çok severler. İnceliğinizi gösterip seçeceğiniz yüzüğün içerisine yazacağız bir söz ya da bir sembol son derece unutulmaz bir anı olacaktır. Aynı şekilde kadınlar da eşi olacak adayın nişan yüzüğünü parmağından çıkarmamasını arzuluyorsa, onun zevklerini çok iyi bilmelidir. Onun en sevdiği renkleri düşünerek sade fakat şık bir yüzük seçebilirler.  Birlikte attığın her adımı sev, söz yüzüğü alırken de..

İnsan doğası gereği sevdiği insanı her yanıyla seviyor ve bu beraberinde onun sevdiği her şeyi sevmeyi de getiriyor. Evet, hayatımızı birleştirme kararı aldığımız kişiyi her yönüyle sevdiğimiz gibi attığımız bu yeni adımın da her evresinde sevmeye devam ediyoruz. Tatlı telaşın verdiği yorgunluğu heyecana çevirmek, söz yüzüğü seçerken dikkat edilecek noktaları eğlenceye dönüştürmek anı daha da keyiflendirecektir. Yeni hayatınızın başlangıcı olan bu önemli dönemde, söz yüzüğü seçmek aslında son derece eğlencelidir. Çiftlerin birbirini tamamlayan tercihlerde bulunması seçeneklerin daha kolay hale gelmesini sağlayacaktır. Özel koleksiyonlar içerisinde bulunan farklı yüzükleri ya da birbirini renk ve görsellik ile bütünleyen yüzükleri seçmeleri ayrı bir kolaylık sağlayacaktır. Çiftlerin tercihlerini yaparken akıllarında olması gereken en önemli şey, satın alacakları yüzüğü, uzun yıllar büyük bir zevkle taşıyabilecekleri bir aksesuar olarak düşünmeleri olmalıdır. Söz yüzüğümün İçine yazacak söz bulamıyorum,  Kuyumcu kuyumcu gezip, çarşı pazarı alt üst edip istediğiniz söz yüzüklerini elde ettikten sonra sıra ‘söz yüzüğüme ne yazsam?’ diye düşünmeye geldiyse çok da zorlanmaya gerek yok derim. İçine sevgilinizle birbirinize en çok hitap etmeyi sevdiğiniz bir söz yahut eş adayınızın ve sizin isimlerinizin baş harfleri yanında aşkınızı simgeleyen küçük semboller kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tanışma tarihi ya da sözün kesileceği günün tarihi yüzüklerinizde güzel bir detay oluşturabilir.

Söz Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

  Söz yüzüğü alınıp gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra sıra hepimizin aklına takılan ortak soruya gelir. Söz yüzüğü hangi parmağa takılır? Evet, çoğumuz bu sorunun cevabını genellikle karıştırırız. Aslında cevap oldukça basittir. Söz yüzü sağ elin parmağına takılırken nişan yüzüğü  ise sol elin parmağına takılır. Yine evlendikten sonra yüzük sol elin parmağında kalır. Aranızda bu dengeye uymak istemeyenleriniz illaki vardır. Önemli olan baktığında, yüzüğü görmek istediği yerde görmesidir.

Söz Yüzüğü Takılırken Neler Söylenmelidir?

İşte tüm o yorgunluğun yerini muhteşem bir gönül rahatlığına bırakacağı dakikalara gelindi. Nihayet rahat bir nefes alınıp sonunda söz yüzüklerinin kesilme anına gelindiyse tabi ki de sırada konuşma metni var demektir. Söz merasimi hepimizin bildiği üzere kız evinde gerçekleşir. İsteme faslı tamamlandıktan, kahveler içildikten ve aile büyükleri ‘ eh verdik gitti.’ Dedikten sonra tatlı bir heyecanın sarması kaçınılmazdır. Yine yüzüklerin kesilmesi aile büyüklerinden ya da aile içinden ya da dışından saygınlığı kabul edilen veya sevilen biri tarafından gerçekleştirilir.

Söz Keserken Neler Söylenmelidir?

Kurdeleyi kesen kişi güzel bir başlangıç konuşması yapıp çiftleri birleştiren yüzüklerin devamlılığını korumasını ve uzun ve mutlu bir evliliği beraberinde getirmesi temennisinde bulunur.  Siz de yüzük seçerken yaşadığınız heyecan ve mutluluk deneyimlerinizi bizimle paylaşarak yeni fikirler edinmemizde yardımcı olabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!